Bankām vajadzētu izsniegt eiro ar priekšpiegādi mazajiem un vidējiem uzņēmumiem kā īstermiņa kredītu, atbilstoši izvērtējot klientu-tirgotāju kredītvēsturi, norāda Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA).
Pēc banku pašreiz piedāvātā - tirgotājiem decembra vidū būs jāizņem no kases nauda janvāra apgrozījuma apmērā. Pirmkārt, šāds naudas daudzums var nebūt konkrētā uzņēmuma rīcībā, otrkārt, tas būtiski ierobežo tirgotāju darbaspējas viskarstākajā tirdzniecības laikā – Ziemassvētkos un Jaunajā gadā, kad būs vislielākais pieprasījums pēc precēm.
«Savukārt valsts varētu dot kredītgarantiju bankām šiem aizdevumiem, apdrošinot, mūsuprāt, niecīgo iespēju, ka kāds no tirgotājiem varētu bankrotēt gadumijā. Otrs – jau šobrīd pēc aptaujās redzams, ka cilvēkus maz interesē, cik maksās prece, pārrēķinot latos, tomēr uzskatāms, ka šī informācija ir svarīga, lai iedzīvotāji pierastu pie jaunajām, ciparos lielākajām, cenām,» norāda tirgotāji.
Taču gremdēties atmiņās vēl sešus mēnešus pēc Jaunā gada, cik attiecīgā cena eiro būtu bijusi latos, ir nelietderīgi, it sevišķi ātrās aprites precēm: piens, maize, norāda tirgotāji, uzsverot, ka cilvēki ātri pieradīs pie jaunajām cenām. Paralēli atspoguļojot cenas, katra šāda diena izmaksā 40 tūkstošus latu. Tātad, samazinot dubultās cenu atspoguļošanas laiku pēc eiro ieviešanas no sešiem uz trīs mēnešiem, tirgotāji ieekonomētu četrus miljonus latu.
Salīdzinot ar Igaunijas situāciju, nomainot kronas uz eiro, kaimiņvalsts tirgotāji ir atzinuši, ka ar cenu uztveri Latvijā būs pilnīgi pretēja situācija – cipari būs daudz lielāki, nekā rēķinot latos. Vienlaikus arī tirgotāji aicina izmantot Igaunijas pieredzi - arī Latvijā latus bankas kontos varētu iemaksāt bez maksas jau tagad, kā tas bija Igaunijā pirms eiro ieviešanas. Tas nepieciešams tāpēc, ka jau šobrīd cilvēki sākuši tukšot krājkasītes un veikalos pieaudzis sīknaudas apjoms. Diemžēl šobrīd komercbankas par skaidras naudas iemaksu pieprasa samaksu pat līdz 50% no iemaksātās summas, uzsver tirgotāji.