Mājsaimniecību skaits, kas kopējā elektroenerģijas sistēmā nesankcionēti ielaiž krietni lielāku ar saules paneļiem saražotās elektrības apjomu nekā atļauts, sasniedzis jau tādu līmeni, kas sadusmo “Sadales Tīklu”. Tamdēļ drīzumā uzņēmuma speciālisti varētu doties pārsteiguma reidos uz privātmājām, 26.jūlijā vēstīja TV3 Ziņas.
Ar mājsaimniecībās uzstādītajiem viedajiem skaitītājiem “Sadales Tīkls” attālināti spēj konstatēt, ka kopējā sistēmā tiek ielaists ne vien vairāk elektrības kā sākotnēji norādīts pieteikumā, bet pat krietni pārsniedz mikroģenerācijai atļautos 11,1 kW griestus. Kad “Sadales Tīkls” sazinās ar privātmāju īpašniekiem, viņi noliedz patvaļīgi veiktus jaudas pārsniegumus un skaidro, ka uzticējušies saules paneļu tirgotāju ieteikumiem un montētāju veiktajiem iestatījumiem invertorā.
AS “Sadales Tīkls” korporatīvo klientu attiecību vadītājam Jurģim Vinniņam ir aizdomas, ka saules paneļu iekārtu tirgū notiek cilvēku lētticības izmantošana: “Saules paneļu licēji nāk ar savu iniciatīvu uzlikt jaudīgākas sistēmas. Tādā veidā viņi var nopelnīt vairāk naudu. Pārdodot skaitliski vairāk paneļus, var attiecīgi vairāk nopelnīt. Tas mums liek domāt, ka saruna starp saules paneļu licējiem un klientu ne vienmēr ir godīga. Visticamāk, mums nāksies doties pārbaudes reidos pa mājām. Vispirms jādodas pie tiem, kas sistēmā ielaiž lielāku jaudas nekā sākotnēji paredzēts un pēc tam izlases veidā arī pie visiem pārējiem.”
“Sadales tīkla” speciālisti šādos reidos galvenokārt pārbaudītu invertoru – iekārtu, kas saules paneļu saražoto elektrību ielaiž kopējā tīklā. Kāda tipa invertors uzstādīts un vai tas ir sertificēts, šobrīd atliek paļauties uz cilvēku godaprātu. Netiek prasīts pat nosūtīt fotogrāfiju ar iekārtu. Tamdēļ varot būt situācijas, ka dokumentos norādīts sertificēts invertors, bet patiesībā tāds tas nav. Turklāt, pētot saules paneļu forumus internetā, “Sadales Tīkla” speciālistiem radušās aizdomas, ka sertificētie būvspeciālisti, elektriķi, pārdodot savu parakstu uz dokumentiem, lai legalizētu pašdarbnieciski uzstādītas saules paneļu sistēmas. Realitātē šie sertificētie speciālisti nav pat piedalījušies pie sistēmas izveides privātmājā.
“Jā, diemžēl ir aizdomas par tādām situācijām. Mēs neesam nevienu pieķēruši pie rokas, bet tādas situācijas ir. Diemžēl atsevišķos gadījumos šie būvspeciālisti riskē ar to, ka zaudēs savu profesionālos sertifikātu. Nedod dievs, māja nodeg. Tad ir nelaba situācija –klients pats būs vainīgs, jo lietas nekārtoja saskaņā ar prasībām. Konstatējot dokumentu viltošanu vai citas blēdības, apdrošinātājs var nesegt zaudējumus,” raidījumam saka J.Vinniņš.
Uz to, ka saules paneļu tirgū sāk parādīties negodprātīgi tirgotāji un montieri, norāda Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas vadītājs Edgars Bergholcs. Lielā skaitā esot saradušies komersanti, kas tirgo apšaubāmas kvalitātes, Eiropas Savienībā nesertificētas saules paneļu sistēmas.
“Pēkšņi ir simtiem kompāniju. Ir bardaks abnormālākais. Neviens vairs nespēj izkontrolēt, kas ko ved iekšā, kas ko liek uz māju jumtiem. Tas ir kā 2007.gadā pirms krīzes, kad visi pēkšņi bija celtnieki. Tagad bruģa licējs nu ir saules paneļa licējs. Tas ir absurds,” – TV3 ziņām situāciju raksturo Bergholcs.
Asociācijā pieļauj, ka, uzstādot apšaubāmas izcelsmes saules paneļu iekārtas, valsts var likt mājsaimniecībām atmaksāt atpakaļ līdzfinansējuma summu. Latvijas Vides investīciju fondā, kas atbildīgas par mājsaimniecībām piešķiramā valsts līdzfinansējuma izlietošanu, TV3 Ziņām stāsta, ka valsti patiesībā nemaz neinteresējot, kādas kvalitātes saules paneļus mājsaimniecības par valsts līdzfinansējumu uzstāda un cik pieredzējuši ir montieri.
Ja vēlāk konstatēs, ka uzstādītas pat Eiropas Savienībā nesertificētas saules paneļu sistēmas, privātmājas īpašniekam neliks atmaksāt valsts līdzfinansējumu. Šie paneļi jau tāpat ražojot elektrību, vienīgi ar laiku var zaudēt efektivitāti. Valsts naudu prasīs atdot atpakaļ tikai tad, ja 5 gadu laikā paneļi pilnībā pārtrauc darbību, tos demontē, pārdod, ja 5 gadu laikā māju pārdod un jaunais īpašnieks nepārslēdz līgumu.
