Nobela prēmija fizikā piešķirta Lielbritānijas fiziķim Pīteram Higsam un Beļģijas zinātniekam Fransuā Englēram par tā sauktā Higsa bozona atklāšanu.
Prēmijas komiteja norāda, ka zinātnieki snieguši teorētisko izskaidrojumu mehānismam, kas veicina izpratni par atomu elementārdaļu masas izcelsmi. Higsa bozona eksistence tika arī pierādīta 2012. gada vasarā, veicot eksperimentus ar Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) Lielā hadronu paātrinātāja (LHC) palīdzību.
Abi zinātnieki teoriju par Higsa bozona eksistenci izstrādāja 1964. gadā neatkarīgi viens no otra. Teorija ir tā sauktā standartmodeļa sastāvdaļa. Saskaņā ar standartmodeli matēriju un enerģiju veido elementārdaļiņas, kuras masu iegūst no sadursmes ar Higsa lauku. Standartmodeļa teorijas pareizums bija atkarīgs no Higsa bozona un Higsa lauka eksistences pierādīšanas.
Aizvadītā gada jūlijā CERN laboratorijā šī teorija tika apstiprināta, kad zinātniekiem izdevās konstatēt Higsa bozonu - daļiņu, kas matērijai piešķir masu. Eksperimentos bija iesaistīti vairāki simti zinātnieku. Vienlaikus, lai gan šie atklājumi zinātnē ir lieli sasniegumi, gaidāmi arī jauni izaicinājumi, kas saistīti ar tā saukto tumšo matēriju, un CERN laboratorijai darbs vēl ilgi atradīsies, norāda Nobela komiteja.
Aizvadītajā gadā Nobela prēmija fizikā tika piešķirta diviem zinātniekiem – Seržam Arošam un Deividam Vainlendam par pētījumiem kvantu optikā. Zinātnieku darbs šajā jomā varētu pavērt ceļu uz kvantu superdatoru izveidi.
Db.lv jau vēstīja, ka ar Nobela prēmiju medicīnā pirmdien aizsākās prestižo apbalvojumu piešķiršanas nedēļa. Paredzēts piešķirt prēmijas par sasniegumiem literatūrā, fizikā, ekonomikā un ķīmijā. Nobela Miera prēmiju iecerēts pasniegt 11. oktobrī.
Nobela prēmiju medicīnā par atklājumiem, kas ļauj izprast hormonu transporta mehānismus šūnu iekšpusē un starp tām, saņēmuši amerikāņu zinātnieki Džeims Rotmens un Rendijs Šekmens, kā arī vācietis - Tomass Zīdhofs.