Globālās ekonomiskās krīzes dēļ šogad bez darba ES paliks ap 4.5 miljoniem cilvēku, tāpēc Eiropas Centrālajai bankai ir jārada vairāk finansiālu stimulu.
Tas teikts lielākās Eiropas darbadevēju asociācijas BusinessEurope ziņojumā, kas ticis prezentēts Briselē. Pēc tur minētā, tikai Lielbritānijā un Spānijā vien darbu zaudēs 2 miljoni cilvēku. 2009. gada janvārī 27 Eiropas Savienības valstis bez darba bija 18.4 milj. cilvēku. Situācija tiek prognozēta arvien sliktāka, līdz ar to 7.5% bezdarbnieku skaits Eiropas Savienībā pērn šogad pieaugs līdz 9.5%. Jāpiebilst, ka tie ir ES vidējie rādītāji un Latvijā bezdarba līmenis šogad tiek prognozēts vēl augstāks — 12.7% apmērā.
BusinessEurope ir pesimistiskāks nekā Eiropas Komisija (EK) attiecībā uz IKP kritumu. Asociācija uzskata, ka vidējais IKP kritums šogad būs 2.1% nevis 1.9%, kā plānojusi EK. Inflācija Eiropas Savienībā tiek prognozēta nulles līmenī, taču investīcijas saruks par 7.4%, bet eksports — par 5.9%.
Kā situāciju glābjošu soli BusinessEurope pieprasa papildu kapitāla iepludināšanu uzņēmumos no Centrālās bankas puses, līdzīgi kā tas ASV tika izdarīts jau pērnā gada oktobrī. Straujais ieņēmumu samazinājums un banku finansējuma nepieejamība apdraud ievērojamu skaitu Eiropas kompāniju pastāvēšanu, teikts BusinessEurope ziņojumā.
Savukārt ASV, kas pagājušajā mēnesī ieviesa savu 787 miljardu ASV dolāru lielo fiskālās stimulācijas paketi, ir neapmierināta ar ES fiskālo politiku un uzskata, ka Eiropas valstīm būtu vairāk jāiegulda globālās ekonomikas atveseļošanā, kas ir viens no diskusijas jautājumiem 2. aprīļa ASV un ES samitā Londonā. Šīs ASV prasības kritizē EK prezidents Žozē Manuels Barozu, sakot, ka salīdzinājumā ar ASV, ES ir ļoti ambicioza finansiālās drošības sistēma un ar fiskālo stimulāciju Eiropā nesaprot to pašu, ko ASV, proti, maksimāli daudz skaidras naudas iepludināšanu privātās un valsts struktūrās. Tā vietā eiro zonas Centrālā banka pagājušonedēļ samazināja eiro bāzes likmi no 2 uz 1.5%. Ievērojamais patēriņu cenu kritums, kas ir sasniedzis 2002. gada jūnija līmeni, ir pavēris ceļu turpmākiem bāzes likmes samazinājumiem.