Laika apstākļi, kādi bija 2010./2011.gadu mijā, kad tika izsludināta ārkārtas situācija vairākos desmitos Latvijas novadu, ir uzskatāmi par ārkārtējiem, tādēļ AS Sadales tīkls uzskata, ka nav pamata apšaubīt uzņēmuma vadības un darbinieku godprātību pienākumu veikšanā.
«Latgalē 2010./2011.gadu mijā bija īpaši nelabvēlīgi dabas apstākļi – sasalstošs lietus, spēcīga snigšana, atkala un koku apledojums, kas kopā izraisīja situāciju, ka blakus elektropārvades līniju trasēm un pat ārpus aizsargjoslām augošie koki, nespējot izturēt ledus un sniega segu, nolūstot vai iekaroties elektropārvades līnijās, izraisīja līniju saraušanu un elektroenerģijas piegādes pārtraukšanu. Dažviet elektrolīnijas bija pilnīgi sapostītas un tās nācās būvēt praktiski no jauna. AS Sadales tīkls darīja visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk novērstu elektrolīniju bojājumus un piegādātu elektroenerģiju lietotājiem, taču ļoti bieži bija situācijas, kad tikko salabotā līnijā atkal iekrita lūzis koks un līnija bija jālabo atkārtoti,» DB sacīja a/s Latvenergo Ārējo komunikāciju vadītājs Andris Siksnis.
Viņš uzsver, ka ziemā novērotā dabas stihija, kas izraisīja masveida elektroapgādes atslēgumus, bija unikāla gan sniega daudzuma, gan laika apstākļu ziņā. Elektroapgādes līnijas ik gadu tiek tīrītas atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai, kā arī pieejamajam līdzekļu apjomam, turklāt iztīrīto elektrolīniju platība kopš 2007. gada ir gandrīz divkāršojusies, salīdzinot pa gadiem. Tomēr, šādai, ārkārtas situācijai, kas pieredzēta reizi 30 gados, iepriekš veiktie līniju sagatavošanas darbi nav līdzējuši.
Būtiskākās atziņas, kas tika no Latvenergo puses apkopotas pēc piedzīvotās stihijas, ir saistītas ar nepieciešamību pilnveidot normatīvo aktu bāzi attiecībā uz elektrolīniju platumu, jo līdzšinēji pieļaujamais nespēja nodrošināt elektrolīniju vadus pret koku noliekšanos pār tiem, kas arī bija galvenais līniju pārrāvumu cēlonis. Pat neskatoties uz to, ka šīs līnijas tikušas uzturētas kārtībā.
Šobrīd AS Sadales tīkls īpašumā ir elektrotīkls, kura līniju kopējais garums Latvijā sasniedz aptuveni 90 tūkstošus kilometru. Tai skaitā, 30 tūkstoši km 20 kV gaisvadu līniju, no kurām aptuveni seši tūkstoši iet caur mežiem, un tikai 5 tūkstoši vidējā sprieguma līniju ir izveidotas kabeļu formā. Līdz ar to ir svarīgi, lai būtu iespējams šo plašo līniju apjomu kvalitatīvi apkalpot, kam sākotnēji nepieciešamas izmaiņas normatīvajos aktos. Jau šobrīd tiek pakāpeniski veikta arī kabeļu guldīšana zemē, - kaut arī šis process ir ievērojami dārgāks un samazina bojājumu atklāšanas operativitāti, zemē esošie kabeļi ir daudz mazāk pakļauti dabas untumiem, kā tas ir līniju gadījumā.
Elektrolīniju attīrīšana līdz šim veikta normatīvajos aktos pieļaujamajā apjomā un platumā. Pēdējo trīs gadu laikā profilaktiski tīrāmā trašu kopējā platība no gada uz gadu ir ievērojami palielinājusies, pērn sasniedzot gandrīz četrus tūkstošus hektāru iztīrīto līniju platības kopskaitu (iepriekšējos gados attiecīgi, - divarpus un divi tūkstoši hektāru).
Db.lv jau ziņoja, ka Ģenerālprokuratūra pēc savas iniciatīvas ir uzsākusi četrus kriminālprocesus par nolaidību saistībā ar šīs ziemas ārkārtas situāciju, kas vairākos Latvijas novados tika izsludināta ilgstošu elektroapgādes traucējumu dēļ.
Kriminālprocesi uzsākti pēc pantiem par darba pienākumu nolaidīgu pildīšanu, ko izdarījis uzņēmuma atbildīgs darbinieks, ja ar to radīts būtisks kaitējums uzņēmumam, organizācijai vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm.