Zviedrijai nav jājūtas atbildīgai par Baltijas valstīs notikušo kredītballīti, uzskata Zviedrijas Centrālās bankas bijušais vadītājs Bengts Deniss, raksta Igaunijas biznesa portāls dv.ee.
Zviedrijas Centrālās bankas bijušais vadītājs pauž pārliecību, ka atbildība par kredītu ņemšanas neprātu un tā rezultātā izveidojušos ekonomisko disproporciju jāuzņemas Baltijas valstu valdībām, nevis zviedru bankām. «Bankas nevar uzņemties valdības lomu un stabilizēt ekonomiku,» laikrakstā Dagens Industri norāda analītiķis.
Tā vietā Baltijas valstis palikušas pie vecās sistēmas, kas nepieļauj nekādas valūtas kursa svārstības vai pieļauj tās ierobežotā apmērā.
Atliek vien budžeta politika, atzīst B. Deniss. Pēc viņa sacītā, tas nozīmē, ka visa atbildība jāuzņemas valdībai un parlamentam. Baltijas valstu valdības, pēc analītiķa domām, nav izdarījušas neko nozīmīgu, jo politiskās stabilizācijas nav bijis. Piemēram, Latvijas budžeta politika aizvadītajā gadā bijusi ekspansīva, pieprasījums iekšējā tirgū līdz pēdējam brīdim bijis ļoti augsts.
Tas, kas notiek Baltijas valstīs, ir piemērs no mācību grāmatas, norāda analītiķis. Kamēr ļauj augt patēriņam, aug arī nepieciešamība pēc kreditēšanās, kas savukārt rada cerības, ka īpašuma vērtība augs nepārtraukti. Bankas bijušas gatavas izsniegt kredītus. Faktā, ka no tā iznāca kredītu ballīte, nav banku vainas, uzskata Zviedrijas Centrālās bankas bijušais vadītājs. Viņaprāt, no malas nav iespējams ietekmēt kredītu bumu, to pierādot Zviedrijas pieredze. Taču esot iespējams regulēt pieprasījuma līmeni, un Baltijas valstis to nav izdarījušas.
Tiesa, noslēgumā gan viņš piebildis, ka bankas tomēr arī bijušas pārāk dāsnas, un rezultātā tās šogad cietīšot lielus zaudējumus no bezcerīgajiem kredītiem. Taču atbildība tik un tā jā esot jāuzņemas valdībai, tā B. Deniss.