Eiropas Komisija (EK) šā gada septembrī sagatavojusi piedāvājumu mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) darbības vienkāršošanai ārvalstīs, trešdien mediju pārstāvjiem sacīja EK Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta tiešo nodokļu, nodokļu politiku koordinācijas, ekonomiskās analīzes un novērtēšanas departamenta direktors Bendžamins Eindžels.
Pašreiz situācijā, ja mikro, mazie un vidējie uzņēmumi vēlas veikt pārrobežu darbību, tiem jāmaksā nodokļi vairāk nekā vienā dalībvalstī, tiklīdz to darbībai ārzemēs tiek nodibināts pastāvīgs uzņēmums. EK piedāvājuma mērķis ir vienkāršot nodokļu sistēmu MVU, kas darbojas pārrobežu tirgos.
Atvieglojumu ieviešanas gadījumā MVU aprēķinātu nodokļus, pamatojoties tikai uz tās Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts nodokļu noteikumiem, kurā atrodas uzņēmuma galvenais birojs.
MVU iesniegtu vienu nodokļu deklarāciju savas valsts nodokļu administrācijai, kas pēc tam šo deklarāciju nosūtītu pārējām dalībvalstīm, kurās MVU darbojas. Pēc tam katra dalībvalsts pārskaitītu arī visus no nodokļiem gūtos ieņēmumus valstīm, kurās atrodas pastāvīgie uzņēmumi.
EK tīmekļvietnē publiskotā informācija liecina, ka ar uzņēmumu ienākuma nodokli saistītās izmaksas Eiropas Savienībā varētu sasniegt pat 54 miljardus eiro gadā, turklāt 90% no šīs summas maksā mazi uzņēmumi ar mazāk nekā desmit darbiniekiem.
MVU nodokļu saistību izpildē tērē aptuveni 2,5% no apgrozījuma, kamēr lielie uzņēmumi tērē 0,7% no apgrozījuma. Šāda situācija veidojas tāpēc, ka MVU ir proporcionāli grūtāk tikt galā ar Eiropas Savienības dalībvalstu atšķirīgo nodokļu noteikumu kopumu.
Skaidrojot EK piedāvājumu, Eindžels norādīja, "ja jums ir Somijas mazais vai vidējais uzņēmums, kas darbojas Zviedrijā, Dānijā un Vācijā, jums ir jāmaksā nodokļi Dānijā, Zviedrijā, Somijā un Vācijā, tādējādi jums jāzina nodokļu sistēma šajās četrās valstīs, kā arī jāsazinās ar četrām dažādām nodokļu administrācijām".
Vienlaikus viņš norādīja, ka MVU šis ir dārgs izaicinājums. EK pārstāvja skaidrojumā, piemērojot EK izstrādātos atvieglojumus, konkrētais uzņēmums darbotos saskaņā ar galvenās uzņēmuma darbības valsts nodokļu likumu, sadarbojoties ar savas valsts nodokļu administrāciju. Tādējādi uzņēmumam nebūtu jāievēro vairāku valstu nodokļu sistēmas.
EK piedāvātais risinājums atvieglotu MVU iespējas attīstīties ārzemju tirgos, norādīja Eindžels.
Viņš sacīja, ka diskusija par konkrēto Eiropas komisijas piedāvājumu nav sākusies, tomēr līdz šim atsevišķu dalībvalstu reakcija bijusi pozitīva.
EK pārstāvis prognozēja, ka atvieglojumi varētu tikt piemēroti no 2026.gada 1.janvāra, tomēr, ja diskusijām būs nepieciešams ilgāks laiks, EK tam ir gatava, lai nonāktu pie labākā risinājuma.