Eiropas Parlaments noraidījis Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu (ACTA) ar lielu balsu vairākumu - 478 balsīm «par» noraidījumu, 39 - «pret», 165 - «atturas». Šis ir pirmais gadījums, kad Eiropas Parlaments izmanto Lisabonas līgumā tam piešķirtās pilnvaras noraidīt starptautisku nolīgumu.
Tas nozīmē, ka ACTA neiegūst likuma spēku Eiropas Savienībā.
Jau vēstīts, ka jūnija sākumā Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu noraidīja Eiropas Parlamenta komitejas, bet liktenīgs trieciens ACTA saņemts jūnija beigās, kad to noraidīja ES Starptautiskās tirdzniecības komiteja, kas ar saviem lēmumiem rekomendē parlamenta balsojumu.
ACTA parakstīšana kopumā izsauca sašutuma vētru gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Vairākas valstis, tostarp arī Latvija, apturēja nolīguma ratifikācijas procesu. Savukārt uzreiz pēc ziņām par ACTA parakstīšanu Eiropu pāršalca protestu vilnis.
ES tirdzniecības komisārs Karels de Guhts (Karel de Gucht) norādīja, ka pirātisma jautājuma risināšana turpināsies, vēsta BBC. «Šodienas EP balsojums pret ACTA nemaina faktu, ka Eiropas Komisija (EK) turpinās meklēt atbildes uz jautājumiem, kas radušies Eiropas sabiedrībā – vai ACTA apstiprināšana apdraudētu Eiropas pilsoņu pamattiesības. Cilvēki ir izteikuši šīs bažas, un viņiem ir tiesības rast atbildi,» viņš pauda, norādot uz Eiropas Tiesas līdzdalību ACTA novērtēšanā.
«Eiropas Parlamenta balsojumus ir demokrātijas triumfs,» norādīja Lielbritānijas Pirātu partijas pārstāvis Lozs Keije (Loz Kaye), paužot prieku, ka «politiķi ir ieklausījušies miljonu cilvēku viedoklī, kas protestēja pret nolīgumu».
Līdz šim neviennozīmīgo nolīgumu bija parakstījušas 22 ES valstis, ieskaitot Latviju, kas nolīgumu gan neratificēja Saeimā.