Apsardzes nozarē aktuālas ir vecās problēmas, tomēr lielākie nozares spēlētāji nākotnē raugās pozitīvi , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Apsardze ir viena no problemātiskajām nozarēm valstī, jo tajā ir vairāk nekā 500 uzņēmumu un arī liels ēnu ekonomikas īpatsvars – tiek lēsts, ka pat vairāk nekā 40%. Stingrākus nosacījumus paredz no šī gada spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi apsardzes nozarē strādājošiem uzņēmumiem. Tajos noteikts, ka līdz 2017. gadam apsardzes uzņēmumiem jāveic pārsertifikācija un jāsakārto darba procesi un tehniskais aprīkojums. Līdz ar to varētu notikt nozares pašattīrīšanās un daļa negodprātīgo uzņēmumu likvidētos, uzskata aptaujātie tirgus spēlētāji.
Jāatgādina arī, ka šī gada sākumā Valsts ieņēmumu dienests (VID) nāca klajā ar paziņojumu, ka apsardzes nozarē Latvijā darbojas 32 nodokļu maksātāji, kam ir piešķirta fiktīva uzņēmuma pazīme, savukārt Finanšu policijas pārvaldē uz to brīdi izmeklēšanā atradās 12 kriminālprocesi, kuros figurē apsardzes pakalpojumu sniegšanas uzņēmumi. Šī nozare patlaban gan nav VID prioritārā nozare. Savukārt uzņēmumi atzinīgi vērtē Valsts policijas kontroles pasākumus šī gada pirmajā pusē, jo tie nesuši rezultātus, proti, komersanti pret valsti kļuvuši disciplinētāki.
Joprojām ēnā
«Problēmas ir tās pašas, kas iepriekš, proti, milzīgais uzņēmumu skaits nozarē, apakšuzņēmēju, tostarp mikrouzņēmumu piramīdu veidošana, sniedzot fiziskas apsardzes pakalpojumu, radot iespēju ievērojami optimizēt nodokļu nomaksu valsts budžetā. Tā visa rezultātā mūsu uzņēmumam, kura valsts budžeta nodokļu iemaksa veido ap 50% no apgrozījuma, pašreiz nav intereses piedalīties valsts un pašvaldību sludinātajos fiziskas apsardzes iepirkumos,» norāda SIA LDZ apsardze valdes priekšsēdētājs Arnis Maculēvičs. Šī paša iemesla dēļ uzņēmums vairāk cenšas piedāvāt drošības pakalpojumus ar lielāku tehniskās apsardzes īpatsvaru, tādējādi samazinot pakalpojuma cenu un padarot to pieejamāku. « Domāju, ka šādā virzienā darbosies vairums apsardzes pakalpojumu sniedzēju, kuriem ir vēlme un iespēja investēt līdzekļus personāla apmācībās un jaunu drošības produktu izpētē un ieviešanā,» piebilst M. Maculēvičs. A/s G4S Latvia valdes loceklis un Drošības funkciju departamenta direktors Jānis Ābele teic, ka kopumā apsardzes bizness ir vērtējams ar pozitīvu zīmi. «Nevienam nav noslēpums, ka pirms 20 gadiem un arī šobrīd nozarē valdīja un valda pelēkā ēnu ekonomika, bet mūs priecē, ka sadarbība ar valsts institūcijām un kontrolējošiem dienestiem attīstās pozitīvi. Noteikti skatāmies ar lielu perspektīvu nākotnē,» uzsver J. Ābele.
Visu rakstu Ar nelielu pozitīvisma devu lasiet 6. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.