Finansējums

FM: ES fondu projektu ieviešanas prasībās jāliek malā viss, kas nav obligāts Eiropas līmenī

LETA,24.03.2025

Jaunākais izdevums

Birokrātija ir jāmazina arī Eiropas Savienības (ES) fondu projektu ieviešanā, tādēļ tas, kas nav obligāts Eiropas Komisijas prasību līmenī, šobrīd ir jāliek malā, intervijā aģentūrai LETA uzsvēra Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Armands Eberhards.

Viņš atzina, ka ir virkne prasību, kas Eiropas regulējumā ir bijušas vēlamas, taču Latvijas nozaru politikas veidotāju izpildījumā kļuvušas par saistošām.

"Acīmredzot šis ir brīdis, kad to pārskatīt un atgriezties pie vēlamā, ne obligātā," norādīja FM pārstāvis, piebilstot, ka tas varētu arī paātrināt no ES fondiem finansēto projektu ieviešanas procesu.

Tāpat, pēc viņa teiktā, tas rada iespēju pārskatīt informācijas un datu uzkrāšanas apmēru, tostarp to, kādus datus no finansējuma saņēmējiem valsts puse grib, kādi dati jāvērtē un kā tas varētu vai nevarētu pilnveidot nozares politikas veidošanu. Latvija esot nosūtījusi arī priekšlikumus kohēzijas komisāram Rafaēlam Fito, kā paātrināt ES fondu finansēto projektu ieviešanu, jo arī Eiropas Komisija ir izvirzījusi mērķi tās darbības termiņa laikā mazināt birokrātisko slogu.

"Bet, protams, tas ir Eiropas Komisijas lēmums un viņu spēles noteikumi, pēc kuriem mums spēle ir jāspēlē. Mēs šobrīd vairāk aicinām skatīties uz vietējo pusi, kur, atsakoties no neobligātām prasībām, varam paātrināt procesus," piebilda Eberhards.

Viņš stāstīja, ka ministriju un pašvaldību aptaujas rezultāti liecina, ka akūtākā problēma ir publisko iepirkumu prasības. Tādēļ finanšu ministra vadībā ir izveidota darba grupa, kura pārskatīs iespējamos risinājumus publisko iepirkumu jomā, īpaši zemsliekšņa iepirkumiem, kuri ir lielākā iepirkumu daļa.

Eberhards minēja, ka mērķis ir līdz jūnija beigām valdībai iesniegt konkrētus risinājumus. Kopumā ministrijas un pašvaldības ir iesniegušas vairāk nekā 140 ierosinājumu, kā novērst galvenās problēmas ar ES fondu projektu īstenošanu. Martā ir plānots sagatavot izmaiņas un tās apspriest ar valdības sociālajiem partneriem, bet pēc tam maijā sagatavot galīgo piedāvājumu valdībai.

Jautāts, kādēļ par vēlamajām izmaiņām netika aptaujāti uzņēmēji un organizācijas, kas ir praktiskie daudzu projektu īstenotāji, Eberhards atbildēja, ka nozaru ministrijas strādā gan ar sociālajiem sadarbības partneriem, gan uzņēmēju organizācijām, līdz ar to negribētos domāt, ka ministriju teiktais ir atrauts no realitātes.

"Mūsu uzdevums ir runāt ar uzņēmējiem par priekšlikumiem un tālākām izmaiņām, nevis vienas nozares jautājumiem, bet kopīgām izmaiņām, un tad caur atgriezenisko saiti veikt tālākos soļus. Ir jau bijušas uzņēmēju aptaujas Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (CFLA) un citām institūcijām, tādēļ indikāciju kopums jau ir zināms, un šobrīd mums ir jāpāriet uz konkrētākām rīcībām ar akūti identificētām problēmām," sacīja Eberhards.

Savukārt jautāts, vai nav risks nonākt "otrā grāvī", kad prasību mīkstināšanas dēļ parādās ES fondu naudas izkrāpšanas risks, jo arī šādi piemēri Latvijā vēsturiski ir bijuši, Eberhards atbildēja, ka mērķis administratīvo prasību vienkāršošanai, protams, "nav aizvērt acis un kaut ko izsvītrot".

"No Eiropas puses jau ir noteikts normatīvā regulējuma prasību kopums, tostarp korupcijas un krāpšanas risku nepieļaušana, un Latvijas un Eiropas nodokļu maksātāju interesēs ir nodrošināt, lai šis resurss tiktu maksimāli efektīvi izmantots," sacīja FM pārstāvis.

Viņš norādīja, ka kopā ar CFLA ir sākts darbs pie tā, lai, nevis skatītos uz kādu procedūru kā rezultātu, bet lai lielākā mērā iedzīvinātu uz klientu orientētu pieeju, principu konsultē vispirms un nodrošinātu efektīvu atbalstu finansējuma saņēmējam investīciju projekta mērķu sasniegšanā par iespējami labāko investīciju resursu izmantošanu. Tas nozīmē no kontrolētāja politikas viedokļa pāriet uz sadarbības un iesaistes politiku.

