Pasaulē banku pašreizējās cenas diskontē 10 – 30% apjomā no pašu kapitāla, jo banku pircēji uzskata, ka bankas vēl nav pilnībā norakstījušas iepriekšējo periodu zaudējumus. Tā kā uz banku Citadele netika pārnesti sliktie aktīvi, Citadeles gadījumā veiksme būtu, ja bankas akcijas izdotos pārdot pašu kapitāla vērtībā.
«Ņemot vērā Eiropas Komisijas ierobežojumus, bankas kredītu politika bijusi konservatīva. Latvijas ekonomika jau četrus gadus pieaug, tas nozīmē, ka augošā ekonomikā aktīvu kvalitāte ir augstāka nekā sarūkošā ekonomikā. Protams, vienlaikus jābūt gataviem, ka bankas akciju reālā cena var būt ar diskontu, jautājums, cik lielu,» sprieda investīciju bankas Prudentia partneris Ģirts Rungainis.
Bankas pārskats liecina, ka uz šā gada marta beigām bankas kapitāls un rezeves veidoja 95 miljonus latu. Db.lv kļuva zināms, ka Citadeles koncerna peļņa šogad sešos mēnešos bijusi aptuveni sešu miljonu latu apjomā. Tas nozīmē, ka bankas pašu kapitāla apjoms varētu pārsniegt 100 miljonus latu un ar peļņu tuvākajā laikā tiktu segti iepriekšējo periodu zaudējumi. Tas savukārt nozīmē, ka valsts no Citadeles pārdošanas varētu gūt vismaz 75 miljonus latu, kas ieguldīti pamatkapitālā.
Pēc Ģ.Rungaiņa spriestā, ja banku pārdotu Krievijas investoriem, tie, visticamāk, būtu gatavi maksāt prēmiju par ienākšanu Latvijā. Valsts nodefinējusi, ka nevēlas Skandināvijas valstu banku ietekmes pieaugumu, bet Finanšu un kapitala tirgus komisija parādījusi, ka nevēlas pieļaut Krievijas investoru pieaugumu Latvijas finanšu tirgū. Savukārt sadarbības pārtraukšana ar iepriekšējo konsultantu Nomura liecina, ka stratēģiska investora bankai nav. Līdz ar to nav daudz variantu, kā pārdod banku Citadele - šobrīd variants ir bankas akciju kotācija biržā. Respektīvi, tādu finanšu pircēju iesaistīšana kā lieli privāta kapitāla fondi, kam ir pieredze būt finanšu institūciju īpašniekiem, domā Ģ.Rungainis. Un tas būtu pozitīvi arī Latvjai un fondu tirgum kopumā.
Savulaik Parex bankas, uz kuras labajiem aktīviem uzbūvēta Citadele, īpašniekiem tikusi piedāvata cena 750 miljoni eiro. Uz jautājumu, vai banka Citadele kādreiz varētu sasniegt šādu vērtību, investīciju baņķieris norādīja, ka valsts īpašumā to noteikti nevar iegūt, jo bankai ir noteikti daudzi ierobežojumi, kas saistīti ar valsts atbalsta sniegšanu. Eventuāli, ja banka tiks kotēta biržā un ja darbosies veiksmīgi, peļņu kapitalizēs, tad, protams, pēc vairākiem gadiem bankas cena var būt mērāma vairākos simtos miljonu eiro. Pozitīvu scenāriju gadījumā Citadeles cena var sasniegt 300 – 400 miljonus eiro. Ģ.Rungainis sprieda, ka ekonomikas augstākajā punktā banku cena bija pašu kapitāls reizināts ar 2 - 3, bet šobrīd situācija ir mainījusies arī tajā ziņā, ka jauno kapitāla pietiekamības nosacījumu dēļ pelnīt būs grūtāk. Līdz ar to cena 750 mijoni eiro šobrīd izskatās nereāla, tā investīciju baņķieris.
Jau vēstīts, ka valdība nolēma atgriezties pie jautājuma par bankas Citadele pārdošanu, izmantojot arī eiro ieviešanas brīdi Latvijā, kad mūsu valsts virzienā būs pavērsti inevstoru skati.