Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze norāda, ka šobrīd līdzatbildība par izveidojušos situāciju ir jāuzņemas arī bankām, jo tās vērtēja zemnieku iesniegtos projektus, piektdien raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.
«Atšķirībā no krīzes ietekmes vecajās dalībvalstīs, kur ekonomiski veiksmīgas un efektīvas saimniecības bija izveidotas jau pirms daudziem gadiem, jaunajās dalībvalstīs pēdējos gadus bija jāveic lielas investīcijas. Latvijas saimniecības adekvāti reaģēja uz tirgu, veidoja biznesa plānus. Tāpēc šobrīd līdzatbildība par izveidojušos situāciju ir jāuzņemas arī bankām, jo tās vērtēja iesniegtos projektus,» klāstīja M.Roze.
Viņš arī atzīmēja, ka faktiski šobrīd tiešām ir tā, ka tās saimniecības, kurām nav kredīta, nav arī nonākušas kredīta parādos. Taču tas ir mānīgs labums. Tās saimniecības, kuras nav ieguldījušas attīstībā, faktiski izdzīvo savus līdzekļus. Respektīvi, cik ilgi tās varēs izvilkt ar esošajiem ražošanas līdzekļiem, tik arī būs.
Savukārt jautājumā, vai Zemkopības ministrija un valdība spēs novērst zemnieku protesta akcijas, M.Roze atbild, ka garantiju, ka piedāvātais risinājums pilnībā novērsīs protesta akcijas, nevar dot neviens.
«Pašlaik tiek uzvērts, ka tās ir ekonomiska veida prasības, bet tad, kad reālie protesta akciju organizētāji iznāks saulītē, iespējams, ekonomiskās prasības pārvērtīsies par politiskajām prasībām, un tad tās atrisināt ar ekonomisko rakstura īpašību, manuprāt, vairs nevarēs,» norādīja ministrs.