Šā brīža plašajiem protestiem ASV pagaidām nav bijusi izteikta ietekme uz vērtspapīru tirgiem kopumā. Tas liek domāt, ka finanšu tirgus dalībnieki šo postažu vērtē kā īslaicīgu parādību.
Lielāka ietekme gan vērojama vien atsevišķiem sektoriem, piemēram, šaujamieroču ražotājiem un pārdevējiem.
Turpina savu gaitu
Piemēram, finanšu ziņu portāls "Barron's" izceļ, ka ASV akciju tirgū īpaši lielāks svārstīgums nav novērots arī pēc vairākiem citiem mūsdienu vēsturē lielākiem nemieriem šajā valstī. "Tirgi uzskata, ka tas neturpināsies. Mēs šo visu kopš pagājušā gadsimta sešdesmito gadu protestiem ASV esam redzējuši jau vairākkārt," spriež, piemēram, ASV finanšu uzņēmuma "Pantheon Macroeconomics" eksperti. "ASV ir sašķeltākā kāda tā bijusi daudzu gadu laikā, un tā ir traģēdija. Bet, aplūkojot finanšu tirgu, var apgalvot, ka tas ir atkarīgs no daudzu uzņēmumu likteņiem, kurus šīs demonstrācijas pilsētās tik ļoti neietekmēs," savukārt piebilst "JPMorgan Asset Management" vērtspapīru stratēģi.
Protams, situāciju unikālu dara tas, ka nebūt joprojām nav uzvarēta pandēmija. Tādējādi viena lieta, kam finanšu tirgus dalībnieki tomēr varētu pievērst uzmanību, ir tā, cik ļoti šie nemieri ASV varētu palielināt saslimšanu ar Covid-19. Ja šis pieaugums būs būtisks, tad var mazināties cerības par drīzāku ekonomikas atkopšanos pēc pandēmijas.
Daži arī uzsver, ka pasaules lielākie finanšu tirgi pēdējā laikā atrodas citā realitāte, kur galveno to fundamentālo bildes krāsu nosaka ne jau ekonomikas reālais stāvoklis, bet triljoni, ko centrālās bankas un valdības plūdina to virzienā. Valdot šādam fonam, piemēram, "Allianz" eksperts Muhameds El-Erians paudis viedokli, ka arī šie protesti ir saskanīgi ar šo realitāti, kad vērojama ļoti krasa atšķirība starp finanšu tirgiem un ekonomiku.
ASV akciju tirgus Standard & Poor's 500 indeksa vērtība kopš šā gada sākuma ir sarukusi vien par 5%. Savukārt ar tehnoloģiju uzņēmumiem bagātīgākā Nasdaq Composite indeksa vērtība šogad pat iespējusi palēkties par 7%. Tas tādēļ, ka biržā labāk klājies tehnoloģiju līderu, piemēram, "Amazon.com", "Apple" un "Microsoft" akcijām.
Pie ieročiem!
Nemierīgāki periodi vienmēr kādam rada iespējas arī nopelnīt. Interesenti, ka pēdējās dienās sevišķi labi klājies ASV šaujamieroču ražotājiem. Piemēram, "American Outdoor Brands Corporation", kura vēl pagaidām kontrolē slaveno ASV šaujamieroču preču zīmi "Smith & Wesson Brands" (šo kompāniju gan plānots šogad atdalīt), akcijas cena dažu dienu laikā palēkusies par 10%. Tāpat ļoti labi klājies, piemēram, "Sturm Ruger & Company" akcijai, kuras vērtība kopš šā gada sākuma iespējusi palielināties uz pusi!
"Cilvēki skatās ziņas. Tirgus paredz, ka saistībā ar to, kas šobrīd notiek pasaulē, palielināsies interese un pieprasījums pēc šaujamieročiem," "Barron's" lakoniski ir "Interactive Brokers" analītiķi.
