Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts nolēmis pagaidām nevirzīt Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma (ACTA) ratifikāciju Saeimā. «Kamēr es negūšu pārliecību, ka diskusijas ir notikušas [..] ka visas puses ir uzklausītas, ir bijušas iespējas visiem izteikties, es nevirzīšu ACTA ratifikāciju, un to pašu aicināšu darīt arī valdību,» tā D. Pavļuts.
Šāds lēmums pieņemts saistībā ar noskaņojumu atsevišķās sabiedrības grupās, kā arī ņemot vērā vairāku ekspertu izteiktās raizes par ACTA piemērošanu Latvijā. Pēc parakstītā nolīguma saņemšanas Latvijai nav jāsteidz ACTA ratifikācija Saeimā, sacīja D. Pavļuts. Ministrs arī solīja plašu dialogu par ACTA.
Ratifikācijas piebremzēšana tiek skaidrota tikai ar komunikācijas trūkumiem un radušies mītiem un bažām. «ACTA nerada nedz Latvijai, nedz ES kādas jaunas juridiskas saistības,» apliecināja D. Pavļuts.
Sabiedrības informēšanai jau tuvākajā laikā Ekonomikas ministrija organizēs diskusiju internetā, piesaistot citas nozaru ministrijas tiek gatavots detalizēts ACTA pantu skaidrojums, kā arī Ekonomikas ministrijas mājaslapā izveidota sadaļa, kurā pieejama informācija par ACTA nolīgumu. Tāpat ministrs aicinās Tiesībsargu sniegt atzinumu par ACTA nolīgumu, kā arī citas iesaistītās ministrijas, kuru kompetenču jomā ir ACTA, sniegt detalizētu skaidrojumu un analīzi par ACTA iespējamo ietekmi uz Latvijas likumdošanas regulējumu, intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību, autortiesību regulējumu, cilvēktiesībām un pamatbrīvībām, kā arī interneta sniegto iespēju lietošanu. Tikai pēc šo atzinumu saņemšanas, plašas analīzes un skaidrojošām diskusijām ar sabiedrību, tiks lemts par ACTA ratifikācijas procesa turpmāko virzību.
Ministrijā arī uzsver, ka ACTA nav stājusies spēkā – tā stāsies spēkā tikai pēc tam, kad visas Eiropas Savienības dalībvalstis nolīgumu būs parakstījušas un ratificējušas nacionālajos parlamentos, un kad Eiropas Parlamentam būs tam devis piekrišanu. Šis process var prasīt vairākus gadus.
Bažas par ACTA nolīgumu liecina par sabiedrības neuzticēšanos valsts varai un tās struktūrām, skaidroja D. Pavļuts. Viņš arī atzina trūkumus valsts pārvaldē, jo tajā
strādājošajiem ne vienmēr piemīt spēja izvērtēt, kuri jautājumi iegūs plašu rezonansi sabiedrībā un to apspriešanā uzreiz iesaistīt sabiedrības pārstāvjus. Tāpat arī nevalstiskā sektora pārstāvjiem pietrūkst resursu, lai regulāri sekotu līdzi un rūpīgi iedziļinātos visos valdībā skatītajos jautājumos. «Tāpēc rodas problēmjautājumi, par kuriem trūkst objektīvas informācijas,» tā viņš.
Db.lv jau vēstīja, ka ACTA nolīgumu Latvijas vēstnieks Japānā parakstīja janvārī. Kopumā līgumu parakstīja 22 Eiropas Savienības (ES) valstis. ACTA parakstīšana Latvijā un Eiropas Savienībā izraisīja plašas diskusijas. Pēc nolīguma parakstīšanas atkāpās Eiropas Parlamenta galvenais sarunu vedējs par nolīgumu Kaders Erifs (Kader Arif). Par līguma parakstīšanu atvainojās Slovēnijas vēstniece, kas ACTA parakstīšanu skaidroja ar nogurumu un bezrūpību.
Savukārt Latvijas Ekonomikas ministrija (EM) iepriekš uzsvēra, ka pēc ACTA ieviešanas interneta lietotāju dzīvē nekas nemainīsies, un valdības atbalstītais līgums neierobežo cilvēktiesības un tiesības uz privātumu. Tomēr EM atzina, ka jaunās normas ir jāizskaidro vairāk, lai novērstu radušās diskusijas.
Arī premjers Valdis Dombrovskis iepriekš norādīja, ka ACTA parakstīšana lielā mērā sakrīt ar laiku, kad ASV tiek plaši diskutēts par SOPA (Stop Online Piracy Act), kas pamatā ir vērsts tieši uz interneta pirātisma samazināšanu, taču ACTA līgumā interneta jautājums ir «diezgan sekundārs».
Tāpat vēstīts, ka, savukārt, Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Plešs iepriekš norādīja, ka neatbalsta Latvijas rīcību, parakstot nolīgumu, kā arī nolīgumu pēc būtības. Dokuments faktiski paredz, ka ir jāizspiego cilvēki, lai nodrošinātu autortiesību aizsardzību, un tas, viņaprāt, ir pašā saknē nepareizi.
Uz atsevišķām līguma nepilnībām Db.lv norādīja arī tiesību eksperti, kuri uzsvēra ka svarīgi būs tas, kā valsts nolīgumu piemēros. Nav īsti skaidrs, ko nozīmē ACTA nolīgumā minētie «nelielie preču daudzumi», «komerciāls raksturs» un «personīgā bagāža», uzsvēra eksperti.
ACTA ratifikācijas procesu apturējusi arī Polija, Čehija un Slovākija, norādot, ka valstīm ir nepieciešams laiks, lai nolīgumu plašāk analizētu. Eiropas valstīs notika pret ACTA vērsti protesti un arī Latvijā noteikts datums protesta akcijai.