Iepakojumu depozīta sistēmas dalībnieki no dabas resursu nodokļa (DRN) tiks atbrīvoti, savukārt tie uzņēmumi, kuri depozītsistēmā nepiedalīsies, nodokli maksās desmitkārtīgi, tā paredz VARAM izstrādātie grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā
Valdībā atbalstītie grozījumi paredz atbrīvot no nodokļa maksāšanas uzņēmumus, kuri piedalās dzērienu iepakojuma depozīta sistēmā, respektīvi - tos, kuri ir reģistrējušies par iepakojuma apsaimniekošanu un noslēguši līgumu par dalību iepakojuma depozīta sistēmā ar iepakojuma depozīta sistēmas operatoru, kuram savukārt ir līgums ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) padotībā esošu iestādi, kā arī uzņēmumi, kuri šīs sistēmas ietvaros nodrošina depozīta iepakojuma atpakaļ pieņemšanu no patērētāja un reģenerēšanas apjomus atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Savukārt komersantiem, kuri realizē dzērienus depozīta iepakojumā, bet nepiedalās depozīta sistēmā, būs jāmaksā DRN desmitkārtīgā apmērā.
VARAM izstrādātajā likumprojektā arī noteikts, kā aprēķināms un maksājams nodoklis, ja attiecīgajā gadā netiek nodrošināta normatīvajos aktos par iepakojuma apsaimniekošanu un iepakojuma depozīta sistēmu noteiktās izlietotā iepakojuma atpakaļ savākšanas un reģenerācijas apjomu izpilde. Ja reģenerācijas norma konkrētajā gadā būs 60%, bet reģenerācija veikta tikai 55% apmērā, tad nodoklis desmitkārtīgā apjomā tiks piemērots iepakojuma apjomam, kas atbilst nereģenerētajiem 5%. Nodokļa maksātājs šajā gadījumā būs depozīta sistēmas operators, jo viņš nebūs nodrošinājis atbilstošo prasību izpildi.
VARAM norāda, ka paredzētais nodokļa apmērs ir atbilstošs, jo motivē depozīta sistēmas operatoru darboties maksimāli efektīvi un attīstīt sistēmu. Pretējā gadījumā var veidoties situācija, ka sistēma nesasniedz izvirzītos mērķus – savākt un atkārtoti izmantot sākotnējam mērķim vai pārstrādāt jaunā produktā vai izejvielās izlietoto iepakojumu pietiekamā daudzumā.
Šobrīd DRN likums paredz piemērot atbrīvojumus no nodokļa samaksas, ja nodokļa maksātājs pats vai ar apsaimniekotāja starpniecību nodrošina izlietotā iepakojuma reģenerāciju normatīvo aktu noteiktajā apjomā.
Grozījumi Iepakojuma likumā paredz piemērot depozīta sistēmu noteiktu dzērienu izlietotajam iepakojumam, lai paaugstinātu minēto preču iepakojuma savākšanas apjomus.
Tātad, nodrošinot izlietotā iepakojuma savākšanu ar depozīta sistēmas starpniecību, arī piemērojami atbrīvojumi no dabas resursu nodokļa samaksas, ko šobrīd likums neparedz.
Jau ziņots, ka, pēc VARAM aprēķiniem, efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc viena gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.
Grozījumiem paredzēts stāties spēkā no 2015. gada 1. janvāra.