«Kvalitatīvā cīsiņā ir līdz pat 70% gaļas, un gaļa ir ļoti vajadzīga bērnam augšanas periodā. Esmu pārliecināts, ka kvalitatīvi cīsiņi ir laba iespēja, lai padarītu bērna ēdienkarti daudzveidīgu un garšīgu un lai bērni būtu paēduši un dzīvespriecīgi,» to, atbildot uz lūgumu komentēt ieceri no skolu ēdienkartēm izslēgt frī kartupeļus, sardeles, cīsiņus, kečupu un majonēzi, sacīja pārtikas ražotāja Rīgas Miesnieks valdes priekšsēdētājs Juhans Mats (Juhan Matt).
«Protams, bērnu uzturam būtu jāpievērš īpaša uzmanība gan mājās, gan skolā. Tam ir jābūt daudzveidīgam, veselīgam un arī garšīgam. Uztura piramīdā ietilpst gan ogļhidrāti, gan olbaltumvielas, gan tauki u.tml. Arī kāds našķis nekaitēs, ja bērna uzturs ir sabalansēts un veselīgs. Bet, ja bērns pārtiks tikai no konfektēm un bulciņām, tas ne pie kā laba nenovedīs,» skaidroja J. Mats, akcentējot, ka izslēgt kādu produkta veidu no bērnu ēdienkartes ir vienkāršs, bet ne pilnībā pārdomāts solis.
Kā norādīja Rīgas Miesnieka valdes priekšsēdētājs, «skolu virtuvju iepirkuma konkursos diemžēl parasti neskatās uz konkrēta produkta sastāvu, bet gan tikai uz cenu, un tā ir vislielākā problēma». Par zemāko cenu esot grūti piedāvāt ne tikai kvalitatīvus cīsiņus, bet kvalitatīvu un daudzveidīgu uzturu vispār.
Rīgas Miesnieku gan šāda iniciatīva izslēgt konkrētos produktus no skolēnu ēdienkartes no praktiskā viedokļa gandrīz neietekmēšot. «Mūsu piedāvātie produkti ir kvalitatīvi, tāpēc konkursos nevaram konkurēt ar zemāko cenu. Līdz ar to mūsu produkcija izglītības iestādēs gandrīz nav (ar retiem izņēmumiem). Tomēr vēlreiz uzsveru – vajadzētu nevis šķirot un aizliegt atsevišķas produktu grupas, bet nodrošināt kvalitatīvu, sabalansētu un garšīgu uzturu,» sacīja J. Mats.
Līdzīgu viedokli pauda arī uzņēmuma Spilva, kas no minētajiem produktiem ražo kečupu un majonēzi, mārketinga direktore Dana Erciņa-Užāne: «Protams, rūpes par bērnu uzturu un veselību ir apsveicama iniciatīva. Taču der atcerēties, ka jebkuru produktu pārmērīga lietošana uzturā var ietekmēt jebkura cilvēka veselību.»
Savukārt, vaicāta, kā šāda iniciatīva ietekmētu Spilvu kā uzņēmumu, viņa atbildēja, ka ietekme nebūs pamanāma, jo skolām piegādāto produktu īpatsvars Spilvas portfelī ir salīdzinoši neliels. «Lielākoties skolām piegādājam dabīgos sīrupus,» sacīja uzņēmuma pārstāve.
Db.lv jau rakstīja, ka arī Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētājs Didzis Šmits skeptiski raugās uz ieceri no skolu ēdināšanas vietu ēdienkartēm izslēgt frī kartupeļus, sardeles, cīsiņus, kečupu un majonēzi. Viņaprāt, būtu jānosaka standarti attiecībā uz produktu kvalitāti un to lietošanas biežumu, nevis jāaizliedz konkrēti produkti.