"Protams, tas nav vienas dienas jautājums, bet vairāk kultūras, attieksmes un pieejas jautājums. Katrā ziņā tie ir stimuli, kas ļauj iedzīvināt efektīvāku pieeju un daudzās citās ES dalībvalstīs ir gana pašsaprotami," atzina Eberhards.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2025. gads Attīstības finanšu institūcijai ALTUM būs ne vien nozīmīgs izaugsmes posms un jaunu iniciatīvu īstenošanas laiks, bet arī desmitais darbības gads.

Šajā posmā ALTUM atbalsta instrumentu portfelis ir trīskāršots, tuvojoties jau 1,2 miljardiem eiro, ir iegūts un saglabāts nemainīgi augsts Moody's kredītreitings Baa1, nodrošināti labi darbības atdeves un peļņas rādītāji. ALTUM aktīvi īsteno vairāk nekā 40 atbalsta programmas, tai skaitā fokusējoties uz atbalstu reģioniem.

Lai veicinātu uzņēmējdarbību reģionos, ALTUM pērn sāka piešķirt aizdevumus līdz 100 tūkstošiem eiro ar būtiski samazinātām nodrošinājuma prasībām. Pieprasījums pēc tiem bijis stabili augošs, apliecinot uzņēmēju vajadzību pēc atbalsta. Savukārt paplašinot uzņēmumu energoefektivitātes programmu, arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem tika nodrošināta iespēja modernizēt un padarīt konkurētspējīgākus savus uzņēmumus. Pirmo reizi ar valsts atbalstu tiek īstenota zemas īres namu programma un pirmie pabeigtie projekti gaidāmi jau 2025.gadā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Galvenās līnijas iedarbināšana 25 milj. eiro vērtajā jaunajā ražošanas kompleksā ļauj koka ēveļskaidu plātņu ražotājam SIA CEWOOD palielināt saražoto produktu apmēru vairāk nekā trīs reizes, tādējādi palielinot savu tirgus daļu šo produktu segmentā.

Jaunajā rūpnīcā ik gadu varēs saražot 4,5 līdz 5 milj. m2 cementēto koka ēveļskaidu plātņu, kas salīdzinājumā ar līdzšinējiem 1,7 milj. m2 nozīmē būtisku ražošanas apjomu kāpumu, kura nodrošināšanai būs nepieciešami gan lielāki koksnes, gan cementa apjomi, kā arī nodarbināto skaits. “Šis projekts ir lolots vairāk nekā trīs gadus, un tas ir būtisks lēciens uzņēmuma attīstībā, vienlaikus ļaus uzņēmumam būt vienam no vadošajiem nozares spēlētājiem Eiropā,” jaunās ražotnes nozīmību atklāj SIA CEWOOD valdes loceklis Ingars Ūdris. Viņš atzīst, ka uzņēmumam ar tajā brīdī aptuveni 10 milj. eiro lielu neto apgrozījumu īstenot 25 milj. eiro investīciju projektu nebūt nav viegls uzdevums, vēl jo vairāk, ja šīs ieceres īstenošanas laikā ir palielinājušās iecerētā projekta īstenošanas izmaksas, bet produkcijas noieta tirgū ir notikušas ļoti nozīmīgas svārstības.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgā, A. Briāna ielā 13, svinīgi atklāts Riga Makerspace – moderna prototipēšanas darbnīca, kas kļūs par nozīmīgu centru Latvijas radošajām industrijām, uzņēmējdarbībai un izglītībai, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi”.

Vēsturiskā ēka, kas agrāk kalpoja kā Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikums un ilgstoši tika uzskatīta par vienu no galvaspilsētas degradētākajām teritorijām, tagad pārtapusi par inovatīvu vidi ar augstu pievienoto vērtību.

“Ir ļoti būtiski, ka rodam arvien jaunu veidu, kā atbalstīt Latvijas radošās industrijas. Pēc rekonstrukcijas “Riga Makerspace” būs nozīmīga kultūrvieta, kuru ikdienas darbā izmantos ne vien kultūrizglītības iestāžu dizaina studiju audzēkņi, bet arī uzņēmēji. Šis ir lielisks piemērs, kā ar mūsdienu prasībām atbilstošu telpu izveidi stiprinām kultūras nozares kapacitāti un attīstību,” uzsver kultūras ministre Agnese Lāce.

Šis projekts ne tikai uzlabo apkārtējo pilsētvidi, bet arī sniedz jaunas iespējas studentiem, radošiem profesionāļiem un uzņēmējiem, vienlaikus sekmējot apkaimes revitalizāciju un piesaistot talantus un investīcijas nākotnes attīstībai.