Kanādas un Eiropas Savienības Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības līgumā (Canada-European Union Trade Agreement, CETA) iekļauti līdzīgi punkti, kas bijušu neviennozīmīgi vērtētajā un Eiropas Parlamenta (EP) noraidītajā Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumā (ACTA), norāda Elektronisko robežu fonds (Electronic Frontier Foundation, EFF), kas cīnās par sabiedrības tiesībām saistībā ar tehnoloģiju un interneta izmantošanu.
Izpētot CETA melnrakstu, atklājies, ka tajā iekļauti vairāki punkti, kas bijuši EP noraidītajā nolīgumā ACTA un attiecas uz indivīdu tiesībām un kas bija galvenais iemesls, kādēļ ACTA parlamentā tikusi noraidīta. «Lai arī daži no Eiropas Komisijas pārstāvjiem to noliedz, pastāv nopietnas bažas, ka CETA varētu būt ACTA dubultniece,» norāda EFF.
Gluži tāpat kā ACTA, KORU un TPP – citi nolīgumi, ko dedzīgi atbalstījusi izklaides industrija par stingru intelektuālā īpašuma aizsardzību, arī CETA iekļaujamie noteikumi tiek apspriesti slepenībā. Kā Kanāda, tā ES norādījušas, ka CETA melnraksts, kas «noplūdis» un šobrīd atrodams internetā, vēl aizvien ir noslēpums.
«Vienīgais pierādījums, kas atrodas mūsu rīcībā, liecina – EK un ES dalībvalstu valdības cenšas īstenot represijas pret darbībām internetā, kas saistītas ar kultūru. Šai tendencei ieviest represijas caur tirgus nolīgumiem ir jādara gals,» norādīja pilsoņu organizācijas La Quadrature du Net līdzdibinātājs Džeremijs Cimmermans (Jérémie Zimmermann).
CETA savā būtībā vajadzētu būt tirgus nolīgumam, kas paredzēts Kanādas un Eiropas ekonomisko saišu stiprināšanai. Tomēr šajā nolīgumā iekļauti noteikumi, kas «vārds vārdā ņemti no ACTA», norāda EFF.
Jau rakstīs, ka ar 92% pārsvaru šā gada jūlijā EP balsoja pret ACTA ieviešanu. Tādējādi ACTA kļuva par pirmo starptautisko nolīgumu, ko parlaments noraidījis. «Eiropas Parlamenta balsojumus ir demokrātijas triumfs,» norādīja Lielbritānijas Pirātu partijas pārstāvis Lozs Keije (Loz Kaye), paužot prieku, ka «politiķi ir ieklausījušies miljonu cilvēku viedoklī, kas protestēja pret nolīgumu». ACTA parakstīšana kopumā izsauca sašutuma vētru gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Vairākas valstis, tostarp arī Latvija, apturēja nolīguma ratifikācijas procesu. Savukārt uzreiz pēc ziņām par ACTA parakstīšanu Eiropu pāršalca protestu vilnis.