Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.
Uz jautājumiem šonedēļ atbild SIA Getliņi EKO vadītājs Imants Stirāns.
Getliņi EKO atkritumu poligons attīstījies kopš 90. gadu vidus, kā bāzes vietu izmantojot padomju laikā radīto izgāztuvi, kalnu Getliņi. Getliņos nonāk visi Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju un komersantu radītie sadzīves atkritumi, kas ir puse no visas Latvijas atkritumiem. Getliņi apsaimnieko ievestos atkritumus, no tiem iegūstot gāzi, kas elektroblokā tiek pārstrādāta elektroenerģijā un siltumā. Elektroenerģija kā zaļās enerģijas veids tiek nodota Latvenergo, savukārt, siltums izmantots Getliņi siltumnīcu apkurei un tomātu ražošanai. Kopš 2011. gada, kad tika atklāta pirmā siltumnīca, tomāti ir kļuvuši par Getliņi atpazīstamības zīmi un nodrošina būtisku daļu no Getliņi saimnieciskās darbības. Getliņos tiek audzēti arī ziedi, neaktīvos kalnus vasaras sezonā apsaimnieko aitas.
2015. gada nogale ir būtiska Getliņu izaugsmē, jo sākts jauns attīstības posms - aktīva sadzīves un komersantu atkritumu šķirošana un nodošana pārstrādei. Šis ir būtisks solis pretī Getliņi mērķim - kļūt par atkritumu pārstrādes centru.
- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?
Šī ir viena no tām nozarēm Latvijā un arī pasaulē, kas attīstās fantastiskā ātrumā un tāpēc ir interesanta man kā vadītājam un nozares profesionālim. Tehnoloģijas atkritumu apsaimniekošanā, pārstrādē, šķirošanā, noglabāšanā pasaulē attīstās milzu soļiem. Mūsu attīstības rezultāti, peļņa, apgrozījums, pieejamie ES finansējuma avoti, mūsu īpašnieku uzticības kredīts ļauj mums šīs jaunās lietas iepazīt un ātri ieviest mūsu ikdienā. Tāpēc mēs nepārtraukti augam.
Mūsu pašu darbībā ir ļoti daudz iespējas izpausties radoši un plānot ekonomiski pamatotus, bet vienlaikus ļoti pārsteidzošus attīstības risinājumus. Agrāk šeit bija parasta, smakojoša izgāztuve. Tagad te ir sakopta, skaista vide ar ziediem, tomātiem, jēriem, neskaitāmām ekskursijām, elektrības ražošanu, aktīvu šķirošanu. Un jaunas idejas nav izsīkušas, tās tikai jāpārbauda, jāizrēķina un jāatrod labākā komanda, kas tās var īstenot.
Man kā vadītājam izaugsme un attīstība šajā sektorā, par spīti asajai konkurencei un citiem nozares knifiem, ir kā medusmaize.
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?
Iepriecina nozares sakārtošanās gan likumdošanas, gan dalībnieku profesionalitātes un kvalitātes ziņā, un izaugsme nozarē, kas notiek pamazām, bet tomēr notiek. Tā skar tehnoloģijas, izpratni par nozari, darba ētiku un arī iedzīvotāju iesaisti. Apbēdina tas, ka mēs visi esam tendēti kritizēt, nepamanīt labo, kas notiek mums apkārt. Arī mūsu nozari bieži peļ, bet nepamana izaugsmi, kas ir notikusi.
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?
Iepriecina komanda un tas, ka cilvēkiem pie mums patīk strādāt, darbinieku mainība ir ļoti zema. Apbēdina tas, ka poligona attīstībai un teritorijas trūkuma problēmai šobrīd ir grūti atrast vienu, ideālo risinājumu.
- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?
Jā, Getliņi ir sava aktīva lapa Facebook. To mēs izmantojam galvenokārt, lai stāstītu par saviem pakalpojumiem un savu darbību, kas ir saistoša plašākai sabiedrības daļai, ne nozarei. Šeit stāstām par jaunumiem siltumnīcas dzīvē, tomātu ražu, ekskursiju saturu, iekļaujam vides izglītības tēmas, receptes, informāciju par atkritumu šķirošanu, Getliņi ekspertu dalību dažādos konkursos, vērtēšanā, nedaudz ieskicējam uzņēmuma ikdienas dzīvi. Komunikācija šeit ir izvērsusies dzīva un abpusēja, sekotāji mums vaicā jautājumus, komentē, šī ir platforma, kuru izmanto, lai uzzinātu praktiskus jautājumus par tomātu šķirnēm, iegādes iespējām u.c.