“Programmā ir nosacījums, ka saules paneļi jāiegādājas no Latvijas komersanta. Programma neizvirza citas papildu saistības attiecībā pret paneļu izcelsmi. Ir jāsaprot, ka iedzīvotāju rocība ir dažāda, un varbūt kāds izvēlas ne tos pašus labākos paneļus. Un nav pierādījumu, ka divas reizes lētākie paneļi būtu piecas reizes mazāk efektīvi par dārgajiem. Mums arī nav tādu indikāciju, ka tiktu iegādāti Eiropas tirgum neatbilstošie paneļi,” raidījumam skaidro Gints Kārkliņš , Latvijas Vides Investīciju fonda Finanšu vadītājs.
Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas vadītājs gan uzskata, ka tirgū ir radies haoss un valstij jāiejaucas ar regulējumu, proti, jāveido saules paneļu drošticamo tirgotāju un montieru saraksts. Priekšlikums ir saņemts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, taču tur to tālāk nevirzīs.
“Tā nav valsts funkcija diktēt specifisku rāmi, bet ļaut iedzīvotājiem pašiem izvēlēties optimālākos, piemērotākos risinājumus. Mēs nekādā veidā neierobežosim tirgu. Šajā biznesā ir ļauts piedalīties arī jauniem uzņēmumiem, kuriem iepriekšējā pieredze var arī nebūt, bet viņi tirgū ienāk tagad,” skaidro VARAM valsts sekretāra vietnieks klimata politikas jautājumos Dagnis Dubrovskis.
Arī Latvijas Vides investīciju fondā līdz šim neesot saņemtas sūdzības par konkrētiem saules paneļu tirgotājiem un uzstādītājiem.
“Ja mums būs indikācijas, sūdzības par kādu komersantu, kas negodprātīgi izmanto šo programmu, mēs par to ziņosim publiski. Kamēr tas ir tikai baumu līmenī, mums nav pamata šādu informāciju publicēt,” piebilst G.Kārkliņš.
Asociācijas vadītājs TV3 Ziņām gan skaidro – kad nekvalitatīvie saules paneļi saplīsīs ātrāk nekā valsts līdzfinansējumā noteiktie darbības minimuma 5 gadi, būs jau par vēlu.
“Tas komersants, kas jums šodien uzlika paneļus par 200 eiro lētāk nekā tirgū uzticamais uzņēmums, pēc pieciem gadiem vairs var nebūt. Tad arī nebūs, kas nodrošina bezmaksas garantijas servisu, nebūs, kas nomaina bojātās komponentes pret jaunām. Kamēr ir aitas, tikmēr ir cirtēji,” vērtē Bergholcs.
Asociāciju izbrīna, ka valsts pieļāvusi situāciju, kurā iedzīvotāji var tikt pakļauti piekrāpšanai.
AS Sadales tīkls komentārs:
Pieslēdzot saules paneļus kopējam elektrotīklam, tam ir jānotiek droši gan pašam klientam, gan apkārtējiem. Izvēloties mikroģeneratoru pieslēgt sadales tīklam un nodot tīklā elektrību, klients savā ziņā kļūst par daļu no sadales sistēmas. Kļūstot par daļu no kopējās sistēmas, ražotājs ietekmē gan sevi, gan kaimiņus. Tāpēc ir izveidots vienkāršs, bet nepieciešams mikroģeneratora pieslēguma saskaņošanas process.
Sākotnēji, sākot mikroģeneratora pieslēgšanas pakalpojumu Latvijā, "Sadales tīkla" speciālisti katru jaunpieslēgto iekārtu devās pārbaudīt klātienē, jo šis bija jauns tehnoloģisks risinājums gan klientiem, gan uzņēmumam. Tagad, jau vairāku gadu garumā, process klientiem kļuvis ērtāks un ātrāks. Paļaujamies uz klienta iesniegto informāciju un kā apstiprinājumu izmantojam aizpildītu apliecinājumu klientu portālā e-st.lv, kuram pievienots klienta izvēlēta sertificēta speciālista parakstīts invertora iestatījumu protokols. Energoapgādi regulē fizikas likumi, tāpēc iekārtas iestatījumiem jāatbilst saskaņotajiem.
Diemžēl ir gadījumi, kad tiek uzstādīti dokumentācijai neatbilstoši invertori vai invertorā iestatītas lielākas jaudas vērtības nekā norādīts iesniegtajā dokumentācijā. Tas rada apdraudējumu gan īpašniekam, gan pārējiem konkrētajā tīkla posmā pieslēgtajiem klientiem – tiek ietekmēta kopējā sistēma, kā rezultātā var tikt bojātas klientu elektroiekārtas, traucēta citu klientu mikroģeneratoru darbība, kā arī var veidoties ugunsbīstamība. Arī elektrotīklu apkalpojošo personālu var skart elektrotraumu riski.
Uzsveram, ka "Sadales tīkla" pārbaužu mērķis nav vērsties pret mikroģeneratoru uzstādītājiem, bet gan palīdzēt lietotājiem iestatīt sistēmai drošus invertora iestatījumus. Tāpat ir nepieciešams konstatēt, vai sertificētie speciālisti ir rīkojušies kompetenti. Šaubu gadījumā vērsīsimies pie sertificēšanas iestādes ar aicinājumu pārvērtēt viņu kompetenci.
Primāri plānots veikt attālinātās pārbaudes, jo caur viedajiem skaitītājiem ir iespējams redzēt atsevišķas saskaņoto tehnisko parametru neatbilstības. Konstatējot šādas neatbilstības, "Sadales tīkls" sazinās ar klientu, norāda uz drošības riskiem un aicina tos novērst. Saziņa ar klientiem notiek gan nosūtot vēstuli, gan arī informējot telefoniski.
Plaša informācija par mikroģeneratora pieslēgšanu "Sadales tīkla" infrastruktūrai un veicamie priekšdarbi apkopoti uzņēmuma mājaslapā