Pēc garām diskusijām valdība savu vārdu ir teikusi un Latvijas nodokļu reforma ir nodota tālākai vētīšanai Saeimai.
Lai arī, atceroties folklorizējušos anekdotes teicienu par to, ka «šitie ir jāsit, kamēr maziņi», DB cītīgi ir analizējis un arī paudis savu viedokli par daudzām šīs nodokļu reformas virāžām, tomēr pirmais brīdis, kad var sākt izdarīt kaut kādus konkrētus secinājumus par gaidāmajām izmaiņām, ir tikai tagad. Apzināti rakstu – pirmais brīdis, jo, ejot cauri Saeimas dzirnavām, jau sazin kas vēl var notikt.
Taču runājot par šo nodokļu reformas dokumentu kā tādu, izdarāmās atzīmes zem pirmās svītras varētu būt sekojošas. UIN 0% likme reinvestētajai peļņai būs. Daļa uzņēmēju par šo faktu ir laimīgi. Citādāk, iespējams, jūtas tie, kas savus ieguldījumus tuvākajā laikā bija vēlējušies atpelnīt. Nevar izslēgt, ka viņiem iepriekšējā Latvijas UIN sistēma būtu bijusi izdevīgāka.
Sākotnēji bija vēlme ieviest divas IIN likmes, dodot handikapu salīdzinoši lielāku algu saņēmējiem, tādējādi veicinot to, ka Latvija pamazām attālinās no pašuzturētā mīta par lētā darbaspēka zemi, vairāk pārvietojas ekonomikas ar pievienoto vērtību virzienā. No tā nekas nav sanācis. Nodokļu reforma ir sodījusi tos, kas legāli un pēc visu nodokļu nomaksas saņēma lielākas algas – viņiem arī turpmāk būs nodokļos jāmaksā vairāk, ja vien viņi to tiešām gribēs turpināt darīt Latvijā. Vēl vairāk, sapnis par netaisnīgā solidaritātes nodokļa atcelšanu tā arī ir palicis tikai sapnis – šis nodoklis būs, tikai tagad novirzīts veselības aprūpes problēmu risināšanai, kas, iespējams, ir kā muca ar cauru dibenu. Tajā pašā mucā nonāks arī paaugstinātās sociālās iemaksas, par ko sākotnējā nodokļu reformas variantā vispār nebija runas.
Smagas debates Saeimā gaidāmas par mikrouzņēmumu algu griestiem kā arī par akcīzes nodokli – pēdējais nozīmē cenu pieaugumu, un šobrīd nav redzēti pat nekādi teorētiski aprēķini, kāds būs kopējās reformas efekts uz Latvijas tautsaimniecību kopumā.
Vēl viena piezīme – ja kaut kad tika runāts, ka reformas rezultātā grāmatvežiem paliks mazāk darba, tad tagad ir skaidri redzams, ka tas tā nebūs. Tieši otrādi, būs papildus slogs, kādu laiku pastāvot divām paralēlām sistēmām. Nenoliedzami, ka papildus slogs būs arī VID. Varam tikai minēt, kā šis abpusējais papildus slogs atsauksies uz biznesu, taču jebkurā gadījumā par to aizdomāties vajag jau šobrīd. Zīmīgs fakts, ka pēc kvēlas nodokļu reformas atbalsta tās sākumā, šobrīd no tās norobežojusies uzņēmējus pārstāvošā organizācija LTRK. Šai reformai ir izdevies ne tikai visus izdzīt no savas komforta zonas, kā to reformas sākumā brīdinoši teica finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, tai ir arī izdevies sabiedrību veiksmīgi sašķelt. Taču pārāk bieži tie, kas uzstājīgi prasa arvien vairāk naudas nekad nebeidzamajām sociālajām vajadzībām, aizmirst to, ka uzņēmējiem šī nauda ir vispirms arī reāli jānopelna, lai nenonāktu «ne pašam, ne sašam» situācijā.