Sākotnēji sākām šo komunikāciju, jo, neskatoties uz ilgstošo un veiksmīgo darbību, skaidrojošajām aktivitātēm par Getliņu darbu, ik uz soļa sastapāmies ar stereotipiem vai ačgārniem priekšstatiem par to, ko un kā mēs darām. Saņēmām jautājumus, kā tad var audzēt tomātus augsnē, kas pilna ar atkritumiem, kā iet mūsu bomžiem, kurš vispār ēd Getliņu tomātus utml. Šobrīd šī platforma ir veiksmīga vieta, kur paši varam izstāstīt savu informāciju par savu darbību, bez citu interpretācijas. Man ir prieks, ka jaunieši, it īpaši pēc ekskursijām poligonā, aktīvi sāk sekot un interesēties par mums.
- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?
Darbaspēka problēma nav Getliņi top jautājumu lokā. Pie mums strādā ap 100 cilvēku, visiem esam spējuši nodrošināt atalgojumu, kas ir cilvēku dzīves cienīgs. Ļoti rūpējamies par darba apstākļiem gan no fiziskā, gan cilvēciskā viedokļa. Rezultātā darbinieku mainība pie mums ir ļoti, ļoti zema, lielākoties tie ir cilvēki, kurus pieņemam darbā sezonāli siltumnīcās, aicinām praksē vai arī mūsu seniori, kas dodas pelnītā pensijā. Tad gan notiek zināma rotācija un kolektīvs ir jāpapildina.
Darbaspēka jautājums aktualizējas gadījumos, kad sākam attīstīt kādu jaunu darbības virzienu - iepriekš tas bija elektrobloks, vēlāk siltumnīcas, tad ekskursiju attīstība, tagad šķirošana. Tad gan meklējam Latvijā labākos ekspertus konkrētajā jomā, lai varam šo jomu attīstīt uz 100%.
- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?
Pie mums var strādāt tikai tādi cilvēki, kuriem ir iniciatīva un kuri skatās uz uzņēmumu kopumā. Pat, ja darbinieka tiešais uzdevums ir kalnā atkritumus sašķūrēt pareizajās šūnās jeb nosvērt ievesto kravu, mēs vadībā sagaidām, ka arī viņi redzēs kopsakarības, ko un kā darīt labāk vai citādāk, un nebaidīsies nākt un teikt.
- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?
Tuvākie mērķi ir nostabilizēt atkritumu šķirošanas procesu gan mājsaimniecību, gan komersantu atkritumu jomā, kā arī visu ar to saistīto atkritumu loģistikas un noglabāšanas procesu. Tāpat izpētīt un ieviest jaunus produktus siltumnīcās.
Tālākie mērķi ir izveidot uz Getliņu bāzes efektīvu un saimnieciski pamatotu, videi draudzīgu atkritumu pārstrādes centru, kur tiek noglabāti tikai 15-20% ievesto atkritumu. Kā arī atrast efektīvu pielietojumu Getliņu neaktīvajām teritorijām.
- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?
Mans pirmais darbs bija uzņēmumā, kuru studiju gados nodibināju kopā ar diviem citiem Latvijas Universitātes studentiem - es biju uzņēmuma ekonomists, mani kolēģi jurists un IT eksperts, darbojāmies celtniecības materiālu tirdzniecības jomā. Tiem laikiem raksturīgi visi uzreiz bijām direktori, es - komercdirektors. Vēlāk startēju arī politikā biju 2003. gada Saeimas sasaukumā. Getliņos nonācu 2004. gadā, bet paralēli kādu posmu esmu bijis arī deputāts Stopiņu novadā.
- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?
Getliņu patiesā attīstība sākās 1997. gadā, kad divas pašvaldības - Rīgas un Stopiņu- nodibināja SIA Getliņi EKO, piesaistīja Pasaules Bankas finansējumu un vienojās par atkritumu apsaimniekošanas poligona izveidi un attīstību. Nosaukumā Getliņi ir saglabāts vēsturiski. EKO ir apzīmējums ekoloģiskajam poligonam, kas nozīmē zaļu un videi draudzīgu saimniekošanu.
Getliņu logo radās nedaudz vēlāk, bet gadu gaitā tas ir mainīts un modernizēts.
- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.
