Enerģētikas nozares pārstāvji neatbalsta Saeimas deputātu aicinājumu izstrādāt regulējumu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai no 31. marta.
Eksperti norāda, ka nepārdomāta un steidzīga OIK likvidēšana būtu smags trieciens gan Latvijas tautsaimniecībai un atjaunojamo energoresursu (AER) nozarei, gan valsts prestižam investoru acīs, kā rezultātā ilgtermiņā elektroenerģijas cenas tikai sadārdzināsies. DB jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā Saeima atbalstīja lēmuma projektu par OIK atcelšanu. Tajā deputāti aicina Ekonomikas ministriju (EM) steidzami izstrādāt tiesību aktus OIK atcelšanai jau no šā gada 31. marta. Iepriekš EM OIK bija iecerējusi likvidēt trīs gadu laikā.
Jau šobrīd piesaistīto ārvalstu tiešo investīciju apmērs Latvijā ik gadu samazinās, tāpēc šādu nepārdomātu lēmumu pieņemšana varētu vēl vairāk iedragāt ārvalstu investoru uzticību, uzskata enerģētikas eksperts Edgars Vīgants. «Šis lēmums arī būtiski apdraudētu AER mērķu izpildi. Zināms, ka Latvija iecerējusi panākt, lai 2030. gadā AER īpatsvars enerģijas kopējā gala patēriņā būtu 45%, kas patiesībā ir ļoti neliels pieaugums, jo Lietuva un Igaunija tajā pašā laikā no daudz zemākām pozīcijām apņēmušās sasniegt 50%. Tas, manuprāt, ir pierādījums tam, ka tas, kas pašlaik notiek, nav pareizi,» atzīmē E. Vīgants, atgādinot, ka joprojām nav izvērtēts, cik Latvijai izmaksās OIK atcelšana.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
«Mani aprēķini liecina, ka ilgtermiņā tas noteikti izmaksās dārgāk. Skaidrs, ka, kamēr ražotāji sarosīsies un sāksies tiesvedības, paies laiks. Iespējams, šajā periodā kāds par elektrību maksās mazāk, taču tas būs īstermiņā, pēc tam tas atspēlēsies ļoti smagi. Kompensācijas būs jāmaksā uzreiz lavīnveidīgi, to nevarēs vilkt garumā. Būs tiesas spriedums, un valstij būs jāmaksā,» skaidro E. Vīgants. Viņš piebilst, ka šajā gadījumā jārēķinās arī ar siltuma nozari, jo, ja netiks noteikts pietiekami ilgs pārejas periods, siltuma tarifi atsevišķās pilsētās varētu būtiski augt, un vairākas apdzīvotas vietas var palikt bez siltumapgādes. To apstiprina arī Latvijas Siltumuzņēmumu asociācija (LSUA).
Liela daļa iedzīvotāju, kas dzīvo daudzdzīvokļu ēkās, būs zaudētāji, jo OIK daļa elektrības rēķinā ir būtiski mazāka par iespējamo siltumenerģijas tarifa pieaugumu pilsētās, stāsta LSUA valdes loceklis Valdis Vītoliņš. Kā piemēru viņš min tarifu izmaiņas Valmierā un Vangažos, kur tarifi jau pieauguši par attiecīgi 25% un 32%. «To, vai tarifi paaugstināsies arī citās pilsētās, pagaidām prognozēt ir sarežģīti, jo tas atkarīgs no katra uzņēmuma spējas segt zaudējumus. Tajā pašā laikā iespējams, ka lēmums atcelt OIK var ietekmēt arī mazo uzņēmumu spēju turpināt piegādāt siltumenerģiju un šo pilsētu iedzīvotāji uz nākamo apkures sezonu var palikt bez apkures vispār,» atklāj V. Vītoliņš, uzsverot, ka šajā gadījumā no obligātajā iepirkumā (OI) iesaistītajiem uzņēmumiem būtu jānodala tās koģenerācijas stacijas, kuras darbojas centralizētajā siltumapgādē, katru situāciju izvērtējot atsevišķi. «Centralizētās siltumapgādes uzņēmumi plāno savu darbību ilgtermiņā, un pēkšņa kāda ražošanas objekta izslēgšana no pakalpojuma nodrošināšanas var radīt grūti prognozējamas sekas,» brīdina LSUA valdes loceklis.
Visu rakstu OIK likvidēšana būs dārga lasiet trešdienas, 16.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!