Kopējā nodokļu likme Latvijā ir samazinājusies no pagājušā gada 37,9% uz 36,6% un joprojām ir zemāka par Eiropas (42,6%) un globālo (44,7%) vidējo nodokļu likmi, liecina PricewaterhouseCoopers (PwC), Pasaules Bankas un Starptautiskās Finanšu korporācijas (IFC) pētījums Paying Taxes 2013.
PwC Latvijas uzņēmuma partnere Zlata Elksniņa uzsver, ka zemā kopējā nodokļa likme nav saistīta ar Latvijā ieviesto mikrouzņēmumu nodokļa režīmu, ko uzņēmēji sāka piemērot 2010. gada nogalē – 2011. gada sākumā, jo pētījumā apskatītais uzņēmums neatbilda mikrouzņēmumiem noteiktajiem darbības rādītājiem.
Latvijas kopējās likmes samazināšanos pret iepriekšējo gadu PwC skaidro ar grozījumiem UIN likumā, kad valsts atļāva uzņēmumiem samazināt savu ar UIN apliekamo ienākumu par šaubīgo parādu uzkrājumiem, lai atvieglotu nodokļu slogu uzņēmumiem, kam bija grūtības atgūt maksājumus no saviem klientiem, kas ekonomiskās krīzes ietekmē bija nonākuši finansiālās grūtībās.
Igaunijā kopējā nodokļu likme pēdējā gada laikā ir palielinājusies no 58,6% uz 67,3% un valsts no pagājušā gada 27. vietas reitingā noslīdējusi uz 29., un tas saistīts ar pārdošanas nodokļa ieviešanu 2010. gada jūnijā. Lietuva lēnām un mērķtiecīgi tuvojas ES vidējai likmei, sasniedzot 43,7% salīdzinājumā ar iepriekšējiem 43,9%, bet noslīdot no 14. uz 17.vietu, kas saistīts ar vēl vienas Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) dalībvalsts – Norvēģijas pievienošanos šai kategorijai.
PwC norāda, ka šogad Paying Taxes pētījumā atšķirībā no iepriekšējiem gadiem kopējā kategorijā tika iekļautas ne tikai Eiropas Savienības, bet arī EBTA dalībvalstis, kas ietekmēja visas, arī Latvijas pozīcijas - valsts no 8. vietas nokritusies uz 10.
Tāpat pētījums rāda, ka gada laikā Latvijā par 26 stundām ir samazinājies laiks, kas nepieciešams ar nodokļu nomaksu saistīto administratīvo prasību kārtošanai (šogad – 264 stundas, iepriekš – 290). Šo uzlabojumu PwC skaidro ar to, ka tika ieviesta obligāta EDS lietošana un atceltas algas nodokļa grāmatiņas un dažas citas administratīvas prasības saistībā ar algas nodokļu administrēšanu.
Paying Taxes 2013 pētījumā tika aplūkotas 185 valstu nodokļu sistēmas, un ir konstatēts, ka visbiežāk sastopamā nodokļu reforma ir nodokļu iekasēšanas tiešsaistes sistēmu ieviešana vai uzlabošana, kas notika 16 valstīs.
Ziņojumā konstatēts, ka vidēja lieluma uzņēmums kopumā nodokļos samaksā vidēji 44,7% no peļņas, veicot 27,2 maksājumus un pavadot 267 stundas, lai izpildītu nodokļu administrācijas prasības. Astoņu gadu laikā, kopš tiek veikts pētījums, kopējais laiks, lai izpildītu šīs prasības, ir samazinājies par 54 stundām (gandrīz par septiņām darba dienām), savukārt maksājumu skaits ir sarucis par vairāk kā sešiem, bet kopējā nodokļu likme ir kritusies gandrīz par vienu procentu katru gadu.
Pētījumā arī secināts, ka valdības turpina reformēt savas nodokļu sistēmas par spīti pasaules ekonomikas nestabilitātei – sākot no pagājušā gada jūnija līdz šī gada maija beigām 31 ekonomika uzsākusi darbības, lai nodokļu nomaksu padarītu vienkāršāku un samazinātu tās izmaksas maziem un vidējiem uzņēmumiem.