Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien atbalstīja lēmumprojektu par Lāčplēša ielas 7.nama piespiedu sakārtošanu, jo pamestā nama stāvoklis pēdējā gada laikā strauji pasliktinājies, turklāt ēka nav nodrošināta pret nepiederošu personu iekļūšanu tajā.
Pašvaldība plāno uzdot ēkas īpašniekam nedēļas laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas noslēgt ēkas pirmā stāva logus un durvis, lai novērstu nepiederošu personu iekļūšanu īpašumā, kā arī divu mēneša laikā veikt ēkas tehnisko apsekošanu, izstrādāt un saskaņot ēkas konservācijas darbu veikšanas projektu, izvest no īpašuma uzkrājušos atkritumus.
Ēkas konservācijas darbus būs jāpabeidz četru mēnešu laikā, bet sešu mēneša laikā jāveic ēkas ielas fasāžu renovācija, izstrādājot atbilstošu projektu, vai mēneša laikā pēc konservācijas darbu pabeigšanas jāapsedz tās ar dekoratīvo pārsegu, kas atveido fasāžu zīmējumu.
Jā ēkas īpašnieks noteiktajā termiņā minētos darbus neveiks, pašvaldība to izdarīs par saviem līdzekļiem, kurus vēlāk piedzīs no īpašnieka.
Galīgais lēmums par grausta piespiedu sakārtošanu vēl būs jāpieņem domes sēdē.
Avārijas stāvoklī esošā ēka ir privātīpašums, tā jau ilgstoši netiek apsaimniekota, acīmredzami bojāta ir arī ēkas fasāde. Kā norādīja Īpašuma departamentā, 2010.gadā Rīgas Pašvaldības policija un administratīvā inspekcija nama īpašniekiem noformējusi trīs protokolus, pērn - sešus, bet šā gada četros mēnešos jau septiņus.
Departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) iepriekš skaidroja, ka nams pieder privātīpašniekam Ainaram Reinvaldam, bet viens dzīvoklis pirmajā stāvā ir SIA Grandpark STB īpašums. Abiem īpašniekiem aprēķinātas soda naudas - Reinvaldam piemērotās sankcijas sasniegušas jau 1820 latu, savukārt Grandpark STB soda naudas aprēķinātas 1100 latu apmērā. Neviens no īpašniekiem nevienu sodu nav nomaksājis un ignorē pašvaldības aicinājumus īpašumu sakārtot.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris norādīja, ka ēka ir celta jūgendstilā ar nacionālā romantisma iezīmēm, tāpēc to ir nepieciešams saglabāt, taču ar tās īpašniekiem nesaskaņas ilgst jau kopš 2006.gada, kad toreizējie dzīvokļu īpašnieki bez saskaņošanas mainījuši logus, fasāde netika kopta. 2008.gadā, kad ēka nonāca tagadējo īpašnieku rokās, inspekcija saņēmusi solījumus, ka ēkas kultūrvēsturiskā nozīme tiks respektēta, tiks izstrādāts vienots logu nomaiņas projekts un sakopta fasāde, taču drīz pēc tam ne Reinvalds, ne Grandpark STB vairs neesot bijis sasniedzams, un turpmākas norādes un aicinājumus tie ignorējuši.
Ēka atrodas Rīgas centrā, Lāčplēša ielas un Skolas ielas krustojumā, cieši blakus ielu braucamajai daļai un gājēju ietvei. Tai garām savās gaitās ik dienu dodas vairāki tūkstoši cilvēku, tāpēc tas rada draudus iedzīvotāju drošībai un dzīvībai.
Saskaņā ar Civillikuma 1084.panta pirmo daļu katram ēkas īpašniekam, lai aizsargātu sabiedrisko drošību, jātur sava ēka tādā stāvoklī, ka no tās nevar rasties kaitējums ne garāmgājējiem, ne arī tās lietotājiem.
Rīgas pašvaldība ir apkopojusi tās administratīvajā teritorijā esošo saimnieciski neizmantoto, sabiedrisko drošību un pilsētas ainavu bojājošo ēku jeb graustu sarakstu. Ēka Rīgā, Lāčplēša ielā 7, ir iekļauta B kategorijas graustu sarakstā, kurā tiek iekļautas ēkas vai būves ar augstu drošības apdraudējuma pakāpi apkārtējai sabiedrībai.
Graustu 10.aprīlī apmeklēja pašvaldības amatpersonas, lai iepazītos ar tā stāvokli. Divas dienas vēlāk ēkā izcēlās ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatēja, ka pamestajā namā nelielā platībā deg starpstāvu pārsegums starp 4. un 5.stāvu.
Laikraksts Dienas Bizness jau iepriekš vēstīja par notikumiem ar miljonus vērto īpašumu Rīgā, Lāčplēša ielā 7. Par namīpašuma apsaimniekošanu cīniņu savulaik izvērsušas bija uzsākušas divas kompānijas, no kurām viena saistīta ar jau aizsaulē aizgājušo Saeimas deputātu Gundaru Valdmani, bet otra, iespējams, ar Haritonova grupējumu saistīto Vadimu Makarenko.
Strīdā starp SIA Pārslas Holdinga Sabiedrība (PHS) un Tampico Investment Corp. (TIC) tika iesaistīta arī policija, jo TIC uzskatīja, ka PHS pārstāvji neatļauti ielauzušies viņu pārvaldītajā īpašumā. Situācijā zaudētāji bija nama īrnieki, kuri vairākus mēnešus bija spiesti dzīvot bez ūdens un izmantot labierīcības, kas atrodas nama pagalmā.
Pēc nama īrnieku teiktā, ēkas īpašniece (tobrīd tā bija ārvalstniece Pārsla Blūmentāle) ir rīcībnespējīga, un pēc Zemesgrāmatas datiem valdījuma tiesības pieder PHS. Tās vadītājs G. Valdmanis bija miris 2005. gada 1. janvārī, un jau pēc divām nedēļām uz nama apsaimniekošanu uzradies pretendents Vadims Makarenko bija nolīdzis bruņotu apsardzi un mājās neielaida no ārzemēm atbraukušos Valdmaņa dēlus, kuri vēlējās paņemt tēva mantas, liecina LETA arhīvs.
Tolaik nama īrnieki tika terorizēti, neielaižot viņus namā un pārbaudot viņu personīgās mantas, kas turpinās arī šobrīd. Dienas Bizness arī atgādina, ka V. Makarenko skandalozās darbības, tiecoties iegūt P. Blūmentāles īpašumus Jūrmalā un Rīgā, savulaik aprakstījis nelaiķis G. Valdmanis savos memuāros Starp dzirnakmeņiem. V. Makarenko, iespējams, saistīts ar Haritonova grupējumu, ko Db apstiprināja vairāki ar esošo namu saistīti avoti.