Saeimai pieņemot grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, tā riskē ne vien kropļot televīzijas tirgu, bet arī balansē uz iespējas robežas, ka no vienotas nacionālas informatīvās telpas tiks izslēgta Latgale, pauž kabeļoperatori Lattelecom, Baltcom un IZZI.
Latgales reģiona kabeļoperatori jau iepriekš norādījuši, ka zemās maksātspējas dēļ skatītāji Latgalē turpmāk var izvēlēties skatīties Krievijas bezmaksas kanālus, norāda operatori.
Jāatgādina, ka, lai arī Saeima devusies garās vasaras brīvdienās, šo ceturtdien tās ārkārtas sēdē lems ne vien par tieslietu ministra krēslu, bet arī tiks skatīti Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumi, kas paredz izmaiņas must carry principā – no 2013. gada 1. janvāra skatītājiem piedāvāt kanālus LNT un TV3 par maksu.
Operatori pauž, ka grozījumi to šī brīža redakcijā ir diskriminējoši un konkurenci graujoši maksas televīzijas tirgū. «Proti, tiek veikta tirgus segmentēšana – virszemes apraides operatoram par tiesībām izplatīt nacionālos kanālus nebūs jāmaksā līdz 2013. gada beigām, savukārt televīzijas skatītājiem, kas izmanto kabeļoperatoru pakalpojumus, par TV3 un LNT skatīšanos turpmāk būs jāmaksā kanāliem, turklāt satelīttelevīzijas pakalpojumu sniedzēju (galvenokārt MTG grupas uzņēmuma Viasat) darbība vispār netiek regulēta,» uzskata Lattelecom, Baltcom un IZZI.
«Vienīgais ieguvējs no šiem likuma grozījumiem būs MTG, kas «uz to rēķina centīsies neprofesionāla menedžmenta darbības rezultātā radušos zaudējumus, un Viasat, kuras īpašniece ir MTG grupa,» pauž Lattlecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.
Par absurdu grozījumus sauc arī IZZI valdes locekle Sandra Kraujiņa, norādot, ka «vienīgais ieguvējs no tiem šobrīd ir MTG grupa, nevis nacionālā informatīvā telpa un sabiedrība kopumā, kas tiks klaji diskriminēta. Proti, ja viens skatītājs nacionālos komerckanālus varēs skatīties bez maksas virszemes apraidē, tad citam par šo pakalpojumu būs jāmaksā, un vēl citam finansiāli iemeslu dēļ tie vispār nebūs pieejami».
Baltcom valdes loceklis Pēteris Šmidre pauž, ka «šobrīd ir pēdējais brīdis pateikt skatītājiem, ka, pieņemot šos grozījumus, Latvijā turpmāk būs Latvijas maksas televīzija».
Dodot iespēju Latvijas sabiedriskajiem un nacionālajiem kanāliem strādāt vienādos tirgus apstākļos, tiktu veicināta konkurence un līdz ar to arī ražotā satura kvalitāte. Ieguvēji būtu visi – gan kanāli, gan skatītāji, kuri paši varēs novērtēt televīzijas kanālu saturu un izlemt – abonēt konkrētos kanālus vai nē, pauž kabeļoperatori.
Savukārt MTG vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Ozoliņš iepriekš norādīja, ka kabeļoperatori, cīnoties par sev izdevīgā «must carry» principa (pienākums bez maksas pārraidīt nacionālos kanālus) saglabāšanu, aizbildinās ar nepieciešamību nodrošināt bez maksas nacionālo kanālu pieejamību visā Latvijas teritorijā. Viņš pauda, ka «diemžēl patiesība esot citāda - bezmaksas nacionālas paketes kabeļtīklos nav». Varot uzskatīt, ka Latvijā jau tagad ieviesta vispārēja maksas televīzija, jo valsts piedāvāto bezmaksas apraidi izmanto tikai ap 10% iedzīvotāju. «Vēlos vēlreiz uzsvērt, ka MTG mērķis nav ne dominēt, ne ļaunprātīgi izmantot dominējošo stāvokli. Esam komerctelevīzija, un vēlamies pelnīt naudu ar pašu radītu konkurētspējīgu nacionālo saturu, jo citādi nestrādātu Latvijā,» iepriekš pauda K. Ozoliņš.