Krīzes laikā, pasliktinoties tirgus situācijai, vājinās daudzu uzņēmumu asinsrite jeb likviditāte, un tas rada vajadzību pēc apgrozāmajiem līdzekļiem.
Vienlaikus Latvijā turpinās kreditēšanas tempu kritums, kas nozīmē, ka daudziem maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) ir grūti piesaistīt finansējumu, ko veicina arī banku striktās kreditēšanas prasības. Viens no būtiskiem riskiem, ar ko krīzē sastopas MVU, ir neparedzami ieņēmumi un nevēlamas parādsaistības. Kādas ir iespējas mazināt šos riskus, lai veiksmīgāk pārvarētu krīzi?
Svarīgas garantijas un darījumu drošība
Izvērtējot 2020. gadu, kas pavadīts pandēmijas ēnā, Factris analīze liecina, ka lielākie zaudētāji bijuši tie MVU, kas nespēja izpildīt pārdošanas apjomu mazā pieprasījuma un pirktspējas dēļ, neizmantoja jaunus pārdošanas kanālus un uzturēja dīkstāvē darba spēku, telpas un iekārtas. Tāpat lielākam riskam krīzē pakļauti uzņēmumi, kas izmantojuši banku aizdevumus, kuri nenodrošina pret riskiem, kā arī uzņēmumi, kam pietrūka līdzekļu izejvielām un ražošanai nepieciešamajiem produktiem.
Savukārt ar krīzi veiksmīgāk spējuši sadzīvot tie uzņēmumi, kas spēja radīt pārdomātu biznesa plānu, attīstīt eksporta potenciālu, elastīgi pārskatīt un mainīt līdzšinējos sadarbības nosacījumus ar klientiem, veikt pārdomātu ikmēneša tirgus izpēti un riska izvērtējumu. Tāpat būtisks veiksmes nosacījums krīzē ir spēja parūpēties par drošības un garantijas pasākumiem, tostarp izmantojot gan Altum eksporta garantijas, gan faktoringa darījumu apdrošināšanu. Factris pieredze rāda, ka daudzi uzņēmēji Latvijā joprojām neizprot faktoringa darījumu priekšrocības, kas ļauj atbrīvot iesaldētos līdzekļus, pārdodot neapmaksātos rēķinus pret tūlītēju apgrozāmo kapitālu, nodrošināt darījumu apdrošināšanu u.c.
Glābj no parādsaistībām
Krīzes ietekmē šobrīd vērojama negatīva tendence uzņēmumiem arvien biežāk kavēties ar rēķinu apmaksu par iegādātajām precēm un pakalpojumiem. Pēc Factris datiem, vidējā kavēšanās ar rēķinu apmaksu Latvijā palielinājusies no 30 līdz 60 dienām. Daudzi MVU klienti krīzes ietekmē lūdz pagarināt rēķinu apmaksas termiņus vai uzreiz strikti pieprasa garākus apmaksas nosacījumus. Ja uzņēmums tam nepiekrīt un nauda par sniegto preci vai pakalpojumu ir vajadzīga uzreiz, uzņēmējs ir spiests nākt klientam pretī un piedāvāt 3% vai lielāku atlaidi no rēķina vērtības, ja klients apņemas apmaksu veikt uzreiz. Tāpēc daudziem uzņēmumiem samazinās apgrozāmie līdzekļi un ir grūti prognozēt to apmēru. Tas ļoti tieši apgrūtina MVU darbu Latvijā. Arī Eiropā kavēta rēķinu apmaksa ir viens no pirmajiem iemesliem, kādēļ uzņēmumi bankrotē.
Faktoringa gadījumā samaksu par piegādāto preci vai pakalpojumu var saņemt ātrāk nekā to paredz izrakstītais rēķins, un uzņēmējs var ātrāk norēķināties ar saviem kreditoriem jeb piegādātājiem. Faktiski faktoringa procentus MVU maksā no nākotnes peļņas, kas ir svarīgi tiem uzņēmumiem, kas tirgo ar rēķinu apmaksu pēc sešdesmit līdz deviņdesmit dienām. Tikmēr procenti par banku izsniegtajiem kredītiem ir jāatmaksā saskaņā ar grafiku neatkarīgi no tā, ir uzņēmumam brīva nauda vai nav.
Uzņēmumiem ir vērts nopietni aizdomāties par tālāko sadarbību ar partneriem, ja tie kategoriski atsakās iesaistīties faktoringa darījumos. Atsakoties no faktoringa, faktiski uzņēmums liedz sev iespēju nodrošināt pārskatāmu debitoru jeb parādnieku uzraudzību, kas atvieglo finanšu vadību. Arī tad, ja faktoringa kompānija atsaka debitora apdrošināšanu un faktorings nav iespējams, uzņēmumam tas ir nopietns signāls, lai pārdomātu turpmāko sadarbību ar šādu klientu. Factris pieredze liecina, ka nereti šādos gadījumos agri vai vēlu sadarbība tāpat noved pie zaudējumiem, jo rēķini netiek apmaksāti. Papildus tam, arī parāda piedziņa par nesegtajiem rēķiniem gulstas uz uzņēmumu, un tas noved pie vēl lielākām grūtībām un zaudējumiem.
Līdzsvarot biznesa darbību
MVU darbu krīzes laikā apgrūtina arī neparedzami ieņēmumi, kas sarežģī biznesa plānošanu. Lai panāktu līdzsvarotu biznesa darbību, ir svarīgi apzināt visus ienākumu avotus un apmēru, kā arī nodrošināt stabilitāti un nepārtrauktu naudas plūsmu. Minēto problēmu faktorings risina, finansējot pēcapmaksas rēķinus, kas ļauj uzņēmumam saņemt savu naudu uzreiz par katru finansēto rēķinu. Līdz ar to uzņēmumam nav jāgaida 30-120 dienas uz rēķinu apmaksu, ienākumi ir paredzami un tiek nodrošināts nepārtraukts apgrozāmo līdzekļu daudzums. Būtiski, ka faktoringa finansējums ir ārpus bilances: uzņēmums saņem apgrozāmo kapitālu bez ķīlas vai kredītsaistībām un tālākā rēķina apmaksas kontrole un ar to saistītā atbildība gulstas uz finansētāja pleciem.
Kopējais faktoringa apjoms Latvijā pēdējo septiņu gadu laikā ir palielinājies par 30%, 2019. gadā sasniedzot 805 miljonus eiro, liecina starptautiskās faktoringa asociācijas Factors Chain International dati. Tomēr faktoringa izmantošanā Latvija būtiski atpaliek no Lietuvas un Igaunijas. Salīdzinoši, Igaunijā pēdējo septiņu gadu laikā kopējais faktoringa apjoms ir palielinājies līdz 3,9 miljardiem eiro un ir teju piecreiz lielāks nekā Latvijā, bet Lietuvā – līdz 3,4 miljardiem eiro, kas ir teju četras reizes vairāk nekā mūsu valstī.
Kaut gan Covid -19 ierobežojumi ir mazinājuši biznesa apgriezienus un liela mērogu projektu attīstību, Latvijā ir gana daudz stabilu, veiksmīgu uzņēmumu, kurus gudri plānota un savlaicīga finansējuma piesaiste padarīs konkurētspējīgākus un dos tiem būtiskas priekšrocības gaidāmajā ekonomikas uzplaukumā pēc pandēmijas.