Par atkritumu poligona Getliņi apsaimniekojošās SIA Getliņi Eko audzēto tomātu kvalitāti ir atbildīgs pats uzņēmums, tomēr, komentējot interneta vidē izskanējušās bažas par Getliņi Eko audzēto tomātu kvalitāti, Pārtikas Veterinārais dienests (PVD) portālam Db.lv norādīja, ka vienīgā tomātu saistība ar atkritumu poligonu ir siltumnīcu apkurināšana.
Interneta vidē tika paustas bažas par metālu, dioksīnu un toksisku vielu klātesamību oranžajos Beorange tomātos, atkritumu iespējamo klātbūtni, kā arī tomātu dabīgumu.
«Lai neradītu nekādas šaubas par tuvumā esošā atkritumu poligona iespaidu uz tomātu kvalitāti, dabīgo CO2 fonu siltumnīcā nodrošina ar CO2 gāzi, kuru piegādā SIA Aga, savukārt ūdens tiek ņemts no pašvaldības centralizētā ūdensvada,» skaidroja PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons, norādot, ka vienīgā saisība ar atrkritumu poligonu ir siltumnīcu apkurināšana, izmantojot atkritumu pārstrādes procesā iegūto siltumenerģiju.
Getliņu tomāti audzēti speciālās minerālvates dobēs 70 centimetru augstumā virs zemes un baroti ar minerālmēslu un ūdens maisījumu, skaidroja M. Eikolns.
Jau vēstīts, ka šā gada 17. martā Getliņi Eko audzēto tomātu Beorange tirgošana uzsākta Rimi veikalos, un līdz šim Beorange tomāti tikuši izpirkti pāris dienu laikā. «Plānojam Getliņu tomātus turpināt tirgot, un esam atvērti iepirkt arī lielākus šo tomātu apjomus, ja būs tāda iespēja,» iepriekš pauda Rimi Latvia pārstāve Dace Vainere.
Jau ziņots, ka vairāk nekā 3,6 tūkst. kvadrātmetru Getliņi Eko siltumnīcā raža tiks vākta divas trīs reizes nedēļā, novācot ap četrām līdz piecām tonnām tomātu.
Saskaņā ar likumdošanas prasībām, par pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu, kā arī par izplatāmās pārtikas atbilstību noteiktajām un uzņēmuma deklarētajām prasībām ir atbildīgs pats pārtikas uzņēmums. PVD gan veic regulāras pārtikas uzņēmumu – gan ražošanas uzņēmumu, gan tirdzniecības kompāniju – pārbaudes un pārliecinās, kā uzņēmums nodrošina savas produkcijas nekaitīgumu, stāstīja M. Eiklons.
Viņš skaidro, ka kvalitātes pārbaudes laikā inspektori pārbauda produkta kvalitāti, vizuāli novērtējot produktu, lai tas nebūtu bojāts, būtu tīrs, svaigs pēc izskata, atbilstu standartā noteiktajām prasībām.
Kopumā pērn PVD veica vairāk nekā 1,4 tūkst. atbilstības pārbaudes, kuru laikā tika izvērtēta gandrīz 7,5 tūkst. dažādu produktu partiju kvalitāte. Pārbaužu laikā galvenokārt tiek pārbaudītas aizdomīgas kvalitātes produktu partijas, skaidro M. Eiklons. Lai novērstu patērētāju maldināšanu, inspektori pastiprinātu uzmanību pievērš produktu izcelsmes valsts norādei, pārbaudot produktu marķējumu, pavaddokumentus un izsekojamību.
Pārbaudītajām produktu partijām visvairāk konstatētas marķējuma neatbilstības. Lielākoties veikalos tā saucamajās «cenu zīmēs» nav korekti norādīta izcelsmes valsts vai iztrūkst cita normatīvajos aktos noteiktā informācija. Vēl inspektori konstatē salīdzinoši daudz produktus, kuri neatbilst minimālajiem kvalitātes rādītājiem, ir puvuši vai citādi bojāti. Bojātie produkti pārbaužu laikā tiek atlasīti un izņemti no pārtikas aprites, Db.lv stāstīja PVD pārstāvis.
Tāpat ik gadu Latvija iesaistās arī Eiropas Savienības koordinētajā ikgadējā pesticīdu kontroles programmā un tās ietvaros tiek noteikti produkti, kuros laboratoriski nosaka pesticīdu atlieku klātbūtni.