Finanšu ministrijas (FM) ziņojumā par nodokļu ieņēmumu politikas pasākumiem 2014. - 2016. gadā ietverta informācija arī par regulējumu saistībā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veikšanu no autoratlīdzībām jeb honorāriem.
Arvien biežāk līgumi par autoratlīdzībām tiek izmantoti darba attiecībām līdzīgā modelī, tādēļ tiek ierosināts izvēles iespēju – maksāt vai nemaksāt VSAOI – saglabāt tikai attiecībā uz pasīva veida ienākumu no autoratlīdzības, norāda ministrijas pārstāvji.
Pašreiz likums par valsts sociālo apdrošināšanu paredz, ka fiziskā persona, kura saņem autoratlīdzību ir pašnodarbināta persona. VSAOI likme pašnodarbinātajām personām 2013. gadā vispārējā gadījumā ir 32,17% no VSAOI objekta. Ja honorāra saņēmējs ir arī darba ņēmējs, tad autoratlīdzības saņēmējam ir tiesības izvēlēties vai nu no autoratlīdzības ienākuma neveikt VSAOI vai no autoratlīdzības ienākuma veikt VSAOI atbilstoši pašnodarbinātajiem noteiktajai likmei un kārtībai.
Patlaban lielākā daļa personu, kas vienlaikus ir darba ņēmējas, izvēlas VSAOI neveikt, norāda FM. Darba devēji nosaka minimālu darba algu, vienlaikus atlikušo atlīdzības daļu noformējot kā autoratlīdzību. Citos gadījumos autoratlīdzību izmaksātāji neslēdz darba līgumus – fiziskajām personām, kas, vērtējot pēc ekonomiskās būtības, pilda darba pienākumus, atlīdzība tiek izmaksāta autoratlīdzību veidā, norāda FM.
Rezultātā ienākuma izmaksātājs optimizē nodokļus un samazina savas izmaksas, jo VSAOI no nodokļu aspekta ir smagākā darbaspēka nodokļu daļa, darbinieki ir mazāk aizsargāti slimības, bezdarba un pensijas vecuma sasniegšanas brīdī, kā arī samazinās autoratlīdzības saņēmēja reālie ienākumi, jo tam, kas nav darba attiecībās, ir jāveic VSAOI no sev izmaksātās atlīdzības, norāda FM pārstāvji.
Tāpat citām personām, kas VSAOI veic no maziem ienākumiem, būs jānodrošina minimālais pensijas apmērs autoratlīdzību saņēmējiem, jo sociālās apdrošināšanas pamatprincips ir solidaritāte starp sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējiem un pakalpojumu saņēmējiem, un normatīvie akti garantē minimālo pensiju personām, kurām ir tiesības uz vecuma pensiju, bet aprēķinātais pensijas apmērs ir mazāks par šo noteikto minimumu, jo apdrošināšanas iemaksas veiktas no maziem ienākumiem.
Patlaban iezīmējas tendence, ka līgumi par autoratlīdzības izmaksu, lai gan pēc būtības pastāv darba attiecībām līdzīgs sadarbības modelis, tiek slēgti arvien biežāk, norāda FM. Lai risinātu radušos situāciju, ir iecere nākotnē liegt tiesības izvēlēties, vai veikt VSAOI, bet ieturēt VSAOI līdzīgi kā no citiem ienākumiem, kurus izmaksā uz darba līguma vai uzņēmumu līguma pamata.
Izvēles iespēju – maksāt vai nemaksāt VSAOI – varētu saglabāt tikai attiecībā uz pasīva veida ienākumu no autoratlīdzības, piemēram, maksājums par tiesībām tulkot darbu, maksājums par tiesībām izplatīt darbu – darba oriģinālu vai kopijas pārdot vai kaut kā citādi atsavināt.
Minētais regulējums vēl tiek izstrādāts, un iespējamās definīcijas vēl plānots apspriest ar citām institūcijām un pieaicinātajiem ekspertiem. Grozījumu izstrāde likumā par valsts sociālo apdrošināšanu ir Labklājības ministrijas kompetencē, un detalizētāka paredzamo grozījumu apspriešana notiks projekta izstrādes gaitā.