Ieguldot vairāk nekā vienu miljonu eiro, Rīgas ostā strādājošais uzņēmums SIA “Baltic Container Terminal” (BCT) ir izbūvējis jaunu saules paneļu elektrostaciju, kas turpmāk ar zaļo enerģiju aizvietos daļu no uzņēmuma darbībai nepieciešamā elektroenerģijas apjoma.
1974 saules paneļi ir izvietoti uz uzņēmuma teritorijā esošās noliktavas jumta 11 600 m² platībā. Elektrostacijas invertoru kopējā jauda 0,875 MW un šāda elektrostacija ar saražoto enerģiju spēj nodrošināt 250 vidēju Latvijas mājsaimniecību patēriņu.
Jaunais saules paneļu parks atklāts 6. septembrī, klātesot BCT akcionāriem no Maltas holdinga “Mariner” un Rīgas brīvostas vadībai. Zaļās elektroenerģijas projekta ietvaros uzņēmumā BCT ir izbūvēta un uzsākusi darbu arī jauna transformatoru apakšstacija. Tajā pagaidām ir viens 1000 kVA transformators, taču paredzēta vieta arī otram transformatoram, jo uzņēmuma attīstības plānos paredzēta vēl viena saules paneļu parka izbūve.
“Priecājos, ka esam bijuši gana tālredzīgi un jau 2017. gadā, sākot mūsu jaunās noliktavas projektēšanu, iestrādājām projektā jumta slodzes saules paneļu uzstādīšanai nākotnē. Līgumu par saules parka būvniecību parakstījām 2022. gada februāra sākumā vēl pirms ģeopolitiskajiem satricinājumiem un enerģijas cenu lēciena. Šodien varam būt priecīgi par veiksmīgo plānošanu, jo pašu saražotā enerģija padara mūsu termināli izmaksu efektīvāku un ļauj arī mazliet drošāk raudzīties nākotnē. Vienlaikus kļūstam arī zaļāki un videi draudzīgāki. Nākotnē plānojam dubultot zaļās enerģijas ražošanu, jo paredzēts izbūvēt vēl vienu mūsdienīgu ģenerālkravu noliktavu kopā ar saules paneļu parku”, jaunās elektrostacijas atklāšanas pasākumā sacīja uzņēmuma BCT izpilddirektors Džerards Sammuts (Gerard Sammut).
BCT saules paneļu parks ir jau otrā zaļās enerģijas ražotne, kas uzsākusi darbu Rīgas ostas teritorijā. Uzņēmumā SIA "Kronospan Riga" aptuveni 3,3 ha platībā jau darbojas saules elektrostacija ar uzstādīto saules paneļu jaudu 4,61 MW, kas nodrošina enerģiju uzņēmuma vajadzībām. Zaļās enerģijas projekts ir uzsākts arī ostas uzņēmumā “Rīgas Universālais Termināls” (RUT), kur uz esošas ēkas jumta tiek projektēts saules paneļu parks ar plānoto jaudu 250 kW.
“Ir liels gandarījums, ka Rīgas ostā arvien vairāk tiek īstenoti zaļās enerģijas projekti. Katra zaļā investīcija ir ne tikai solis Eiropas Zaļā kursa virzienā, tas ir solis tuvāk enerģētiski neatkarīgai, efektīvākai un drošākai ostai. Turklāt arī ostas klienti šodien skatās uz “zaļākiem transporta koridoriem”, tādēļ zaļās enerģijas pieejamība mūsu ostas termināļos Rīgas ostu padara par daudz konkurētspējīgāku jauniem kravu pārvadājumiem un investīciju projektiem”, uzsvēra Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.
SIA “Baltic Container Terminal” ir lielākais un vienīgais specializētais (krauj tikai konteinerus) konteineru terminālis Rīgas ostā. 2022. gadā ar rekordaugstu kravu apgrozījumu - 326 tūkstošiem pārkrauto TEU (konteineru vienībām) bija otra lielākā ostas stividorkompānija, bet 2023. gada 7 mēnešu dati rāda, ka BCT ir kļuvusi par Rīgas ostas lielāko komersantu ar 17% īpatsvaru ostas kravu kopapjomā. Pēdējo piecu gadu laikā terminālī kopumā investēti vairāk nekā 16,2 miljoni eiro.