Eiropas Parlamentam (EP) būtu jānoraida strīdīgais Viltotu preču tirdzniecības apkarošanas nolīgums (ACTA), jo tas apdraud Eiropas Savienības iedzīvotāju pilsoniskās brīvības.
Šādu uzskatu paudis EP deputāts Deivids Martins (David Martin), kurš arī bijis atbildīgais par ziņojumu Eiropas Parlamentam saistībā ar ACTA, vēsta BBC.
Martina izteikumi seko trīs mēnešu pēc tam, kad cits referents – Kader Arifs (Kade Arif) nolēma atkāpties no sava amata, tādējādi protestējot pret plāniem atbalstīt ACTA.
Līdz šim ACTA parakstījušas 22 Eiropas Savienības valstis, taču, lai nolīgums tiktu ieviests, vēl ir nepieciešama EP ratifikācija. Martins stingri ieteicis, ka šai ratifikācijai nevajadzētu notikt.
«Šīs starptautiskās vienošanās paredzētās priekšrocības nepavisam neatsver potenciālos pilsoniskās brīvības riskus,» savā rekomendācijā EP norādījis D. Martins. «Ņemot vērā konkrētu aspektu neskaidrību [ACTA] tekstā, kā arī nolīguma interpretācijā, Eiropas Parlaments nevar garantēt adekvātu savu pilsoņu aizsardzību,» tā viņš.
Iepriekš jau Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Marošs Šefčoovičs izteicies, ka Eiropa, pieņemot Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu (ACTA), ir pieļāvusi kļūdu. Viņš atzina, ka Komisiju nesagatvotu pārsteiguši apjomīgie protesti, kas bijuši vērsti pret nolīgumu. «Mēs to redzējām februārī un janvārī, kad neskatoties uz auksto laiku, tūkstošiem cilvēku Eiropā protestēja pret ACTA,» sacīja M. Šefčovičs.
«Es domāju, ka tā ir mācība mums visiem – nākotnē, kad atkal nāksies pieņemt tik pat jūtīgus lēmumus, jābūt daudz aktīvākiem un vairāk jāskaidro,» klāstīja EK priekšsēdētāja vietnieks. Viņš norādīja, ka viena no lielākajām problēmām bijusi saistīta ar Komisijas slikto komunikāciju sociālajās vietnēs.
Jau vēstīts, ka ACTA parakstīšana izsauca sašutuma vētru gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Vairākas valstis, tostarp arī Latvija apturēja nolīguma ratifikācijas procesu.
Latvijas ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts lēmumu nevirzīt ACTA pieņēma saistībā ar noskaņojumu atsevišķās sabiedrības grupās, kā arī ņemot vērā vairāku ekspertu izteiktās raizes par ACTA piemērošanu Latvijā.
Iepriekš arī Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs pavēstīja, ka ACTA savā pašreizējā formā sniedz pārāk mazu individuālu lietotāju tiesību aizsardzību.