Bijušais bankas Barclays vadītājs Bobs Daimonds paziņojis, ka starpbanku likmju manipulācijā līdz finanšu krīzei un tās laikā bijušas iesaistītas liela daļa pasaules banku.
Bēgot no finanšu krīzes, bankas visā pasaulē «pielaboja» aizņemšanās procentu likmes, savukārt regulatori šajā sakarā neveica nekādas darbības, citējot bankas Barclays bijušo vadītāju B. Daimondu, vēsta belfasttelegraph.co.uk. Bijušais bankas vadītājs, kas atkāpās no amata pēc tam, kad atklājās Barclays manipulēšana ar procentu likmēm, gan noliedz, ka regulatori «bijuši iemiguši pie stūres», tomēr piebilda, ka «problēma pastāvēja, un to vajadzēja risināt».
Tāpat aug spekulācijas, ka tas esot bijis zināms augsta ranga politiķiem un centrālajiem baņķieriem, par ko liecinot B. Daimonda sarakste ar diviem citiem bankas vadītājiem. Sarakstē B. Daimonds atklāj, ka Anglijas Bankas valdes loceklis Pols Takers esot iedrošinājis Barclays vadību publicēt nepareizas (zemākas) starbanku likmju vērtības. Var nojaust, ka savukārt P. Takers esot saņēmis zvanu no Lielbritānijas valdības, kas paudusi bažas par augtajām Libor likmju vērtībām.
Saceltais tracis ir ap to, ka bankas attiecīgajām iestādēm nav iesūtījušas patiesās izmaksas, par kādām tās aizņemas starptautiskajos finanšu tirgos. Turklāt to darīt esot iedrošinājušas gan centrālās bankas amatpersonas, gan politiķi. Iespējams, ka meli bijuši sakaņoti arī ar citām bankām.
Tāpat, piemēram, Barclays prakses gadījumā informācija tika izplatīta dažādu atvasināto instrumentu tirgoņiem bankā. Līdz ar to tiem bija priekšrocības, kad tie tirgoja, piemēram, no Libor likmes kustības atkarīgos atvasinātos finanšu instrumentus (bija lielāka nojauta, vai attiecīgā instrumenta cena kāps, vai kritīs). Tāpat nepareizu, piemēram, zemāku bankas aizņemšanās likmju publicēšana finanšu iestādei lika izskatīties veselīgākai nekā tā ir patiesībā.
Jāpiebilst, ka līdzīgas izmeklēšanas notiek arī ASV, Kanādā, Japānā un Šveicē. Libor - starpbanku kredītu vidēji svērtā procentu likme Londonas starpbanku tirgū tiek aprēķināta visās pasaules pamatvalūtās. Libor līmenim dažādās valūtās ir piesaistīti tūkstošiem finanšu produktu un instrumentu (ieskaitot privātos un korporatīvos kredītus), kuru nominālā vērtība ir simtiem triljonu dolāru. Bez minētā pastāv arī fjūčeru un opciju tirgus. Skaidrs, ka vienošanās un manipulācija ar šo likmi pareizajā virzienā pat par procenta simtdaļu var ģenerēt ieinteresētajām pusēm milzu peļņu. Tieši tas tiek inkriminēts bankām - periodiska aizdomīga likmju palielināšana vai samazināšana. Tāpat diez vai apmierināti jūtas kredītņēmēji, kuriem banku spekulāciju rezultātā nācies vairāk atlikt procentmaksājumiem.
Db.lv jau ziņoja, ka vakar par manipulācijām ar procentu likmēm, atkāpās Barclays izpilddirektors Bobs Daimonds (Bob Diamond). Lielbritānijas un ASV regulatori Barclays par krāpšanos ar Libor un Euribor likmēm piemēroja 290 miljonu mārciņu (aptuveni 248 miljonu latu) lielu sodu.
#1/6
Barlclays bijušā vadītāja karikatūra uz aktīvistu «38 degrees» atribūtikas. Aktīvisti izsaka neapmierinātību pret «ciešām baņķieru un politiķu saitēm».
#2/6
B. Daimondu no liecības sniegšanas par Barclays likmju izmainīšanu sagaida aktīvisti.