Izsludinot vairāk iepirkumu par mobilo sakaru pakalpojumiem, valsts pārvalde varētu ietaupīt milzu līdzekļus, iespējams, pat 4 milj. Ls.
Mobilo sakaru operatora Tele2 aprēķini liecina, ka valsts uz mobilo sakaru pakalpojumu rēķina, iespējams, varētu ietaupīt vairāk nekā 4 milj. Ls. Laikraksts Dienas bizness kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru sācis akciju ar mērķi palīdzēt valsts pārvaldei kļūt efektīvākai, vienlaikus ļaujot ietaupīt. Vairākus uzņēmēju ierosinājumus Db saņēmis par to, ka valsts pārvalde līdzekļus varētu ietaupīt arī uz telekomunikāciju sakaru pakalpojumu rēķina, gan nosakot mazākus limitus darbiniekiem, gan pārskatot atmaksātos rēķinus, gan izsludinot vairāk iepirkumus par mobilo sakaru pakalpojumiem, tādējādi nodrošinot konkurenci un iespēju izvēlēties lētāko piedāvājumu.
Ne vienmēr caurspīdīgi
Pēc Iepirkumu uzraudzības biroja datiem redzams, ka valsts pārvaldes iestādes pēdējos divos gados ir ļoti reti izsludinājušas iepirkumus, lai meklētu izdevīgāku mobilo sakaru operatoru. Arī mobilo sakaru operatori norāda, ka iepirkumi par mobilo sakaru pakalpojumiem tiek izsludināti reti. «Diemžēl konkursi netiek sludināti tik aktīvi, arī konkursu nosacījumi vienmēr nav caurspīdīgi, kā tam vajadzētu būt,» Db pastāstīja Bite Latvija biznesa klientu apkalpošanas nodaļas vadītājs Arnis Blūmfelds, vēršot uzmanību uz to, ka iepirkumi netiek izsludināti tik daudz, kā gribētos, bet Bite cenšas piedalīties konkursos, lai godīgi un atklāti runātu par sadarbības priekšrocībām ar Biti.
Iespēja ietaupīt
Savukārt Tele2 gājis vēl tālāk un veicis aprēķinus, cik valsts pārvalde varētu ietaupīt uz telekomunikāciju rēķina, ja tiktu rīkoti iepirkuma konkursi un operatoram būtu iespēja tajos piedalīties. «Ja Tele2 būtu iespēja piedalīties iepirkumu konkursos un nodrošināt valsts institūcijām mobilos pakalpojumus, iespējams, valsts iestādes sasniegtu vairāk nekā 30% izmaksu samazinājumu un valsts budžetā ietaupītu vairāk nekā četrus miljonus latu,» Db pavēstīja Tele2 valdes priekšsēdētājs Petrs Kirdeika. «Esmu pārliecināts - ja valsts un pašvaldību iestādes izsludinātu likumā noteiktajā kārtībā iepirkumu konkursus, tad mobilo sakaru izdevumi diezgan ievērojami tiktu samazināti. Iepirkumu konkursi veicina efektīvu konkurenci, kas nodrošina iespējami labākās izmaksas. Īpašu vērību tam vajadzētu pievērst šobrīd, kad mainījusies ekonomiskā situācija valstī,» tā P.Kirdeika. Tele2 savus aprēķinus ir iesniedzis arī valdībai. Ministru kabineta preses sekretārs Aivis Freidenfelds Db pastāstīja, ka Tele2 vēstule, kas adresēta Ministru prezidentam Ivaram Godmanim ir saņemta, un šobrīd tā tiek izvērtēta. Operators jau pērn bija vērsies valsts pārvaldes iestādēs ar Tele2 piedāvājumiem, bet atbildes tā arī nesaņēma.
Atbalsta konkurenci
Šobrīd gandrīz visas ministrijas izmanto Latvijas Mobilā telefona (LMT) mobilo sakaru pakalpojumus. Operators Db norāda, ka LMT vienmēr ir atbalstījis godīgu konkurenci un piedalījies valsts uzņēmumu izsludinātajos konkursos. Visām valsts iestādēm jau saskaņā ar likumu pie noteiktiem nosacījumiem ir jāizsludina iepirkumi, atzīmē operators, paskaidrojot, ka plašā pārklājuma, klientam piemērotu tarifu, moderno pakalpojumu un augsto klientu apkalpošanas standartu dēļ uzņēmums lielākoties ir uzvarējis konkursos.
