“Bigbank” šogad trešajā ceturksnī strādāja ar 11,8 miljonu eiro tīro peļņu, kas ir par 0,6 miljoniem eiro jeb 5 % mazāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn, informē uzņēmums.
Tīrā peļņa šī gada pirmajos deviņos mēnešos veidoja 27,6 miljonus eiro, tai samazinoties salīdzinājumā ar tādu pašu periodu 2023. gadā, kad peļņa bija 29,4 miljoni eiro. Tomēr ir panākts ievērojams darījumu apjoma pieaugums, bruto kredītportfelim pārsniedzot divu miljardu eiro robežu, informēja “Bigbank” valdes priekšsēdētājs Martins Lants.
2024. gada trešajā ceturksnī turpinājās “Bigbank” stabila un stratēģiska izaugsme, un to apstiprina jaunākie dati – uzņēmuma bruto kredītportfelis pirmo reizi pārsniedza divus miljardus eiro, sasniedzot 2,1 miljardu eiro.
“”Bigbank” stratēģija ir vērsta uz stabilu izaugsmi mājokļa aizdevumu un uzņēmumu aizdevumu produktu līnijās, un tas atspoguļojas ceturkšņa rezultātos. Trešajā ceturksnī mūsu bruto portfelis pieauga par 158 miljoniem eiro (+8 %), kas ir lielākais pieaugums ceturkšņa griezumā “Bigbank” vēsturē. Īpaši vēlos izcelt mājokļa aizdevuma portfeļa pieaugumu ceturkšņa salīdzinājumā par 78 miljoniem eiro (+17 %), tā kopējam apjomam sasniedzot 534 miljonus eiro,” sacīja Lants.
Uzņēmumu aizdevumu portfelis pieauga par 46 miljoniem eiro (+7 %) līdz 703 miljoniem eiro, savukārt patēriņa aizdevumu portfelis palielinājās par 36 miljoniem eiro (+4 %) līdz 837 miljoniem eiro.
Martins Lants īpaši uzsvēra, ka “Bigbank” ir gandarīta par stabilo tīro procentu ienākumu pieaugumu, neraugoties uz procentu likmju samazināšanos, – tie salīdzinājumā ar pērnā gada trešo ceturksni palielinājušies par 6 %, bet deviņos mēnešos reģistrēts kāpums par 9 % gada griezumā. Grupas tīrie procentu ienākumi trešajā ceturksnī sasniedza 27,7 miljonus eiro, bet gada pirmajos deviņos mēnešos kopējie tīrie procentu ienākumi bija 79,1 miljons eiro.
Attiecībā uz noguldījumiem termiņnoguldījumu portfelis uzrādīja stabilu kāpumu, trešajā ceturksnī pieaugot par 86 miljoniem eiro līdz 1,25 miljardiem eiro (+7 %). Krājnoguldījumu portfelis ceturksnī samazinājās par 82 miljoniem eiro līdz 1,01 miljardam eiro. Tas galvenokārt skaidrojams ar to, ka bankas noguldījumu klienti turpināja mainīt savus īstermiņa noguldījumu produktus uz 3 līdz 9 mēnešu termiņnoguldījumiem, lai izvēlētajā periodā iegūtu pievilcīgu procentu likmi. Grupas kopējais noguldījumu portfelis ceturkšņa laikā pieauga par 11 miljoniem eiro (+0,5 %), bet gada griezumā – par 484 miljoniem eiro (+27 %), sasniedzot 2,27 miljardus eiro.
Trešajā ceturksnī kredītportfeļa kredītkvalitāte salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni saglabājās stabila. Tomēr salīdzinājumā ar 2023. gada rādītājiem nedaudz pasliktinājās patēriņa un uzņēmumu aizdevumu portfeļu kvalitāte, taču tas skaidrojams ar kvalitātes kritumu 2024. gada pirmajā ceturksnī. Mājokļu aizdevumu portfeļa kvalitāte joprojām ir izcila.
Tīrie uzkrājumi iespējamu aizdevumu zaudējumu segšanai un uzkrājumu izdevumi veidoja 4,2 miljonus eiro. Tas ir ievērojams samazinājums – par 2,1 miljonu eiro – salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni (6,3 miljoni eiro) un par 0,8 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2023. gada trešo ceturksni (pieci miljoni eiro).
Grupas ienākuma nodokļa izdevumi salīdzinājumā ar attiecīgo ceturksni pērn palielinājās par 0,6 miljoniem eiro līdz 2,4 miljoniem eiro. Šo pieaugumu veicināja ienākuma nodokļa avansa maksājumu ieviešana Latvijā 2023. gada beigās, kas atspoguļojās tikai 2023. gada ceturtā ceturkšņa rādītājos, bet ietekmēs visus ceturkšņus 2024. gadā.