Jāstrāda pie tā, lai Latvijai būtu gāzes piegādes alternatīvas, jo, kamēr šādu alternatīvu nav, tikmēr tirgus liberalizācija nozīmē izvēli pirkt gāzi vai no Gazprom, vai no Gazprom, norāda Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
Viņš Latvijas Televīzijas raidījumam Labrīt, Latvija! norāda: «Mēs redzam, ka Lietuva uzskata, ka viņi tirgu ir liberalizējuši, bet viņi vienkārši maksā 15% vairāk par to pašu Gazprom gāzi.»
Premjers norāda, ka saistībā ar tirgus liberalizāciju pašreiz Ekonomikas ministrija gatavo iespējamos priekšlikumus un analizē dažādus liberalizācijas scenārijus.
«Skaidrs, ka ir divas lietas – tik ilgi, kamēr mums nebūs alternatīvo piegādāžu iespēju, tik ilgi visa šī liberalizācija būs uz papīra. Līdz ar to mums ir jāstrādā kopā ar reģionālajiem partneriem, panākot alternatīvās gāzes piegādes iespējas – vai caur reģionālo LNG termināli, vai reversajām gāzes plūsmām no Polijas, kas ir divi reālistiskie scenāriji, kas pašlaik tiek izskatīti. Jārunā arī ar Eiropas Komisiju par iespējamo Eiropas Savienības atbalstu šiem projektiem. Ar šiem projektiem noteikti ir jāzvirzās uz priekšu,» skaidro Dombrovskis.
Viņš arī uzsvēra, ka ir jāizvērtē vairāki jautājumi: «Kādas ir Trešās enerģētikas paketes prasības, ko paredz 1997. gadā noslēgtais privatizācijas līgums, kur ir paredzēts 20 gadu monopola periods, kas 2017. gadā beidzas, kādas ir juridiskās iespējas starp 14. un 17. gadu un ko mēs varam darīt pēc 17. gada. Paralēli jāstrādā pie tā, lai būtu alternatīvās gāzes piegādes, jo kamēr nav alternatīvo gāzes piegāžu, tikmēr tā ir izvēle pirkt gāzi vai no Gazprom, vai no Gazprom.»
Db.lv jau vēstīja, ka, notiekot Latvijas gāzes tirgus liberalizācijai, jārēķinās ar gāzes sadārdzināšanos, turklāt nevar izslēgt arī būtiskas izmaiņas a/s Latvijas gāze akcionāru struktūrā.
«Latvenergo ir reāls piemērs tam, ka pēc kompānijas sadalīšanas elektrības cena pieauga par 15%. Ja runājam par gāzes kompāniju sadalīšanu, tad Eiropas Savienības prakse rāda, ka šis process rada aptuveni 2-10 milj. eiro lielas izmaksas. Latvijas gāzes gadījumā varētu būt runa par aptuveni 2 milj. eiro lielām papildu izmaksām, kas, protams, būs jāsedz gāzes patērētājiem,» norāda a/s Latvijas Gāze (LG) valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis, kā papildus risku minot faktoru, ka pašlaik Latvijai esot par 15-20% zemāka gāzes cena nekā abām Baltijas kaimiņvalstīm, kas jau sākušas savu tirgu liberalizāciju un tādā veidā pabojājušas attiecības ar gāzes uzņēmumu akcionāriem, kas visām trim Baltijas valstīm ir gandrīz identiski, galveno lomu spēlējot Gazprom un vācu E.ON.