Nepieciešams izveidot jaunu valsts atbalsta programmu, lai aktivizētu nekustamo īpašumu tirgu reģionos, uzskata Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.
«Vajadzīgs būtu kāds papildus rīks, lai mazinātos monocentriska attīstība uz Rīgas rēķina. Bankas šobrīd vienkārši nevar nofinansēt mājas būvniecību, piemēram, talantīgam ārstam Alūksnē, jo tas neatbilst nekādiem kritērijiem,» viņš teic.
«Gribētos, lai jaunās, talantīgās ģimenes aizķeras reģionos un mēs varētu runāt par policentrisku attīstību, jo šobrīd situācija ar nekustamajiem īpašumiem reģionos ir diezgan bēdīga,» piebilst E. Šīns.
Latio valdes loceklis Aldis Riekstiņš uzsver, ka bankās teju katrs trešais pirkums ir ar Altum atbalsta programmu ģimenēm ar bērniem. « Ja tiktu apturēta Altum programma, efekts būtu graujošs,» viņš atzīst.
A. Riekstiņš pauž, ka šobrīd ir dažas pašvaldības, kuras attīsta jaunas dzīvojamās mājas pēc privātās publiskās partnerības principa.
«Cilvēki reģionos labrāt iegādātos kvalitatīvus dzīvokļus, bet šādu īpašumu tirgū nav. Atsevišķas pašvaldības ir tik izmisušas, ka pašas ķeras pie nekustamā īpašuma tirgus, būvējot dzīvojamās mājas. Tā noteikti nav pašvaldības funkcija – būvēt maksātspējīgām ģimenēm mājokļus. Domājam, ka pašvaldību iejaukšanās tirgū ir pagaidu izmisuma solis,» pauž Latio pārstāvis.
DB rakstīja, ka šā gada deviņos mēnešos Latvijas bankas mājsaimniecībām izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 337,2 miljonu eiro kopsummā, kas ir par 50% vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā.
Banku eksperti norāda, ka hipotekāro aizdevumu apjoma pieaugumam ir vairāki iemesli, bet galvenais no tiem – valsts atbalsta programmas pieejamība jaunajām ģimenēm ar bērniem.
Valsts atbalstītās mājokļu programmas ietvaros attīstības finanšu institūcija Altum 2016. gada deviņos mēnešos ir piešķīrusi 2172 galvojumus mājokļu iegādei – par kopējo summu 14,7 miljoni eiro. Kopš programmas darbības sākuma 2015. gada janvārī līdz šā gada 30. septembrim atbalstītas 3406 ģimenes, galvojumu kopējai summai sasniedzot 22,3 miljonus eiro.