Eiropas Savienības (ES) vienotā tirgus mērķis ir ekonomikas izaugsme, jaunu darba vietu radīšana un kopējā tirgus konkurētspējas paaugstināšana.
Šādu viedokli pēc dalības ceturtdien notikušajā ES Konkurētspējas ministru padomes sanāksmē par vienotā ES tirgus stiprināšanu, rūpniecības konkurētspējas veicināšanu un vienotas patentu sistēmas jautājumiem pauda Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce.
Kā informēja EM, sanāksmē notika diskusija par ES Vienotā tirgus aktu, kas izstrādāts ar mērķi definēt un īstenot pasākumus, kas sniegtu ieguldījumu ES vienotā tirgus stiprināšanā un dziļākā integrācijā. Sanāksmē tika pausts viedoklis, ka dažādu pārrobežu aktivitāšu attīstīšana nodrošinātu nozīmīgu ieguldījumu ekonomikas izaugsmē. Efektīvi funkcionējošs ES vienotais tirgus Latvijas uzņēmējiem sniegtu plašākas eksporta iespējas.
Noslēdzoties publiskai apspriešanai ES dalībvalstīs par Vienoto tirgus aktu, komisija prezentēja pirmos tās rezultātus, norādot galvenos pasākumus, kurus dažādas sabiedrības grupas ir izvirzījušas kā svarīgākos un primāri veicamos. Dalībvalstu pārstāvji padomes diskusijā uzsvēra galvenos kritērijus, pēc kuriem izvirzīt šos prioritāri veicamos pasākumus - pasākumus, kas būtu paveicami jau līdz 2012.gadam un kas nodrošinātu Eiropas vienotā tirgus izaugsmi. Tāpat arī katrs pārstāvis uzsvēra tos pasākumus, rīcības virzienus un sektorus, kas svarīgi attiecīgajai dalībvalstij.
Pūce, pārstāvot Latvijas viedokli, diskusijā norādīja, ka Vienotā tirgus akta rezultāti un atdeve vistiešākajā veidā atkarīga no pašām dalībvalstīm, to politiskās apņemšanās. Latvijas pārstāvji kā vienu no prioritātēm uzsvēra arī nepieciešamību koncentrēties uz mazajiem un vidējiem komersantiem, ņemot vērā to īpatsvaru Latvijas un ES tautsaimniecības struktūrā. Latvija īpaši aicināja ES īstenot pasākumus, kas nodrošinātu dažādu ES reģionu vienlīdzīgu ekonomisko attīstību un iespējas vienotajā tirgū, īpaši runājot par pamata infrastruktūras attīstīšanu un stiprināšanu, piemēram, transporta, enerģētikas un informācijas tehnoloģiju infrastruktūra, jo bez pienācīgas integrācijas šajā kontekstā vienotais tirgus nespēs pilnībā funkcionēt.
Kā nākamais solis Vienotā tirgus akta kontekstā aprīļa vidū tiek gaidīts komisijas piedāvājums attiecībā uz desmit līdz 12 prioritārajiem pasākumiem, ko pēc tam paredzēts apspriest un apstiprināt maija Konkurētspējas padomē.
Tāpat sanāksmē tika pieņemts lēmums par ciešākas sadarbības mehānisma izveidošanu, kura ietvaros 25 ES dalībvalstis sadarbosies, lai izveidotu vienotu ES patentu aizsardzības sistēmu Eiropā. Šāda sistēma ļaus patenta pieteicējam saņemt patentu, kas automātiski būs spēkā 25 dalībvalstīs, tādējādi izvairoties no papildu izmaksām. Kā skaidroja EM, patlaban nacionālās atzīšanas un tulkošanas procedūru dēļ patentēšanas izmaksas Eiropā ir desmit reizes augstākas nekā ASV. Šāda situācija traucē pētniecības un inovāciju attīstību, kā arī kavē Eiropas uzņēmumu konkurētspēju. Itālija un Spānija sadarbībai nepievienojās, jo iebilda pret to, ka ES patenta oficiālās valodas būs angļu, franču un vācu.
Tāpat padomes sanāksmē ES dalībvalstu pārstāvji diskutēja arī par rūpniecības konkurētspējas veicināšanu stratēģijas "ES 2020" kontekstā. Eiropas Komisijas viceprezidents Antonio Tajani informēja, ka Ikgadējais izaugsmes ziņojums sniedz skaidru redzējumu par ekonomiskās atveseļošanās pasākumiem gan ES kopumā, gan pielāgojoties katrai valstij atsevišķi. Viņš uzsvēra, ka Eiropas nākotne ir saistīta ne tikai ar pakalpojumu sektoru, bet arī ar konkurētspējīgu rūpniecību. Tajani, vēršoties pie valstu delegācijām, apgalvoja, ka Eiropai nepieciešama rūpniecība un rūpniecībai ir nepieciešama Eiropa.
Savukārt delegāciju pārstāvju galvenie vēstījumi bija saistīti ar to, ka fiskālā konsolidācija un makroekonomiskās stabilitātes nodrošināšana ir ekonomiskās izaugsmes būtiskākie priekšnosacījumi. Tajā pašā laikā tika atzīts, ka stratēģijas "ES 2020" mērķus nav iespējams sasniegt bez globāli konkurētspējīgas Eiropas rūpniecības.
Pūce atbalstīja šo viedokli, uzsverot, ka ir nepieciešami arī tādi pasākumi, kas vērsti uz uzņēmējdarbības vides pilnveidošanu, tajā skaitā uz administratīvā sloga samazināšanu, labākas finanšu pieejamības nodrošināšanu uzņēmējiem, Eiropas transporta, enerģētikas un komunikāciju infrastruktūras attīstīšanu, kā arī uz pārdomātas ES ārējās tirdzniecības politikas veidošanu.
Diskusijas noslēgumā Ungārijas prezidentūra informēja, ka apkopotie dalībvalstu viedokļi tiks prezentēti šā gada 24.martā un 25.martā plānotajā Eiropadomes sanāksmē.