Latvijas uzņēmēji šī gada 1. ceturksnī ir atguvuši piesardzīgu optimismu, kas sasniedz gandrīz 2007. gada nogales līmeni.
Kā liecina bankas Citadele sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veiktais Citadele Index pētījums, vēl pērnā gada nogalē uzņēmēji Latvijā bija noskaņoti piesardzīgi un viņu noskaņojums bija raksturojams kā drīzāk pesimistisks, savukārt šā gada sākumā uzņēmēji atkal ir atguvuši piesardzīgu optimismu. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir sasniegusi 51,89 punktus, kas ir augstākais rādītājs kopš 2008. gada sākuma. Līdzīgs optimisma līmenis bija vērojams 2007. gada nogalē, kad indeksa vērtība bija 51,93 punkti.
Pētījuma tagadnes un nākotnes indeksi liecina, ka uzņēmēju tagadnes noskaņojums joprojām ir piesardzīgs (47,94 punkti). Taču ievērojami ir paaugstinājusies nākotnes indeksa vērtība – tas kāpis no 48,58 punktiem pērnā gada nogalē uz 55,83 punktiem šā gada martā. Tas liecina, ka attiecībā uz nākamo pusgadu Latvijas uzņēmēji ir noskaņoti samērā optimistiski.
«Salīdzinot ar pērnā gada nogali, psiholoģiskais fons Eiropā ir būtiski uzlabojies. 2011. gada pēdējos mēnešos eirozona grīļojās uz tūlītējas sistēmiskas finanšu krīzes sliekšņa, mediji bija pilni ar satraucošiem virsrakstiem. Tas atspoguļojās arī Latvijas uzņēmēju noskaņojuma sliktākos rādītājos. Kopš tā laika, galvenokārt pateicoties Eiropas Centrālās bankas agresīvajiem un izlēmīgajiem soļiem, sistēmiskie riski ir būtiski mazinājušies. Finanšu tirgos gada pirmajos mēnešos bija atjaunojusies interese par riska aktīviem un paralēli uzlabojušies uzņēmēju noskaņojuma rādītāji Eiropā, tostarp arī Latvijā,» skaidro bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
Viņš atzīst, ka uzņēmējiem noteikti palīdz arī fakts, ka Latvijas apstrādes rūpniecības jaunie pasūtījumi, it sevišķi no eksporta puses, pagaidām saglabājas salīdzinoši augstā līmenī.
Z. Vaikulis gan norāda, ka Latvijas biznesa noskaņojuma rādītāju uzlabojumi 1. ceturksnī nav tik ievērojami, lai izdarītu eksaltēti optimistiskus secinājumus par nākotni. Līdzīgi kā iepriekšējos ceturkšņos, Latvijas uzņēmēju noskaņojumu var vērtēt kā piesardzīgu.
Atšķirībā no pērnā gada nogales, kad piesardzīgs optimisms bija vērojams tikai ražošanas nozarē strādājošo uzņēmēju vidū, šā gada 1. ceturksnī piesardzīgs optimisms ir vērojams visās tautsaimniecības nozarēs. Visoptimistiskāk noskaņoti ir ražošanas nozarē strādājošie uzņēmēji (54,03 punkti), tad seko tirdzniecības nozarē strādājošie (52,12 punkti) un pakalpojumu nozarē strādājošie uzņēmēji (50,92 punkti). Viszemākā indeksa vērtība joprojām ir būvniecības nozarē strādājošo uzņēmēju vidū (50,62 punkti).
Arī attiecībā uz indeksa vērtībām uzņēmumu grupās pēc darbinieku skaita pirmajā ceturksnī indeksa vērtība pārsniedz 50 punktu robežu visās uzņēmumu grupās, tai skaitā mikrouzņēmumu grupā, kas pērnā gada nogalē bija noskaņoti drīzāk pesimistiski.
Aplūkojot uzņēmumu dalījumu grupās pēc apgrozījuma lieluma, vērojams, ka 50 punktu robežu pārsniedz visas uzņēmumu grupas, izņemot uzņēmumus ar zemāko apgrozījumu - līdz 25 000 latu pēdējā finanšu gada laikā. Taču, salīdzinot ar 2011. gada decembri, tieši šo uzņēmumu grupai noskaņojuma indeksa vērtība ir paaugstinājusies visvairāk (no 44,92 punktiem 2011. gada decembrī uz 49,38 punktiem šā gada martā).
Savukārt visoptimistiskāk noskaņoti ir uzņēmumi, kuru apgrozījums pēdējā finanšu gada laikā ir vairāk par miljonu latu (56,76 punkti).