Paziņoti Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2024 ieguvēji piecās kategorijās, godinot labākos dizaina darbus produktu, pakalpojumu, komunikācijas, vides un digitālo risinājumu jomās.
Grand Prix un Kultūras ministrijas prēmiju 2000 eiro apmērā saņēma dizaineres Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa par biotekstilu Pre–Loved. Žūrija piešķīra arī piecas atzinības balvas, un savu speciālo balvu pasniedza arī Patentu valde.
"Dizains ir problēmu risināšanas kompetence, kas izmanto dizaina metodes un estētiku, integrējot cilvēkus gan izstrādes procesā, gan pašos risinājumos. Runājot par dizaina atbildību, jāsecina, ka dizaina fāzē rodas aptuveni 40 % no visām pieejamības problēmām. Dizains kopā ar zinātni un tehnoloģijām ir sviras, kas var atbalstīt un radīt aprites, kā arī klimata pozitīvismu. Tādējādi izaicinājumi, ar kuriem saskaramies un kurus risina dizains, sākas ar cilvēkam, florai un faunai labvēlīga klimata saglabāšanu un beidzas ar pārmaiņām, kas saistītas ar mākslīgā intelekta paātrināto progresu un draudiem, ko katram iedzīvotājam rada Krievijas īstenotais karš pret Ukrainu. Ņemot to visu vērā, dizaina ētiskā dimensija kļūst aizvien aktuālāka," akcentēja fināla žūrija.
Šajā kontekstā, vērtējot darbus un jo īpaši pieņemot galīgo lēmumu par galveno balvu, notika kaislīga diskusija starp visiem žūrijas locekļiem. Regīnas Hankes vadībā žūrija, vērtējot konkursam iesniegtos projektus, apsprieda visu iespējamo perspektīvu spektru. "Lēmumi, ko pieņēmām šajā konkursā, nebija pašsaprotami, tos noteica ne vien risinājumu kvalitāte, bet arī izaicinājumi, ar kuriem saskaras ne tikai Latvija, bet arī Eiropa," komentē žūrijas priekšsēdētāja Regīna Henke.
Latvijas Dizaina gada balvas 2024 ieguvēji
Grand Prix ieguvējs un produktu dizaina kategorijas uzvarētājs:
Pre–Loved biotekstils. Darba autores — Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa. Darba pasūtītājs — Studio Sarmīte.
Komunikācijas dizaina kategorijas uzvarētājs:
Komunikācijas kampaņa Rīgas Drosmes un prieka vasara 2023. Darba autori — Valters Kalsers un biedrība Mākslas birojs. Darba pasūtītājs — Rīgas dome.
Vides dizaina kategorijas uzvarētājs:
Ekspozīcija Kosmiskais dejotājs. Darba autore — Dace Sūna. Darba pasūtītājs — Eindhovenas Dizaina akadēmija.
Pakalpojumu dizaina kategorijas uzvarētājs:
LMA Dizaina vasaras skola Dizaina aktīvisms: intervences eko–sociāliem izaicinājumiem Darba autors — Rūta Jumīte un Ieva Laube. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija.
Digitālo risinājumu dizaina kategorijas uzvarētājs:
Ziedojumu platformas Ukrainas atbalstam Stopify risinājums. Darba autori pēc brīvprātīgas iniciatīvas — Māris Upenieks, Mārcis Miķelsons–Germs, Miks Miķelsons.
Žūrijas speciālās balvas
Produktu dizains:
Elektroskūteris Bee Electric. Darba autors un pasūtītājs — Aldis Kalniņš.
Komunikācijas dizains:
Grāmata Kad karš kļūst personisks. Darba autors — Gatis Šulcs. Darba pasūtītājs — Juris Alberts Ulmanis.
Kampaņa Riga Pride 2023 — Atplauksti. Darba autors — Artūrs Meļņiks un Māra Čaure. Darba pasūtītājs — LGBT un viņu draugu apvienība Mozaīka.
Vides dizains:
Dailes teātra priekšlaukums. Darba autori — MADE arhitekti sadarbībā ar Evelīnu Ozolu un Edgaru Zvirgzdiņu. Darba pasūtītājs — Valsts nekustamie īpašumi un Rīgas domes Īpašuma departaments.
Pakalpojumu dizains:
Viesuļvētras simulatora atrakcija Beat The Storm. Idejas autors — Ingus Augstkalns, projekta vadītājs — Rihards Dziedātājs, projektētājs — SIA WeMPS, galvenais mākslinieks — Kristians Rukuts, arhitekte — Līva Kalniņa. Darba pasūtītājs — Universe Science Park (Dānija).
Savukārt Patentu valdes īpašo balvu saņēma elektroskūteris Bee Electric.
Latvijas Dizaina gada balvai 2024 kopumā tika iesniegti 127 darbi, no kuriem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 58 darbus, ko spraigās diskusijās vērtēja fināla žūrijas locekļi, 21. un 22. maijā klātienē tiekoties LIAA Radošo industriju pārstāvniecības telpās. Fināla žūrijā darbojās pieci pieredzējuši dizaina profesionāļi. Līdzās Latvijas pārstāvjiem darbus vērtēja divas ārvalstu ekspertes:
Regīna Hanke (Regina Hanke, Berlīne, Vācija) — profesore komunikācijas dizainā un dizaina vadībā, Vācijas vadošās medicīniskās informācijas un lēmumu atbalsta sistēmas lietotnes LEILA līdzdibinātāja un BEDA valdes locekle;
Marija Adzura Rosī (Maria Azzurra Rossi, Roma, Itālija) — dizainere un arhitekte, sabiedrisko attiecību un komunikācijas aģentūras «Mint List» līdzdibinātāja;
Ieva Zībārte — arhitekte un autore, «Jaunā Eiropas Bauhaus» eksperte, pašvaldības kapitālsabiedrības «Rīgas nami» Attīstības un būvniecības projektu vadības departamenta vadītāja;
Edgars Zvirgzdiņš — dizainers, dizaina studijas «Associates, Partners et Sons» dibinātājs un skandu zīmola «Aretai» līdzdibinātājs;
Dārta Apsīte — komunikācijas dizainere un radošā direktore.