Pieprasījumu pēc šaujamieročiem ASV esot audzējusi arī pati "pandēmijas ēra" kā tāda. Proti, "Barron's" ziņo, ka cilvēku interese par to iegādi pašaizsardzībai, cilvēkiem atrodoties mājās un esot bažām par pārtikas un citu preču trūkumu, šogad bijusi ļoti liela. Tā rezultātā ASV Federālais izmeklēšanas birojs (Federal Bureau of Investigation) martā vien esot veicis 2,4 miljonu peronu datu pārbaudi, kas vispirms nepieciešama, lai kāds ASV varētu sev iegādāties šaujamo. Tas esot visvairāk kopš 1998. gada. Šķiet, daļēji tādējādi tā ir uz "bailēm balstīta pirkšana" (gluži kā tas bija ar tualetes papīru), vēstījis arī "The Wall Street Journal".
"Gluži vai anekdotiski pierādījumi liecina, ka šis paaugstinātais pieprasījums, it īpaši pēdējās ceturkšņa pāris nedēļās, iespējams, ir saistīts ar Covid-19 izplatību, valsts līmeņa ierobežojumiem un pastiprinātām cilvēku rūpēm par savu personisko aizsardzību," piebilst arī "Sturm Ruger & Company" vadība.
Atkarīgas no politikas
Jānorāda, ka ASV prezidenta Donalda Trampa režīms dažādiem uz patērētāju orientētiem ieroču ražotājiem un pārdevējiem tiek uzskatīts par labvēlīgu. Tiesa gan, sākotnēji līdz ar viņa ievēlēšanu bija vērojams visai straujš šādu kompāniju akciju cenu kritums. Tas tika skaidrots ar to, ka daudziem tad vairs nebija bail, ka tiks pieņemti stingri ieroču izplatīšanas likumi. Tādējādi patērētāji vairs īpaši nesteidza uz šādiem veikaliem pēc papildu pistoles un munīcijas, kas investoriem savukārt jau lika šaubīties par šo uzņēmumu ieņēmumiem. Agrāk, piemēram, "Wall Street Journal" ziņoja, ka tieši Hilarijas Klintones, kas solīja šo biznesu aplikt ar jauniem, stingrākiem regulējumiem, uzvara ASV prezidenta vēlēšanās nāks par labu ieroču biznesa ienākumiem.
Kopumā ASV "patērētāju" ieroču kompāniju akcijas mēdz būt visai svārstīgas, jo tās izteikti ietekmē jau pieminētā politika. Pieprasījums pēc šādiem ražojumiem saistīts ar spekulācijām, kas ASV varētu būt pie varas un attiecīgi – minējumiem par likumu izmaiņām.
Šo kompāniju tēlu negatīvi ietekmē arī, piemēram, masu apšaudes, lai gan pēc tām ieroču uzņēmumu akciju cenas mēdz pat pieaugt. Scenārijs līdzīgs - parasti pēc masu šaušanām pieaug sabiedrības spiediens noteikt stingrākus ieroču kontroles noteikumus. Tālākā notikumu gaita savukārt paredz, ka šādas vēlmes iestrēgst Vašingtonas politiskajos gaiteņos. Savukārt tam tāpat ir ietekme uz tiem, kuru īpašumā jau ir ieroči un tiem, kuri vēl tikai tos grib iegādāties. Šī sabiedrības daļa tad attiecīgi šādos brīžos steidz uz šaujamieroču veikaliem, lai papildinātu savus krājumus, baidoties no tā, ka nākotnē tos iegādāties būs daudz sarežģītāk. Rezultātā tas noved pie lielāka pieprasījuma pēc šaujamajiem un attiecīgi – lielākiem šādu kompāniju ieņēmumiem. Daudzi pēc šādiem notikumiem lemj arī iegādāties ieročus papildu pašaizsardzības nolūkiem. Daži investori gan izvairās no to ietveršanas savos ieguldījumu portfeļos (proti, šo kompāniju bizness atzīts par pietiekami neētisku).
Jau ziņots, ka tā saucamais grēku bizness savu darbību saista ar dažiem cilvēcei piemītošiem netikumiem un vājībām. Šādu kompāniju vidū tradicionāli tiek izcelti ieroču, alkohola, tabakas un azartspēļu uzņēmumi. Lai gan grēku biznesu vienmēr aptver zināma morāla nepatika, nav sagaidāms, ka tas kādā brīdī izies no cilvēku modes – to pierādījuši gadsimti, ja ne gadu tūkstoši. Daudzas šādas kompānijas turklāt saviem investoriem mēdz nodrošināt visai stabilus ieņēmumus.