Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien parakstījis dekrētu, kas paredz no 1.aprīļa, pieņemt samaksu par dabasgāzi no valstīm, kuras Krievija uzskata par nedraudzīgām, tikai rubļos.
Pēc Putina teiktā, pašreizējo līgumu par Krievijas gāzes piegādi darbība tiks apturēta, ja pircēji neizpildīs jaunos nosacījumus, kas paredz, ka Rietumvalstīm būs jāatver rubļu konti Krievijas bankā "Gazprombank". Savukārt banka no gāzes pircējiem saņemto ārvalstu valūtu pārdos Maskavas biržā par rubļiem, kurus ieskaitīs šajos kontos.
Putins uzsvēra, ka gadījumā, ja gāzes pircēji atteiksies par gāzi norēķināties rubļos, Krievija to uzskatīs par līguma pārkāpumu.
Rietumvalstis "saņēma gāzi, samaksāja mums eiro, kurus pašas arī iesaldēja, un var uzskatīt, ka mēs piegādājām gāzi faktiski par velti", Krievijas prezidenta teikto citē laikraksts "Kommersant".
Jau vēstīts, ka Putins 23.martā paziņoja, ka Krievija par gāzes piegādēm "nedraudzīgām valstīm", tostarp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, maksājumus pieņems tikai rubļos. Lēmums saistīts ar starptautiskajām sankcijām, kuras noteiktas Krievijai saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā.
Rietumvalstis norādīja, ka šāda prasība ir līgumu pārkāpums, tāpēc tās negatavojas par Krievijas gāzi maksāt rubļos.
Eiropas Savienība (ES) šī gada laikā plāno par divām trešdaļām samazināt atkarību no Krievijas gāzes, intervijā Latvijas Televīzijai atgādināja Eiropas Komisijas (EK) izpildviceprezidents Valdis Dombrovskis.
Dombrovskis skaidroja, ka ES ir skaidri lēmusi pakāpeniskā procesā palikt mazāk atkarīga no Krievijas gāzes, tādēļ pašlaik ES notiek darbi pie alternatīvu risinājumu meklēšanas.
ES īsāka termiņa plāns paredz līdz rudenim nodrošināt ES gāzes krātuves ar pietiekamu gāzes apjomu, lai nodrošinātu Savienības dalībvalstu gāzes patēriņu uz visu nākamo ziemas sezonu, turklāt valstis tiek aicinātas brīvprātīgi piedalīties kopīgā ES gāzes iepirkumā.
Dombrovskis atzina, ka dažādām valstīm, piemēram, Baltijas valstīm, šis pārejas process būs vairāk sarežģīts, jo alternatīvās piegādes iespējas ir ierobežotas.
EK pārstāvis piebilda, ka ES valstis joprojām turpina izmeklēšanu lietā par Krievijas valsts kontrolētā gāzes giganta "Gazprom" iespējamām manipulācijām ar gāzes cenām.
Diskutējot par Kremlī parakstīto gāzes maksājuma dekrētu, Dombrovskis izteicās, ka nav pārliecināts tieši kāds bija šīs shēmas mērķis, bet piespiešana Krievijas pārstāvjiem neizdošoties un Eiropa joprojām par energoresursiem maksās eiro vai dolāros.