Eiropas Savienībā ikvienai dalībvalstij ir atļauts ieviest īpaši (zemāku par 5%) samazinātu pievienotās vērtības nodokļa likmi pārtikas produktiem, ūdenim, zālēm, farmaceitiskiem, veselības un higiēnas produktiem, grāmatām un periodiskajiem izdevumiem, pasažieru pārvadājumiem, kā arī saules enerģijas paneļiem.
To skaidri nosaka PVN direktīva, kurā grozījumi šī gada aprīļa sākumā pieņemti tieši attiecībā uz samazinātās likmes piemērošanu. “Jaunās normas ES dalībvalstu valdībām atļaus lielāku elastību likmju piemērošanā, tajā pašā laikā unificējot PVN samazinātās likmes piemērošanas nosacījumus, tādējādi nodrošinot starpvalstu vienlīdzību. Ikvienas dalībvalsts ieviestajām samazinātajām likmēm būtu jāatspoguļo valsts prioritātes un centieni sasniegt vispārējas nozīmes mērķus,” skaidro profesionālo biznesa pakalpojumu kompānijas SIA PricewaterhouseCoopers Nodokļu nodaļas eksperte Kristīne Skrastiņa.
Viņa norāda, ka pašlaik nav iespējams prognozēt, kā rīkosies ES dalībvalstis, tostarp arī Latvija. “Grozījumi būtiski nemaina jau agrāk pieņemto preču un pakalpojumu sarakstu, kam piemērojamas PVN samazinātās likmes, tomēr tajā ir iekļautas atsevišķas jaunas preces un pakalpojumi, kā arī ir preces, kurām pēc pārejas perioda (no 2030. vai no 2032. gada) samazinātās PVN likmes piemērot vairs nevarēs neviena ES dalībvalsts,” uzsver K. Skrastiņa.
Viņa gan norāda, ka piemērotā PVN likme nerada tiešu konkurenci starp dalībvalstīm, jo PVN piemēro patēriņa valstī, tomēr nenoliedz, ka ES dalībvalstis ar īpaši samazināto likmju piemērošanu enerģētikai var ietekmēt ražošanas pašizmaksu un līdz ar to arī palielināt šajās valstīs strādājošo ražotāju konkurētspēju salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm. “Laiks rādīs,” uz jautājumu, vai Polija, kas ir liela pārtikas produktu ražotāja un konkurente Latvijā strādājošajiem rūpniekiem, saglabās līdz 31. jūlijam ieviesto samazināto PVN likmi degvielai, dabasgāzei un elektroenerģijai, atbild K. Skrastiņa. Jāatgādina, ka Polija ir noteikusi arī samazināto PVN likmi no 0% līdz 5% apmērā pārtikas produktiem, kas raisa kaimiņvalstī Lietuvā dzīvojošo (it īpaši Polijas pierobežā) ieinteresētību apmeklēt veikalus Polijā.
Visu rakstu lasiet 10.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!