Vispasaules ekonomikas bremzēšanās, lai arī sākusi jūtamāk ietekmēt arī Latviju, tomēr skāde ir neliela. Pēc tam, kad gada pirmajos trijos mēnešos salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn valsts ekonomika pieauga teju par septiņiem procentiem, gada trešajā ceturksnī šis rādītājs ir sarucis līdz patīkamiem 5,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes ātrais novērtējums.
Papildināta ar 4., 5., 6., 7., 8., 9. un 10. rindkopu.
IKP ietekmēja apjomu kāpums apstrādes rūpniecībā un tirdzniecībā – par 7%, būvniecībā – par 8%. Šajā ceturksnī vērojams pieaugums gandrīz visās pakalpojumu sektora nozarēs, kā arī par 7% vairāk tika iekasēti produktu nodokļi.
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem IKP 2012. gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2012. gada otro ceturksni, palielinājies par 1,7%.
«Šoreiz pirms rezultātu izziņošanas prognozētāju viedokļi bija stipri līdzīgi un arī rezultāts ir tiem tuvs. Piemēram, dominēja viedoklis par sezonāli izlīdzinātā IKP pieaugumu ceturkšņa griezumā par apmēram 1.5%, CSP domā, ka tas bijis 1.7%,» norāda DnB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.
Viņš gan norāda, ka viedokļi par tuvāko nākotni jau krietni vairāk atšķiras, par nākamo gadu tiek minētas gan apmēram 4%, gan tikai 1% pieauguma prognozes. Ja pasaules ekonomika virzīsies atbilstoši analītiķu vairākuma viedoklim, rezultātam vajadzētu būt tuvam optimistiskākajai prognozei vai pat pārsniegt to. Ja izaugsmes gandrīz nebūs, tad visdrīzāk eirozonas recesijas krasas padziļināšanās dēļ, kas liktu pārvērtēt ļoti daudz ko līdzšinējā politikas stratēģijās, skaidro ekonomists.
«Šobrīd notiekošā attīstība ir ilgtspējīga, to virza skaidri saskatāmas mūsu tautsaimniecības stiprās puses. Tās vienā teikumā varētu vispārināt kā ļoti labu ražošanas faktoru kvalitātes un cenas attiecību, kas gan palielina jau esošo uzņēmumu kopējo tirgus daļu pasaulē, gan veicina jaunu investīciju ienākšanu,» saka Strautiņš.
«Latvijas ekonomika turpina pārsteigt, turklāt pēdējā laikā pārsteigumi ir pozitīvi. Ja vēl pirms pāris dienām iepriecināja inflācijas dati, tad nu kārta iekšzemes kopproduktam (IKP),» saka Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.
«Par spīti diezgan jūtamam sabremzējumam vairumā Eiropas valstu, Latvijā izaugsmes temps šī gada laikā ir kļuvis jo ceturksni jo straujāks. Pamatā tam ir diezgan plaša izaugsmes bāze, jo praktiski visi segmenti aug, un, katrai nozarei dodot pa izaugsmes punktam, arī kopējā izaugsme sasummējas ļoti laba,» tā viņš.
Kazāks gan norāda, ka līdz ar pasaules ekonomikas vājumu arī Latvijas izaugsme kļūs lēnāka, un šajā ceturksnī panāktā 1.7% izaugsme pret iepriekšējo ceturksni, visticamāk, arī būs pašlaik augstākais punkts, un turpmāk izaugsme kļūs lēnāka, spējāku atgūšanos piedzīvojot vien tad, kad redzama būs atgūšanās arī pārējā Eiropā (cerams, 2013.gada nogale vai 2014.gada pirmā puse).
«Pēc detalizētu 3.ceturkšņa datu publicēšanas pārskatīsim prognozi, un IKP izaugsme šim gadam būs ap 5%. Ir prieks par Latvijas ekonomikas izaugsmi, bet mērenība tēriņos un piesardzība tomēr ir jāsaglabā. Nākošgad izaugsme noteikti būs lēnāka nekā šogad,» norāda Kazāks.
«Ņemot vērā ekonomikas lielisko sniegumu šā gada pirmajos deviņos mēnešos, var cerēt, ka arī IKP pieaugums 2012. gadā kopumā būs tuvs 4.5%. Tādējādi Latvija par vidēji 2 procentu punktiem varētu apsteigt savus Baltijas kaimiņus. Tomēr nākotnē raugoties, mēs saskatām tālākas bremzēšanās riskus. Galvenie iemesli mūsu piesardzībai joprojām meklējami ārējos faktoros. Savukārt starp pozitīvajiem faktoriem gribētos pieminēt kreditēšanas tirgus aktivizēšanos un «de-konsolidāciju» – ekonomisko aktivitāti veicinošas pārmaiņas fiskālajā politikā,» iepriekš izteicās bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
Tikmēr Finanšu ministrija spēj ielūkoties vēl tālākā nākotnē, paredzot ļoti optimistiskus rādītājus.
2013.- 2015. gadā Latvijas ekonomiku sagaida vērā ņemama izaugsme, proti, 2013. gadā valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) sasniegs teju 16 miljardus Ls, 2014. gadā tas pieaugs līdz 16, 96 miljardiem Ls, bet 2015. gadā ekonomikas kopapjoms jau sasniegs 17, 98 miljardus Ls.
Tas izriet no likuma «Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2013. -2015.», kuru Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijās.