Puse jeb 51% sociālo uzņēmumu atzīst, ka to finanšu plānošanas stabilitāte ir īslaicīga - līdz sešiem mēnešiem, noskaidrots Eiropas Sociālās uzņēmējdarbības pārskata (ESEM) pētījumā.
Vienlaikus būtisks izaicinājums ir ekonomiskie un politiskie apstākļi. Vairāk nekā trešdaļa jeb 33,3% aptaujāto sociālo uzņēmēju norāda, ka inflācija, enerģētikas krīze un karš Ukrainā būtiski ietekmē nozares stabilitāti.
Tāpat 22,2% uzņēmumu atzīmē nepietiekamu banku, investoru un valsts institūciju puses izpratni par sociālo uzņēmējdarbību, kas kavē tās izaugsmi.
Ziņojumā sniegti arī ieteikumi, kā mazināt šos izaicinājumus. Kā galvenais priekšlikums tiek izcelta īpašas nodokļu atvieglojumu sistēmas izveide sociālajiem uzņēmumiem, ko atbalsta 74,1% aptaujāto.
Tāpat rekomendē veidot specifiskus valsts un pašvaldību finansēšanas mehānismus un sekmēt sadarbību ar privāto sektoru.
Vienlaikus pārskatā noskaidrotas būtiskākās sociālās uzņēmējdarbības jomas Latvijā. Noskaidrots, ka no aptaujātajiem Latvijas uzņēmējiem 30,5% darbojas veselības aprūpē, savukārt 28% - izglītības un sociālās nevienlīdzības mazināšanas jomās.
Uzņēmumu stratēģiskās prioritātes galvenokārt balstās uz sabiedrisko ietekmi, un 66,7% aptaujāto uzskata sociālo ietekmi par būtisku lēmumu pieņemšanā.
Līdztekus pētījuma tendences rāda, ka arvien biežāk uzņēmējdarbībā pieaugusi interese par vides ilgtspēju, īpaši aprites ekonomikas principu ieviešanu uzņēmumu darbībā. Daudzi uzņēmumi cenšas integrēt atbildīgākus procesus savā iekšējā darbībā, piemēram, materiālu pārstrādi un atkritumu samazināšanu.
Vienlaikus vērojams arī inovāciju pieaugums un pielāgošanās, jo pēc Covid-19 pandēmijas daudzi uzņēmumi īstenoja digitālās transformācijas procesus, izstrādāja jaunus produktus un paplašināja mērķa grupas, tādējādi palielinot nozares elastību un inovāciju līmeni.
ESEM ziņojums parāda, ka, lai gan nozare saskaras ar vairākiem izaicinājumiem, tā turpina attīstīties un veicināt būtiskas pārmaiņas sabiedrībā, pētījuma rezultātus komentē Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa.
Šobrīd Latvijā ir 242 aktīvi sociālie uzņēmumi - šāds skaits 2025.gada 3.februārī fiksēts Labklājības ministrijas Sociālo uzņēmumu reģistra datos.
ESEM ir pētījums par sociālo uzņēmējdarbību visā Eiropā, kas notiek katru otro gadu. Tā mērķis ir sniegt lēmumu pieņēmējiem, sociālajiem uzņēmējiem un to darbiniekiem, akadēmiskajai videi un pilsoniskajai sabiedrībai datus par sociālo uzņēmējdarbību, sociālajiem uzņēmējiem un ekosistēmu.
ESEM aptaujā piedalījās 56 sociālie uzņēmumi no Latvijas, bet kopumā pārskata tapšanā iesaistījušies 1807 uzņēmumi no 30 Eiropas valstīm.