Getliņi ir viens no tiem uzņēmums, kuri ir atvērti sabiedrībai. Ik dienu Getliņi bezmaksas ekskursijas apmeklē 2-5 skolu, bērnudārzu, uzņēmumu un draugu grupas, uzņēmēju un ārvalstu viesu grupas. Uzņēmums ir viens no tiem, kuru kā paraugu rāda ārvalstu diplomātiem, ministriem, vadītājiem un citiem prominentiem valsts un Rīgas viesiem.
Un mūsu tomāti tiešām garšo pēc tomātiem nevis plastmasas!
- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?
Globāli - Prezidentālo republiku Latvija un tautas vēlētu prezidentu.
- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?
Ziema mani nebeidz pārsteigt. Pirms mēneša fakts, ka ziemas nav, šobrīd - tas, cik tā ir bagāta.
- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?
Vispār es esmu viens no tiem cilvēkiem, kuri tikpat kā nepusdieno. Bet mani pārsteigt nebūtu grūti, jo neesmu izvēlīgs. Galvenais, lai ēdienā nebūtu makaroni, griķi un rīsi.
- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?
Šī ir joma, kuru darba intensitātes dēļ esmu atstājis pamatīgā novārtā. Bet varu minēt, ka mani ļoti iespaidoja Stīva Džobsa dzīvesstāsts filmā.
- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?
Sporta zāle, ceļošana, kalnu slēpes, baseins
- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?
Savu bērnu izglītībā.
- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.
Sievietes ideāls ir 90-60-90, vīrieša ideāls ir 85-5-42 (gadi-miljoni-temperatūra).
- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.
Esiet radoši, domājiet plaši, meklējiet iespējas! Un nemēslojiet - ne savā dzīves vietā, ne darba vietā, ne savā pilsētā un valstī un pat savā prātā nē.
#1/12
Šogad Latvijas Valsts svētkos saņēmu īpašu pagodinājumu, pateicoties savai darbībai Getliņos, kļuvu par Stopiņu novada Goda pilsoni.
#4/12
Šis foto, manuprāt, iekļauj galveno komandu, kas man ļāvusi veiksmīgi vadīt Getliņi EKO - pirmkārt, mūsu akcionāru ļoti liela uzticēšanās un paļāvība, ticība, ka gadiem ilgi re-investētā un dividendēs neizmaksātā peļņa atmaksāsies (foto: akcionāra Rīgas Domes pārstāvis A.Ameriks, Stopiņu novada domes vadītājs J. Pumpurs). Otrkārt, savās jomās visprofesionālākie darbinieki, kurus esmu spējis piesaistīt un noturēt mūsu komandā (Aija Breikša, valdes locekle, lieliska finansiste un Raimonds Timma, valdes loceklis).
#5/12
Getliņi ir kļuvuši par iecienītu uzņēmumu Rīgas apkaimē. Bieži arī manā darba dienā jāiekļauj viesu uzņemšana un par uzņēmumu varu stāstīt jebkurā laikā un jebkurā laikā nogrieznī.
#6/12
Šajā bildē manis nav, bet tajā redzams skats, ko ikdienā redzu aiz sava kabineta loga. Visu darba gadu laikā Getliņos viens no mūsu uzdevumiem ir bijis mainīt stereotipus par to, kāds poligons mūsdienās ir. Tipiski priekšstati ir par smakām, netīrību, bezpajumtniekiem un visumā depresīvu vidi. Bet Getliņi mūsdienās ir pilnīgi pretēji.
#7/12
2011. gadā Getliņi EKO zinātnieki un darbinieki, kuru ieguldījums bija īpaši būtisks poligona attīstībā, saņēma Rīgas domes atzinības rakstus par inovatīvām idejām un ieguldījumu uzņēmuma attīstībā.
#8/12
Foto no mana darba Getliņos sākuma gadiem (2007), šajā posmā nozīmīgu sava darba un enerģijas daļu veltīju, piedaloties dažādās komitejās, sēdēs, sanāksmēs, lai pārliecinātu un liktu noticēt Getliņu ambiciozo un lielo plānu pamatotībai.
#9/12
Nozīmīgs solis Getliņu attīstībā bija 2015. gads, kad mūsu teritorijā pēc ilgstoša un sarežģīta procesa ar iepirkumiem un konkursiem beidzot sāka būvēt un arī uzbūvēja efektīvu sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīcu, kuru apkalpo Vides pakalpojumu grupa.
#10/12
Lielajā talkā Geltiņi piedalās paši - sakopj apkārtējo teritoirju, kā arī poligonā nonāk lielākā daļa talkā savākto atkritumu.