«Stratēģija, kas šodien tika prezentēta sociālajiem partneriem, paredz stabilas, pamatā nemainīgas nodokļu likmes, neieviest jaunus nodokļus, kā arī būtiski nepalielināt kopējo nodokļu slogu. Tiek iezīmēts arī konkrēts virziens nodokļu sloga mazināšanai darbaspēkam. Prognozējamai nodokļu politikai ilgtermiņā ir pozitīva ietekme gan uz tautsaimniecības attīstību, gan uz valsts budžeta ieņēmumiem,» uzsver Finanšu ministrs Andris Vilks.
Lai rosinātu diskusiju par Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto valsts nodokļu politikas stratēģiju nākamajiem trīs gadiem (2011.-2014. gadam), A. Vilks aicināja uz tikšanos nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Ministrs tikās ar arodbiedrību, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un citu organizāciju pārstāvjiem.
«Piedāvājam publiskai apspriešanai septiņus konkrētus un saprotamus uzstādījumus, kas sniedz skaidru priekšstatu par nākošo trīs gadu nodokļu politikas ietvaru un atbildi uz pieprasījumu pēc prognozējamības un stabilitātes gan no uzņēmēju, gan visas sabiedrības puses. Tieši šobrīd, stabilizējoties valsts ekonomikai, ir skaidri jūtama nepieciešamība pēc stabilas, ilgtspējīgas, valsts konkurētspēju veicinošas un, galvenais, sabiedrībai saprotamas un pieņemamas nodokļu politikas,» akcentē A. Vilks.
Iepriekšējo gadu laikā Latvijā ir veiktas ļoti būtiskas nodokļu politikas izmaiņas. Tās bija attaisnojamas ar dziļo ekonomisko krīzi, kuru padziļināja iepriekšējo gadu nepārdomātā fiskālā, tai skaitā nodokļu politika. Bieži lēmumi nodokļu politikas jomā tika pieņemti pēdējā brīdī, sabiedrība un uzņēmēji par tiem uzzināja dažas nedēļas pirms izmaiņu stāšanās spēkā. Skaidras nodokļu politikas stratēģijas trūkums ir radījis neskaidrību par uzņēmējdarbības iespējām nākotnē un devis papildus motivāciju darbībai ēnu ekonomikā. Tieši nodokļu politikas neprognozējamību uzņēmēju vairākums min kā ļoti traucējošu faktoru uzņēmējdarbības attīstībai, norāda Finanšu ministrija.
Pēc publiskās apspriešanas stratēģiju paredzēts iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā.
Lai nodrošinātu nodokļu politikas stabilitāti, nepieciešamību uzlabot Latvijas tautsaimniecības konkurētspēju un Latvijas mērķi ieviest eiro 2014. gadā, paredzēts saglabāt uzņēmumu ienākuma nodokli 15% apjomā, kā arī saglabāt nemainīgu kopējo nodokļu atvieglojumu apjomu.
Tiek piedāvāts iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumus 2013. - 2014. gadam saglabāt 2012. gada plāna līmenī, bet, ja minētais ieņēmumu apjoms tiks pārsniegts, nākamajā gadā proporcionāli samazināt IIN slogu, prioritāri samazinot nodokļa slogu iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem. Pēc A.V. Vilka teiktā, viens no instrumentiem šajā gadījumā ir neapliekamā minimuma palielināšana. Latvijā šobrīd tie ir 45 Ls, kas ir divas reizes mazāks nekā Igaunijā.
Tāpat paredzēts VSAOI nepalielināt virs pašreiz noteiktās likmes, saglabājot 11% darba ņēmēj1u likmi un 24,09% darba devēja likmi.
Arī pievienotās vērtības nodokli (PVN) nākamos trīs gadus plānots saglabāt pašreizējo 22% apjomā, kā arī nepalielināt kopējo samazināto likmju un citu atvieglojumu apjomu.
Attiecībā uz naftas produktiem un alkoholiskajiem dzērieniem plānos nepalielināt nodokļu likmes, attiecībā uz tabakas izstrādājumiem paaugstināt pakāpeniski akcīzes nodokļa likmes, līdz tās sasniegt ES minimālo līmeni 2018. gadā, kā arī nepalielināt akcīzes nodokļa atvieglojumu un atbrīvojumu kopējo apjomu.
Savukārt nekustamā īpašuma nodokļa ziņā plānots no 2013. gada pašvaldībām dot tiesības noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmes likumā noteiktā koridora ietvaros, būtiski nepalielinot kopējo nodokļu slogu. Kā pēdējais no kopumā septiņiem piedāvātājiem punktiem ir solījums neieviest jaunus nodokļu.