Meklējot papildus līdzekļus savu ekonomiku atbalstīšanai, G-20 valstu līderi pauduši nepārprotamu apņemšanos izrēķināties ar zemo nodokļu valstīm, tādējādi nepanesamu padarot dzīvi personām, kas izvairās no nodokļiem, vēsta Forbes.com.
Aizvadītajā nedēļas nogalē nāca klajā ar pārsteidzoši atklātu vēstījumu – turpmāk tiks meklētas iespējas piemērot sankcijas tām valstīm, kas ar savu likumu bāzi sniedz patvērumu personām, kas izvairās no nodokļu maksāšanas. Pie šādām valstīm jau izsenis tiek pieskaitītas Kaimanu Salas un Šveice. Paredzēts, ka pilns šādu valstu saraksts tiks izveidots līdz 2.aprīlim.
Forbes norāda, ka tās ir lieliskas ziņas Francijai un jo īpaši Vācijai, kas jau ilgstoši vajā nodokļu nemaksātājus, kas savu kapitālu veiksmīgi nobēdzinājuši Lihtenšteinā un Šveicē. «Mēs vēlamies apstādināt šīs nodokļu nemaksātājiem labvēlīgās valstis,» teicis Francijas prezidents Nikolā Sarkozi.
Pārsteidzošā kārtā šajā pasākumā gatava piedalīties arī Lielbritānija, ko apliecinājis tās premjers Gordons Brauns. Līdz šim Lielbritānija bija pazīstama kā valsts, kas pārāk lielu uzmanību savai nodokļu sistēmai nepievērš. To izskaidroja Lielbritānijas saikne ar atviegloto nodokļu zonām Džersiju, Gērnsu un Menas salu, kuras spēlēja nozīmīgu lomu kapitāla ieplūšanā Londonā.
Forbes gan prognozē, ka neraugoties uz Eiropas vienotību šajā jautājumā, lai izstrādātu soda mērus, tai būs jāpārliecina jaunā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija iesaistīties projektā. Ieinteresētajām pusēm būs arī jāvienojas par soda mēru veidiem, kuri varētu iekļaut nodokļu piemērošanu naudai, kas nāk no valstīm ar zemiem nodokļiem un nodokļu nemaksātājiem labvēlīgiem likumiem.
Tomēr Francijas ekonomikas ministre Kristīne Lagarda ir pārliecināta, ka Eiropas ieceri radīs ASV atbalstu, par ko liecinot ASV valsts kases sekretāra Timotija Geitnera raidītie signāli.
Konsultantu kompānijas Tax Research direktors Ričards Mērfijs prognozējis – ja G-20 biedri aprīlī vienosies par sankcijām pret valstīm ar zemiem nodokļiem un nodokļu nemaksātājiem labvēlīgiem likumiem, būs nepieciešami vēl vismaz divi gadi pirms jaunie noteikumi sāks darboties. Pa to laiku, personas, kas nodokļu optimizācijas nolūkos šajās valstīs būs apmetušās, būs radušas jaunus risinājumus savu interešu aizstāvībai.
Par to liecinot fakts, ka Bermudu salas sākušas pamest apdrošināšanas kompānijas, kuras izbiedējusi ASV vēlme pieņemt likumu, kas sarežģītu zemo nodokļu valstu izmantošanu, lai izvairītos no nodokļiem.