Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, uzstājoties Latvijas Bankas rīkotajā konferencē Konkurētspēja – Latvijas tautsaimniecības nākotnes stūrakmens uzsvēra inovāciju nozīmi un norādīja, ka mūsu valsts situācija ir tik īpaša, ka par mums, visticamāk, rakstīs mācību grāmatās.
Rimšēvičs savā runā norādīja, ka ekonomiskā situācija valstī tik tiešām ir interesanta no pētnieciskā viedokļa un izaicinājumu pilna ekonomiskās politikas veicējiem. Latvija savā ziņā esot unikāla, pakļaujot pārbaudei atsevišķus ekonomikas teorijā iesakņojušos stereotipus, un tādēļ par mums nākotnē varētu rakstīt mācību grāmatās.
Citāti no Rimšēviča ievadreferāta:
Ekonomiskās izaugsmes dzinuļa loma, mazinoties iekšzemes pieprasījumam, būs
jāuzņemas eksporta nozarēm, veicinot arī nākamajos gados dinamisku un pilnasinīgu tautsaimniecības attīstību. Šajā kontekstā, mūsuprāt, tautsaimniecības konkurētspējas
stiprināšanai ir izšķiroša nozīme.
Atgriežoties pie Latvijas situācijas, es vēlreiz vēlētos uzsvērt, ka mums kā salīdzinoši nelielai valstij eksports ir nozīmīgs attīstības stūrakmens. Lai sasniegtu augstus dzīves standartus un pārticību, mums būs jāspēj būtiski palielināt sava klātbūtne starptautiskajos tirgos ar kvalitatīviem, inovatīviem produktiem, par kuriem varēsim prasīt augstu, bet godīgi nopelnītu cenu un pēc kuriem spēsim radīt atbilstošu pieprasījumu.
Līdzšinējais attīstības modelis ir bijis vairāk vērsts uz priekšrocībām, ko sniedz zemas darbaspēka izmaksas, un kapitāla akumulēšanu ražošanas kapacitātes attīstībai. Tomēr inovāciju ziņā mums līdz šim nav veicies tik labi, un pēc šī kritērija esam vienā no pēdējām vietām Eiropas Savienības valstu vidū. Turklāt arī eksporta intensitāte jeb preču un pakalpojumu eksports pret IKP Latvijā ir viens no zemākajiem, ja salīdzinām ar citām Centrālās un Austrumeiropas valstīm.
Izšķiroša nozīme būs tam, cik ātri spēsim pārorientēt tautsaimniecību tā, lai mūsu spēju sekmīgi konkurēt pasaules tirgū noteiktu ne tik lielā mērā lēta darbaspēka izmantošana un kapitāla uzkrāšana, bet gan spēja pievienot produktiem savu, unikālu vērtību, kas ļautu tos pozicionēt tirgū ne tik lielā mērā uz pievilcīgas cenas, kā uz šo unikālo īpašību kopuma rēķina.
Nobeigumā vēlos vēlreiz pateikt, ka, man šķiet, par mums nākotnē varētu rakstīt mācību grāmatās. Tomēr tieši no tā, vai spēsim panākt būtisku izrāvienu konkurētspējā un nodrošināsim strauju attīstību arī nākotnē, būs atkarīgs, vai tajās tiksim atspoguļoti kā pozitīvs vai negatīvs piemērs.
Lasīt plašāk: Averss un Reverss speciālizlaidums - Konference Konkurētspēja – Latvijas tautsaimniecības nākotnes stūrakmens (.pdf)