Nodokļu politikai jābūt prognozējamai; Latvijā ir vajadzīgs lielāks valsts atbalsts eksportējošiem uzņēmumiem
Tā tika secināts Saeimas un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) rīkotajā konferencē par nodokļu politiku Latvijā.
2014. gadā noslēdzas iepriekšējās nodokļu politikas darbības termiņš, kas tapa krīzes perioda nogalē, kad būtiskākais bija nodrošināt tautsaimniecības atveseļošanai nepieciešamo stabilitāti. Patlaban sociālekonomiskā situācija ir mainījusies, tomēr uzņēmējiem joprojām viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem ir nodokļu sistēmas prognozējamība. Tādēļ Latvijas Darba devēju konfederācija ir uzņēmusies darbu izstrādāt jaunas nodokļu politikas stratēģijas piedāvājumu.
Konferencē Kādai būt nodokļu politikai Latvijā? tika pārrunāti nodokļu administrēšanas un iekasēšanas jautājumi mēģinot atbildēt uz jautājumu - kas jādara lai 2020. gadā nosegtu iztrūkstošos 6%-7% valsts budžetā, kas radīsies ES struktūrfondu finansējuma samazinājuma rezultātā.
LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone: «Latvijas valsts budžets pašlaik ir aptuveni 7 miljardi eiro, un 16% no tā ir ES struktūrfondu finansējums, kas pēc 2020. gada būtiski samazināsies. Turklāt budžetu ietekmē arī ēnu ekonomika, nodokļu maksātāju skaita samazinājums un nodokļu ieņēmumu izlietojuma efektivitāte, kas, iespējams, nerada pietiekami labvēlīgus apstākļus tālākai budžeta pildīšanai. LDDK mērķis ir sekmēt darba devējiem atbilstošus apstākļus, kas ļautu Latvijai kā valstij kļūt konkurētspējīgākai uzņēmēju vidū, veicinātu tautsaimniecības procesus un līdz ar to celtu nodokļu ieņēmumus. Būtībā ir nepieciešams sabiedrības izlīgums, kura ietvaros uzņēmēji saprot, kādēļ maksā nodokļus, bet valsts atbildīgi pret tiem izturas.»
Kā būtiskākie labvēlīgas, konkurētspēju veicinošas nodokļu politikas atslēgvārdi konferences ietvaros tika uzsvērti – vienkāršība, prognozējamība un attīstības veicināšana.
Valsts atbalsts stimulē uzņēmējiem pieņemt lēmumus, uzsvēra AS «Latvijas finieris» padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis, kura pārstāvētais uzņēmums savu produkciju pārdod 60 pasaules valstīs. Latvijā būtu jāsaprot, ko mēs kā valsts vēlamies attīstīt, cik strauji izaugsme ir paredzēta.
Visiem uzņēmumiem būtu jābūt vienādā skaitā – gan mazajiem, gan vidējiem, gan lielajiem. Tieši lielie uzņēmumi vadīs tehnoloģiju attīstību, atzīmēja Lietišķās informācijas dienesta izpilddirektore Aiva Vīksna. Mazo uzņēmumu sektors vēlas vienkāršu administrēšanu un nelielu birokrātisku slogu, kā arī prognozējamību un stabilitāti. Vienkārša nodokļu iekasēšanas sistēma Latvijā sniegtu lielākas izredzes, ka uzņēmēji maksās nodokļus, kā arī vieglāk būs identificēt tos uzņēmumus, kas nemaksā nodokļus. Latvijā ir nepieciešams sniegt atbalstu uzņēmumiem ar augstu eksporta potenciālu, lai tie veidotos inovatīvi ar pievienoto vērtību dažādās jomās.
«Latvija ir maza ekonomika, mūsu iekšējais tirgus ir tikai aptuveni 0,03% no pasaules IKP, tādēļ, lai spētu celt ienākumus, mūsu ceļš ir būt atvērtiem, orientētiem uz pakalpojumu un preču eksportu,» pārliecību pauda ABLV Bank padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs. Viņš uzskata, ka Latvijai ir potenciāls kļūt par šādu eksporta ekonomikas centru, tomēr Latvijai ir jāpārņem pozitīvā pieredze no tādām mazajām valstīm kā, piemēram, Nīderlande un Luksemburga. «Lai būtu globāli konkurētspējīga valsts un spētu piesaistīt ārvalstu kapitālu, un vienlaikus veicināt arī vietējo biznesu, mūsu nodokļu sistēmai ir jābūt konkurētspējīgai, vērstai uz starptautisku investīciju piesaisti un efektīvi administrētai,» rezumēja O. Fiļs.
LDDK ir vienojusies ar Finanšu ministriju par stratēģijas parakstīšanu līdz 26. septembrim. Vēl šonedēļ turpinās darbs pie stratēģijas, tiekoties LDDK, LTRK, ka arī citu organizāciju un ministriju vadībai. Ar šī brīža pilnu stratēģijas tekstu variet iepazīties šeit.