Konkurences padome (KP) būvkompānijai RCI Gulbene piemērojusi 125 tūkstošu eiro sodu par aizliegtu vienošanos, žurnālistus ceturtdien preses konferencē par atklāto būvniecības uzņēmumu karteļa vienošanās shēmu Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu iepirkumos informēja KP.
Konkurences uzraugi, pēc viena pārkāpuma dalībnieka ziņojuma, konstatējuši divu būvkompāniju aizliegtu vienošanos piedaloties iepirkumos. Pārkāpuma iniciatoram - SIA RCI Gulbene - piemērots sods 125 tūkstošu eiro apmērā.
KP saņēma informāciju kopumā par trim iepirkumiem, kuru kopējā līgumcena bija 684,77 tūkstoši eiro. Divus no iepirkumiem rīkoja zemnieku saimniecības un vienu pašvaldības skola, bet visos gadījumos būvdarbu veikšanai bija piesaistīti ES fondu līdzekļi.
Aizliegtā vienošanās īstenošanas shēma – viens uzņēmums iesniedz pasūtītājam savu vēlamo tāmi, bet otrs iesniedz mākslīgi sadārdzinātu tāmi. Divos no iepirkumiem pasūtījumu saņēma SIA RCI Gulbene, vienā - otrs uzņēmums, bet reālie darbi 100% apmērā kā apakšuzņēmējam tika nodoti SIA RCI Gulbene. Par šādu «SIA RCI Gulbene» otram pretendentam izmaksāja atlīdzību 3% apmērā no iepirkuma līgumcenas.
KP neizpauž uzņēmuma nosaukumu, kurš bija otrs iesaistītais, norādot, ka nozīmīgāk ir tas, ka tas atzinās. Tomēr, kā liecina informācija Iepirkumu uzraudzības birojā, konkursos, kuri minēti KP lēmumā, piedalījusies arī SIA Ekers.
KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama norāda, ka publisko iepirkumu karteļi ir bijuši un vēl būs un daudz kas būs atkarīgs no sabiedrības un uzņēmēju attieksmes pret šo smago pārkāpumu. Tā ir krāpšana, zādzība no sabiedrības, saka KP pārstāve.
Ir atklāts kārtējais kartelis publiskajos iepirkumos, bet ir pozitīvi, ka sirdsapziņa cilvēkam ir likusi ziņot un sniegt informāciju par pārkāpumiem, par kuriem KP pirms tam nebija ziņu. Pateicoties šai informācijai KP ir atklājusi savdarbīgu shēmu, kas daudzos gadījumos Latvijā tiek izmantota. KP pēc ziņojuma apstiprināja vairākas aizdomas par karteļu veidošanos. Tas ieskicē daļu gadījumu,kā veidojas attiecības starp iepirkumu pretendentiem, un arī, kā - starp ģenerāluzņēmējiem un apakšuzņēmējiem.
Karteļu gadījumos sods, kas tiek piemērots uzņēmumiem, var sasniegt 7% no iepriekšējā finanšu gada apgrozījuma un izslēgšana uz gadu no publiskajiem iepirkumiem. Tie, kas ir atzinušies iecietības programmas ietvaros, tiek pilnībā atbrīvoti gan no naudas soda, gan netiek izslēgti no dalības iepirkumos.
Ja uzņēmumi patiesu konkurenci aizstāj ar konkurences imitāciju, pasūtītājs tiek maldināts par reālo tirgus situāciju, kā arī nesaņem tos ieguvumus, ko sniedz uzņēmumu sāncensība – zemākas cenas, plašāku izvēli, labāku kvalitāti, ātrākus darbu izpildes termiņus, izdevīgākus garantijas nosacījumus vai citus labumus, ko uzņēmumi var piedāvāt, cīnoties par pasūtītāja izvēli.
Pārkāpums tika atklāts, pateicoties uzņēmuma (pārkāpuma dalībnieka) ziņojumam. Šis ir Latvijā pirmais gadījums, kad pārkāpums tiek atklāts pēc iecietības programmas ziņojuma. Iecietības programma ļauj ikvienam uzņēmumam, kas ir vai ir bijis iesaistīts aizliegtās vienošanās, pirmajam pēc savas iniciatīvas ziņot Konkurences padomei, iesniegt pierādījumus par pārkāpumu un saņemt pilnīgu atbrīvojumu no soda. Vairumā Rietumeiropas valstu, kā arī Eiropas Komisijas līmenī lielākā daļa konkurences tiesību pārkāpumu, kas ir slēpti un ļoti grūti atklājami, tiek konstatēti tieši pēc iecietības programmu ziņojumos sniegtās informācijas, skaidro KP.
ES ir populāra šāda prakse, jo ir morāls spiediens un uzņēmumi atzīstas pat par smagiem pārkāpumiem, kuros pēc tam sodi sasniedz simtiem miljonus.
Igaunijā un Lietuvā pēc iecietības programmas ziņojumiem izmeklētas jau vairākas lietas.
Iecietības programma Latvijā darbojas kopš 2004. gada.
Aģentūra BNS vēsta, ka būvkompānija RCI Gulbene plāno pārsūdzēt Konkurences padomes (KP) uzlikto 125 tūkstošu eiro sodu par karteļa shēmas realizāciju vairākos būvdarbu iepirkumos, aģentūrai BNS pastāstīja RCI Gulbenes pārstāve Evita Libeka.
Pēc viņas sacītā, RCI Gulbene KP lēmumu neatzīst par pamatotu un to plāno pārsūdzēt.