Latvijas nesen parakstītais Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums (ACTA) neparedz, ka, piemēram, amerikāņu mediju korporācijas varētu tieši vērsties pret privātpersonām.
«Ja Latvijas krimināllikumā tiks noteikts tas, ka bez policijas starpniecības var vērsties pret privātpersonu, tad tas notiks. Ja Latvijas krimināllikumā tas netiks noteiks – tas nenotiks. Es vienkāršu neredzu iespēju, ka Latvijas krimināllikumā varētu tikt ieviesta kārtība, ka amerikāņu korporācijas realizētu krimināltiesisko jurisdikciju Latvijas teritorijā,» Latvijas Radio 1 raidījumā Krustpunktā sacīja Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.
Arī šobrīd autortiesību īpašniekam ir tiesības vērsties Latvijas tiesā pret autortiesību pārkāpēju izprasot informāciju par personu. «Ja autortiesību īpašnieks šobrīd Latvijas tiesā pieprasītu – man ir zināms, ka šajā un šajā vietnē ir nelegāli izvietoti mani autortiesību objekti, lūdzu informējiet, kas ir šīs vietnes īpašnieks - tas jau ir tagad jādara,» klāstīja J. Pūce.
J. Pūce norādīja, ka faktiski Latvijai jaunas saistības šis līgums nerada, jo regulējums, kas ir ietverts šajā līgumā ir mazāks nekā tas, kas ir Eiropas Savienības tiesību aktos. Pie tam ACTA lieto atsauces uz dalībvalstu normatīvajiem aktiem.
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs arī atzina, ka Latvijai nav obligāts pienākums šo nolēmumu ratificēt, taču tas būtu dīvaini, ka Latvijas valdība, kura jau ir saskaņojusi pozīcijas, neratificētu līgumu. Raidījumā J. Pūce arī noraidīja izskanējušo kritiku, ka valdības un sociālās sadarbības partneri netika informēti par ACTA nolīgumu.
J. Pūce arī uzsvēra, ka līgums neskar tikai autortiesību objektu lietošanu internetvidē - tā galvenais akcents ir vērsts tieši uz preču viltošanas novēršanu.
Db.lv jau vēstīja, ka aizvadītajā nedēļā Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja ACTA līgumu. Ekonomikas ministrija uzsver, ka jaunais līgums pēc būtības neparedz neko vairāk, kā ir jau noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību.
Ministrija norāda, ka jau 2010. gada pavasarī līguma teksta projekts bija oficiāli pieejams vairākās starptautiskajās interneta vietnēs, kā, piemēram, Eiropas komisijas mājaslapā, savukārt Ekonomikas ministrijas interneta vietnē līguma teksta gala versija latviešu valodā ir bijusi pieejama kopš 2011. gada 20. oktobra.