Lai gan lielākās apsardzes kompānijas norāda vienus un tos pašus nozares sakārtošanas mērķus, tās joprojām nevar vienoties par kopīgiem risinājumiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Šobrīd nozarē darbojas divas asociācijas, kas pārstāv lielāko daļu tirgus dalībnieku. Jau kopš 90. gadu beigām darbojas Latvijas Drošības biznesa asociācija, kurā ietilpst 31 apsardzes kompānija, kā arī Daugavpils Universitāte un Biznesa augstskola Turība. Savukārt pagājušā gada jūlijā divas lielākās apsardzes kompānijas a/s G4S Latvia un SIA Grifs AG nodibināja Drošības nozares kompāniju asociāciju (DNKA). Šīs asociācijas pārstāvji uzsver, ka tā ir atvērta jebkuram nozares uzņēmumam, tomēr pagaidām neviens cits dalībnieks šiem diviem nav pievienojies. Valsts policijas sniegtā informācija liecina, šā gada septembrī Latvijā darbojās 574 licencēti apsardzes uzņēmumi, tomēr, kā apgalvo nozares pārstāvji, lielākā daļa ar apsardzes pakalpojumu sniegšanu nemaz nenodarbojoties. Milzīgais skaits uzņēmumu liecina par joprojām šajā tirgū eksistējošo sadrumstalotību, kas veicina uzņēmumu nespēju vienoties par problēmu kopīgu risināšanu, kas varētu beidzot nozari sakārtot.
«Svarīgi ir panākt vienotu lielo apsardzes kompāniju pozīciju svarīgākajos jautājumos, lai varētu efektīvi sakārtot mūsu nozari, jo tirgus joprojām ir ļoti sadrumstalots,» norāda drošības uzņēmuma SIA Securitas Latvia valdes loceklis Andris Bricis.
Lai gan lielākās drošības pakalpojumu kompānijas atzīmē, ka šogad apsardzes tirgū situācija ir stabila, problēmas, ar ko uzņēmumi saskaras, joprojām ir tās pašas. «Tirgū dominē lielākas kompānijas, no kurām 5 lielākajām pieder 34% tirgus, savukārt 15 apsardzes komersanti notur pusi no nozares tirgus. Manuprāt, tas ir pozitīvi, jo ar tik milzīgu tirgus piesātinājumu (vairāki simti izsniegtu licenču; faktiski reāli darbojas 70–100 apsardzes kompāniju) šāds pietiekami liels stabilu un vidēji lielu vai lielu uzņēmumu skaits ļauj klientiem izdarīt saprotamu un pamatotu izvēli par labu profesionālai drošības kompānijai,» uzskata SIA Koblenz Drošība valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks. Starp TOP 10 apsardzes kompānijām arī 2014. gadā daļa pamazām varētu zaudēt tirgu, savukārt trīs, ieskaitot SIA Koblenz Drošība, uzrāda strauju apgrozījuma un tirgus daļas pieaugumu. Viņš gan nekonkretizē, kuras ir pārējās kompānijas. Pēc Lursoft datiem par 2013. gadu, lielākie apsardzes uzņēmumi pēc apgrozījuma Latvijā ir a/s G4S, SIA Grifs AG, SIA LDz apsardze un SIA Alfa Safe.
Līdztekus tirgus sadrumstalotībai A. Bricis akcentē citas neatrisinātas problēmas, proti, valdošo negodīgo konkurenci, jo atsevišķi uzņēmumi nemaksā nodokļus un atrodas tā saucamajā pelēkajā zonā.
«Lielas problēmas ir arī publisko iepirkumu jomā,» uzsver DNKA vadītājs Arnis Marcinkēvičs. Viņš piebilst, ka sadarbībā ar Valsts policiju pašlaik tiek strādāts pie eksāmenu jautājumu izveides apsardzes darbiniekiem, tāpat asociācija līdzdarbojas darba grupās, kas plāno izstrādāt apsardzes darbinieku profesijas standartu, kā arī tiek plānots izveidot pilnvērtīgu apsardzes uzņēmumu reģistru, kurā būtu iespējams atrast visu informāciju par katru apsardzes uzņēmumu.
Visu rakstu Sadrumstalotība nevieš kārtību lasiet 8. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.
#1/3
SIA Koblenz Drošība valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks
#2/3
SIA Koblenz Drošība valdes priekšsēdētājs Raivis Terinks