Bez uzvarētāja
Apskatot izsludinātos iepirkumus vēl plašāk, ir redzams, ka ir iepirkumi, kuri noslēgušies bez uzvarētāja. Loģisks šajā lietā rodas jautājums - kāds ir labums no attiecīgā iepirkuma sludināšanas? Piemēram, Satiksmes ministrija (SM) pērnā gada nogalē bija izsludinājusi divus iepirkumus par telekomunikāciju pakalpojumiem, bet šogad abi iepirkumi pasludināti bez rezultātiem. «Abu iepirkumu tehniskajās specifikācijās noteikts kopējais pakalpojuma plānotais apjoms minūtēs (mēnesī), neizdalot SM plānoto sarunu sadalījumu dažādos operatoru tīklos,» Db norādīja SM pārstāve Ilze Eida, paskaidrojot, ka rezultātā iesniegtie finanšu piedāvājumi nav salīdzināmi un pieņemts lēmums pārtraukt iepirkuma procedūras.
Vairums ministriju noteiktos limitus nemaz neiztērē
Vidēji mēnesī ministrijas mobilo sakaru pakalpojumiem tērē aptuveni 34 tūkst. Ls.
Tā liecina ministriju sniegtie dati. Aplūkojot visu ministriju tēriņus par mobilo sakaru pakalpojumiem, ir redzams, ka tēriņi starp ministrijām atšķiras, piemēram, Finanšu ministrija par mobilo sakaru pakalpojumiem mēnesī tērē vidēji 900 Ls, tai pašā laikā Vides ministrijas vidējais rēķins par mobilo sakaru pakalpojumiem ir trīs reizes lielāks - trīs tūkstoši latu. Protams, ir jāņem vērā arī darbinieku skaits, cik darbiniekiem mobilo sakaru pakalpojumu rēķini tiek atmaksāti. Liela daļa ministriju, sniedzot atbildes Db, atzina, ka bieži darbinieku limiti netiek pilnībā izmantoti un piešķirtie līdzekļi mobilo sakaru pakalpojumiem tiek novirzīti citu izdevumu segšanai vai arī tiek ieskaitīti ministrijas budžetā. Piemēram, Zemkopības ministrija norāda, ka lielākais ministrijas noteiktais limits ir 80 Ls, bet reāli vidēji tiek notērēti tikai 23 Ls. Arī Bērnu un ģimenes lietu ministrija atzīmē, ka no piešķirtajiem limitiem tiek iztērēti vidēji līdz 70%.
Ir jau samazinājies
Lielai daļai ministriju rēķini par mobilo sakaru pakalpojumiem šogad ir samazinājušies, bet Ārlietu, Kultūras, Tieslietu, Veselības un Satiksmes ministrijām rēķini par mobilo sakaru pakalpojumiem ir pieauguši. Daļa ministriju norāda, ka limiti 2008.gadā ir pārskatīti un samazināti. Piemēram, Labklājības ministrija atzīmē, ka šogad rēķini par telekomunikācijām ir samazinājušies par 10%, veikto grozījumu dēļ Labklājības ministrijas iekšējā normatīvajā aktā samazināti mobilo tālruņu lietošanas limiti amatpersonām. Arī Izglītības un zinātnes ministrijas darbinieku mobilo tālruņu limiti 2008.gadā, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir samazināti vairāk nekā uz pusi.
Samazināti arī VK
Arī ar Valsts kancelejas (VK) direktora rīkojumu, kas nosaka dienesta saziņas līdzekļu izmantošanu, Valsts kancelejas darbiniekiem limiti dienesta mobilo tālruņu lietotājiem, salīdzinot ar 2007.gadu, tika samazināti uz pusi šādām amatpersonām - VK direktoram, VK direktora vietniekiem, departamentu un nodaļu vadītājiem un vietniekiem, ierēdņiem un darbiniekiem un ekspluatācijas nodaļas darbiniekiem.
LMT jau ilgu laiku
Šobrīd gandrīz visas ministrijas izmanto LMT mobilo sakaru pakalpojumus, liela daļa ministriju LMT mobilo sakaru pakalpojumus izmanto vairākus gadus pēc kārtas. Ir ministrijas, kas līgumu ar mobilo sakaru operatoru nav pārslēgušas jau desmit gadu. Tā, piemēram, Vides ministrija ir LMT klients jau vairāk nekā desmit gadu. Ministrijas kā iemeslu, kāpēc netiek izmantoti citu mobilo sakaru operatoru pakalpojumi, norāda LMT piemērotās atlaides sarunām un īsziņām. Liela daļa ministriju atzīmē, ka līgumi par mobilo sakaru pakalpojumiem netiek pārslēgti, jo ilgstošā sadarbība ar LMT sniedz iespēju izmantot operatora piemērotās atlaides. Savukārt katru gadu valsts kontā ienāk dividendes no LMT peļņas. Db jau rakstīja, ka tieši LMT no visiem telekomunikāciju uzņēmumiem valstī ir vislielākā peļņa, pērn operators nopelnīja vairāk nekā 62 miljonus latu.