Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likvidēšanas darba grupa līdz šim notikušo sarunu lietderīgumu vērtē pretrunīgi, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
OIK likvidēšanas darba grupa ceturtdien pulcējās jau uz otro sēdi, kurā, līdzīgi kā pirmajā sēdē aprīļa beigās, daudz uzmanības tika veltīts darba grupas locekļu izglītošanai, apskatot OIK tipoloģiju un vēsturi, kā arī iepazīstinot sēdes dalībniekus ar esošo OIK sistēmu, tās mērķi un ietekmi uz tautsaimniecību. DB uzrunātie eksperti atzīst, ka daļai iesaistīto šī informācija noteikti ir noderīga un vajadzīga, jo daudzi ikdienā nestrādā ar enerģētikas jautājumiem, taču šo pašu informāciju bija iespējams gūt arī iepriekš sagatavojoties un iepazīstoties ar sēdes materiāliem.
Ekonomikas ministrijā (EM) informē, ka šomēnes paredzētas vēl divas darba grupas sēdes - 18. un 31. maijā, pa divām reizēm darba grupas locekļi tiksies arī jūnijā un jūlijā, bet 1.augustā plānota pēdējā darba grupas sanāksme.
Jebkuras sarunas ir lietderīgas un vajadzīgas, taču pēc būtības otrā sēde ne ar ko neatšķīrās no pirmās, uzskata Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe, kurš pirmo sēdi iepriekš medijos salīdzināja ar kolhozu. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis vakardienas sanāksmi gan vērtē pozitīvi. «Lietderība noteikti ir, jo mēs iegūstam to informāciju, kas turpmākajā procesā palīdzēs vairāk iedziļināties un nākt klajā ar labākiem priekšlikumiem,» domā G.Vilnītis.
DB rīcībā esošā informācija liecina, ka otrajā darba grupas sēdē klātesošie vairāk nekā divas stundas tika informēti par OIK un subsidētās elektroenerģijas sistēmas ietekmi uz tautsaimniecību, ņemot vērā makroekonomiskos un enerģētikas aspektus, savukārt sēdes otrajā daļā Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sēdes dalībniekus iepazīstināja ar redzējumu par esošo OIK sistēmu un mērķi.
«Atkārtošana ir zināšanu māte, taču es šeit saredzu vēlmi izdomāt, kā kaut ko nedarīt,» atzīst J.Irbe, norādot, ka OIK makroekonomiskais izvērtējums bijis nepilnīgs. «Trūka izvērtējuma no ražotāju aspekta. Ja tiek teikts, ka pagājušajā gadā par OIK ir samaksāti 260 miljoni eiro, tad jāzina arī tas, kādu pienesumu OIK sistēma ir devusi valsts budžetam. Iespējams, beigās bilance mums ir pa nullēm. Es nezinu, jo šādu ciparu nav,» secina LAEF valdes priekšsēdētājs.
Visu rakstu Lemšanas vietā izglītojas lasiet piektdienas, 11.maija laikrakstā Dienas Bizness!