Datu nesēju atlīdzības jomā Kultūras ministrija (KM) pasūtījusi pētījumu par iedzīvotāju autordarbu kopēšanas paradumiem, raksta Dienas bizness.
«Pagājušajā nedēļā ir uzsākts pētījums par Latvijas iedzīvotāju paradumiem attiecībā uz likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanu. Tas tiek veikts, lai izpildītu Satversmes tiesas (ST) 2012.gada 2.maija spriedumu nesēja atlīdzības lietā,» DB informēja Kultūras ministrijas (KM) Juridiskās nodaļas juriskonsults autortiesību un blakustiesību jautājumos Rihards Gulbis. Iedzīvotāju paradumu izpēte nepieciešama nesēja atlīdzības tiesiskā regulējuma, tostarp personiskai lietošanai veiktajai kopēšanai izmantojamo tukšo materiālo nesēju un iekārtu saraksta, izvērtēšanai.
ELKO Grupa Baltijas tirdzniecības direktors Andrejs Gavrilovs gan akcentē, ka pētījuma rezultātā var tikt atklātas jaunas iekārtas, kuras cilvēki var izmantot autordarbu kopēšanai un glabāšanai, starp tām var būt arī visai eksotiskas, piemēram, papīrs vai fotoaparāts. «Kā zināms, iedzīvotāju aptauja var būt vienīgi palīgs nesēja vai iekārtas atlīdzības saraksta veidošanai, kam pietiek ar to, ka nesēju vai iekārtu vispār iespējams izmantot darbu kopēšanai,» DB norāda AKKA/LAA.
«Mūsu nostāja šajā jautājumā paliek nemainīga - autoru atlīdzības jāorganizē, cīnoties pret resursiem, kas ļauj šo autoru darbu nelegālu lejupielādēšanu un glabāšanu. Nosakot nodokli papildu datu nesējiem, valsts varbūt iegūs dažus latus, taču korporatīvie klienti, kas datu nesēju iekārtas izmanto biznesa vajadzībām, maksās nepamatoti. Savukārt privātpersonas, kas tiešām izmanto gan mobilos tālruņus, gan datorus utt., lai ar to palīdzību klausītos mūziku, vienreiz jau ir samaksājušas autoram, iegādājoties attiecīgos ierakstus, tādējādi - maksās dubultā,» akcentēja A. Gavrilovs.