Ja Baltijas energokompānijas kā akcionāri iesaistītos jaunajā Kaļiņingradas AES, tās varētu pašas pārliecināties, ka projekts ir drošs un uzticams.
To ekskluzīvā intervijā laikrakstam Dienas bizness saka Krievijas valstij piederošās kodolenerģētikas kompānijas Rosatom Kaļiņingradas jeb Baltijas atomelektrostacijas (AES) projekta vadītājs Sergejs Bojarkins.
«Man ir nācies lasīt Baltijas presē paziņojums, ka Baltijas AES ir nereāls projekts, ka tas ir blefs un nekad nebūs uzbūvēts, tāpēc mēs aicinām šo valstu pārstāvjus un arī žurnālistus uz Baltijas AES būvniecības vietu, lai viņi savām acīm jau var novērtēt to darbu apjomu, kas tur ir paveikts. Tur jau tagad ir veikti būvdarbi vairāk nekā 100 milj. eiro apjomā,» tā S. Bojarkins. Pirmo Baltijas AES 1150 MW bloku Rosatom nodos ekspluatācijā 2016. gadā, otro – tādu pašu - 2018. gadā. Viņš norāda, ka lēmums par Baltijas AES būvniecību pieņemts jau 2006. gadā, lai novērstu Kaļiņingradas elektroenerģijas deficītu, kamēr otrs bloks paredzēts elektrības eksportam uz Skandināviju, Baltiju un Rietumeiropu. «Baltijas AES ir uz Eiropas elektroenerģijas tirgu orientēts projekts un visas runas par to, ka Krievija ar to apdraud kādu valstu energoneatkarību, beigtos, ja, piemēram, Baltijas valstis pieņemtu viņām oficiāli izteikto piedāvājumu un šo valstu energokompānijas kļūtu par Baltijas AES akcionāriem un pašas piedalītos to vadīšanā. Mēs ceram, ka mums izdosies pārliecināt savus kaimiņus, ka jaudīga elektrības ražotne Kaļiņingradā, no kuras naktī pa zemāku cenu var iepirkt bāzes enerģiju un dienas laikā to pārdot dārgāk, ir visu reģiona valstu interesēs,» tā S. Bojarkins.
Ārvalstu investoriem iecerēts pārdot 49% Baltijas AES akciju, par to iegādi lielu interesi izrādot vairākas Rietumeiropas lielās energokompānijas. Piemēram, Vācijas investori pat esot gatavi izbūvēt paralēlu elektrības kabeli Nord Stream gāzes vadam, lai Krievijas elektrību nogādātu Vācijā, kur pašlaik atrodas slēgtā Nord AES stacija, stāsta Rosatom pārstāvis.
No 14.-15. jūnijam Sanktpēterburgā notiek Baltijas AES drošības apspriešana. Lai gan saņēmuši uzaicinājumu, Latvijas Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji šo pasākumu apmeklēt nedomā. «Mums ir stingra pozīcija, ka Baltijas AES projektā nepiedalāmies, tāpēc arī to neapspriežam. Nav nekāda vajadzība apspriest necaurskatāmu projektu, kas neatbilst ES standartiem,» tā EM valsts sekretārs Juris Pūce.